"Nie żałuj, nig­dy nie żałuj, że mogłeś coś zro­bić w życiu, a te­go nie zro­biłeś. Nie zro­biłeś, bo nie mogłeś."
Stanisław Lem

Nowości na stronie

Nixon - 1995
Gracz - 1992
Płonący wieżowiec - 1974
Moja lista #15
Zaklinacz koni - 1998
Millenium. Saga - Belen Ortega, Sylvain Runberg
Criminal. Zły czas, złe miejsce; Parszywy weekend
Miłość, szmaragd i krokodyl - 1984
Sandman. Tom 3. Kraina snów
Truman - 2015
Zapach kobiety - 1992
Trójka uciekinierów - 1989
Niewygodna prawda - 2015
Czarny deszcz - 1989
Previous Next Play Pause

ludzie polnocy t 3


Ludzie Północy. Tom 3. Saga europejska
- seria: Ludzie Północy;
- autorzy: Brian Wood, Riccardo Burchielli;
- Wydawnictwo: Egmont Polska, 2019.

Ostatni tom sagi o Wikingach, która w komiksowej formie przybliżyła nam historię i kulturę Ludzi Północy.
Każdy z tomów to kilka niezależnych opowieści, które układają się w spójną wizję świata. Nie inaczej jest tym razem. Poziom opowiadań jest różny, ale dłuższe historie zasługują na uznanie. W Sadze europejskiej na szczególną uwagę zasługują dwie historie. Pierwsza opowiada o wielomiesięcznym oblężeniu Paryża. Wikingowie mają wielką przewagę liczebną, ale obrońcy nie palą się do opuszczania bezpiecznych murów i nie chcą walczyć na otwartym terenie. Dla atakujących to oznaka tchórzostwa. Zderzają się dwie cywilizacje, które zasadniczo różnią się w sposobie postrzegania świata.


Drugim bardzo dobrym opowiadaniem jest historia kobiety, która w małej osadzie nad Wołgą walczy o przetrwanie. W osadzie jest zaraza, której skutki są potęgowane przez długą zimę. Czy wdowa sama sobie poradzi? Ciekawie tu jest ujęta rola kobiety w społeczeństwie, a także relacje pomiędzy rodzicami w niedużej osadzie. Mała społeczność powinna się jednoczyć w walce z przeciwnościami losu, ale rzeczywistość jest bardziej skomplikowana - ale o tym już przeczytacie w albumie. Staram się nie spojlerować.
Na sam koniec chcę dodać kilka słów o pierwszej historii, która przybliża nam konflikt religijny i wpływ ekspansji chrześcijaństwa na życie Wikingów.
Trylogia Brian'a Wood'a to pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów kultury nordyckiej. Niesamowite historie, urozmaiceni i ciekawi bohaterowie to tylko niektóre z atutów tej serii. Polecam.

Komentarze

Back to top