Ostrzeżenie
  • Funkcje poczty na tej stronie zostały tymczasowo wyłączone na tej stronie, proszę spróbować później.

"Każdy umiera, ale nie każdy tak naprawdę żyje"
Braveheart

Ludzie Północy. Tom 3. Saga europejska

ludzie polnocy t 3


Ludzie Północy. Tom 3. Saga europejska
- seria: Ludzie Północy;
- autorzy: Brian Wood, Riccardo Burchielli;
- Wydawnictwo: Egmont Polska, 2019.

Ostatni tom sagi o Wikingach, która w komiksowej formie przybliżyła nam historię i kulturę Ludzi Północy.
Każdy z tomów to kilka niezależnych opowieści, które układają się w spójną wizję świata. Nie inaczej jest tym razem. Poziom opowiadań jest różny, ale dłuższe historie zasługują na uznanie. W Sadze europejskiej na szczególną uwagę zasługują dwie historie. Pierwsza opowiada o wielomiesięcznym oblężeniu Paryża. Wikingowie mają wielką przewagę liczebną, ale obrońcy nie palą się do opuszczania bezpiecznych murów i nie chcą walczyć na otwartym terenie. Dla atakujących to oznaka tchórzostwa. Zderzają się dwie cywilizacje, które zasadniczo różnią się w sposobie postrzegania świata.


Drugim bardzo dobrym opowiadaniem jest historia kobiety, która w małej osadzie nad Wołgą walczy o przetrwanie. W osadzie jest zaraza, której skutki są potęgowane przez długą zimę. Czy wdowa sama sobie poradzi? Ciekawie tu jest ujęta rola kobiety w społeczeństwie, a także relacje pomiędzy rodzicami w niedużej osadzie. Mała społeczność powinna się jednoczyć w walce z przeciwnościami losu, ale rzeczywistość jest bardziej skomplikowana - ale o tym już przeczytacie w albumie. Staram się nie spojlerować.
Na sam koniec chcę dodać kilka słów o pierwszej historii, która przybliża nam konflikt religijny i wpływ ekspansji chrześcijaństwa na życie Wikingów.
Trylogia Brian'a Wood'a to pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów kultury nordyckiej. Niesamowite historie, urozmaiceni i ciekawi bohaterowie to tylko niektóre z atutów tej serii. Polecam.

 

Komentarze

Komentarze Disqus