"Przeszłość to tylko bajka, którą sobie opowiadamy"
Ona

Wystarczy być - Jerzy Kosiński

wystarczy byc


Wystarczy być 
- autor: Jerzy Kosiński; 
- Wydawnictwo: Da Capo - 1993
- kategoria: literatura współczesna


Człowiek, który całe życie spędził w wielkiej posiadłości opiekując się ogrodem. Człowiek bez nazwiska, wykształcenia, papierów. Człowiek, dla którego liczy się tylko dziś i teraz. Bez marzeń, bez planów, bez podniety. Otóż ten człowiek jednego dnia traci swoją stabilizację i musi się wyprowadzić. Tylko przypadek sprawia, że ów człowiek szybko znajduje nowy dom. Nadal nie ma historii, papierów, wykształcenia.. a przede wszystkim nie ma już swojego ogrodu.. ale dostaje nazwisko (oczywiście omyłkowo). Jest to pierwszy dowód na to, że człowiek żyje. Kiedyś miał ogród, ale nikt go nie widział.. niewidzialny człowiek - tło rzeczywistości.. Teraz wszyscy widzą w nim eksperta od ekonomii, biznesmena, kochanka, polityka. Już nie jest niewidzialny... a przecież nadal nie ma przeszłości, wykształcenia, papierów..


Wystarczy być Kosińskiego to rozważania nad tym kim naprawdę jesteśmy.. czy nasza 'wartość' jest obiektywna? Czy też jesteśmy tyle warci na ile wycenią nas osoby, z którymi rozmawiamy? Czy w ogóle nas interesuje drugi człowiek? Może zamiast prawdy interesuje nas bardziej nasze wyobrażenie o nim? Kosiński pyta o istotę jestestwa jednocześnie obnażając płytkość relacji pomiędzy ludźmi oraz zachowanie mediów i elit.
Podobno Wystarczy być zawiera mocne wątki autobiograficzne. Doświadczenia, przeżycia autora znajdują swój literacki odpowiednik (autofikcja). Jak potoczyłby się los pisarza gdyby nie posiadał bogatej małżonki? Czy osiągnąłby sukces? A może był wielkim oszustem, który sam się zaplątał w swoich fantazjach o swojej przeszłości. Kosiński nadal elektryzuje, wywołuje emocje, dyskusje. Szkoda tylko, że więcej się mówi o nim, niż jego książkach..
Człowiek... a może tylko dobrze uszyty garnitur na miarę naszych oczekiwań?

 

Komentarze Disqus