"- ma pan problem z kobietami
- nie mam problemu z kobietami, one mnie tylko przerażają"
Przepis na miłość

Ludzie Północy. Tom 3. Saga europejska

ludzie polnocy t 3


Ludzie Północy. Tom 3. Saga europejska
- seria: Ludzie Północy;
- autorzy: Brian Wood, Riccardo Burchielli;
- Wydawnictwo: Egmont Polska, 2019.

Ostatni tom sagi o Wikingach, która w komiksowej formie przybliżyła nam historię i kulturę Ludzi Północy.
Każdy z tomów to kilka niezależnych opowieści, które układają się w spójną wizję świata. Nie inaczej jest tym razem. Poziom opowiadań jest różny, ale dłuższe historie zasługują na uznanie. W Sadze europejskiej na szczególną uwagę zasługują dwie historie. Pierwsza opowiada o wielomiesięcznym oblężeniu Paryża. Wikingowie mają wielką przewagę liczebną, ale obrońcy nie palą się do opuszczania bezpiecznych murów i nie chcą walczyć na otwartym terenie. Dla atakujących to oznaka tchórzostwa. Zderzają się dwie cywilizacje, które zasadniczo różnią się w sposobie postrzegania świata.


Drugim bardzo dobrym opowiadaniem jest historia kobiety, która w małej osadzie nad Wołgą walczy o przetrwanie. W osadzie jest zaraza, której skutki są potęgowane przez długą zimę. Czy wdowa sama sobie poradzi? Ciekawie tu jest ujęta rola kobiety w społeczeństwie, a także relacje pomiędzy rodzicami w niedużej osadzie. Mała społeczność powinna się jednoczyć w walce z przeciwnościami losu, ale rzeczywistość jest bardziej skomplikowana - ale o tym już przeczytacie w albumie. Staram się nie spojlerować.
Na sam koniec chcę dodać kilka słów o pierwszej historii, która przybliża nam konflikt religijny i wpływ ekspansji chrześcijaństwa na życie Wikingów.
Trylogia Brian'a Wood'a to pozycja obowiązkowa nie tylko dla fanów kultury nordyckiej. Niesamowite historie, urozmaiceni i ciekawi bohaterowie to tylko niektóre z atutów tej serii. Polecam.

 

Komentarze

Komentarze Disqus