"W porządku, panie DeMille, jestem gotowa na zbliżenie."
Bulwar Zachodzącego Słońca

ludzie polnocy tom 2

Ludzie Północy. Tom 2. Saga islandzka
- seria: Ludzie Północy;
- autorzy: Brian Wood, Fiona Staples, Becky Cloonan;
- Wydawnictwo: Egmont Polska, 2018

Drugi tom sagi o wikingach. Tym razem akcja przenosi się do Islandii - wyspy, która miała być rajem, ale okazała się krainą nieprzychylną dla przybyłych. Ograniczona przestrzeń, jałowa ziemia oraz nieznośny klimat skutecznie utrudniały życie. Pomimo to na wyspę ściągnęło wielu przybyszy, którzy chcieli uciec od norweskiej korony.
Saga islandzka to zbiór kilku opowieści, które w sposób chronologiczny ukazują nam etapy kolonizacji tej wyspy. Ucieczka przed Norwegami, ciężka podróż, rozczarowująca ziemia i wojny pomiędzy rodzinami. Pierwsze historie częściowo mnie rozczarowywały. Były bardzo krótkie, a ich fabuła nie zaskakiwała. Inaczej się ma sprawa z ostatnią, najdłuższą historią. Trylogia islandzka to dzieje kilku pokoleń rodu Haukssonów. Od momentu przybycia na wyspę, po pierwsze wojny klanowe, zderzenie z chrześcijaństwem, czasy rozkwitu i bolesny upadek.

Czyżby to było na stałe wpisane w mentalność wikingów? Czy był to lud skazany na zagładę spowodowaną pragnieniem krwi? Chyba trochę tak jest.
Drugi tom jest delikatnie słabszy od Sagi anglosaskiej, ale to nadal kawał dobrego komiksu.
Niedługo przeczytacie o tomie trzecim, który już cierpliwie czeka na mojej komiksowej półce.

Komentarze

Back to top