"To nie tak, że boję się um­rzeć. Po pros­tu nie chciałbym być w pob­liżu, kiedy to się stanie."
Woody Alleny

Fatale (Tom 1) - Śmierć podąża za mną

fatale t 1

Śmierć podąża za mną
- seria: Fatale, Tom 1;
- autorzy: Ed Brubaker, Sean Phillips;
- wydawnictwo: Mucha Comics;
- kategoria: komiks.

Femme Fatale - kobieta przekleństwo. Kobieta, której działania, a może samo istnienie jest przyczyną nieszczęść dla wielu mężczyzn. Zwiedzeni jej urokiem, seksapilem zachowują się jak lunatycy. Zdradzają, kradną, mordują - przekraczają normy społeczne. Kobieta zło. A co jeśli ta kobieta musi działać tak jak działa, a co jeśli nad nią jest zło, którego ona panicznie się boi i musi wykonywać jego polecenia? Jeśli jest tylko trybikiem machinie zła, mocy, o których nie mamy pojęcia?
Współczesność Nicolas Lash przeszukując rzeczy zmarłego pisarza natrafia na powieść, która nigdy nie była wydana. Chwilę po odnalezieniu spotyka nieznajomą kobietę, która ratuje mu życie. Lash nawet nie był świadomy niebezpieczeństwa. Następnie akcja przenosi się na karty powieści. Niebezpieczna kobieta, naiwni, a może tylko zakochani mężczyźni i coś czego w kryminale być nie powinno - tajemnicza sekta. Wzajemne obietnice układy i przeświadczenie, że ta historia dobrze się nie kończy. A może powieść nie jest całkowitą fikcją? Może odkrywa przed nami siły, które cały czas nas otaczają?
Kim tak naprawdę jest Josephine?


Śmierć podąża za mną to mieszanka kryminału rodem NOIR z horrorem. Dziwne, ale nie tak nienaturalne połączenie. Początkowo album wydawał mi się chaotyczny. Luźne wątki, różne czasy akcji i bohaterowie, którzy się mylili. Z czasem jednak wszystkie elementy zaczęły się wzajemnie przeplatać i tworzyć spójną całość, a samo zakończenie sprawiło, że mam ochotę na więcej. Kolejny raz Brubaker pokazał, że jest mistrzem w budowaniu postaci drugoplanowych. Nie jest to poziom Zaćmienia, ale jest całkiem dobrze. Fatale Tom pierwszy traktuję jako wprowadzenie w historię, która być może zaskoczy w kolejnych odsłonach.
Niedługo pewnie sięgnę po kolejne tomy, a w międzyczasie nabrałem ochoty na Halloween Blues. Chyba muszę zdobyć ten album.

 

Komentarze Disqus

Odsłon artykułów:
4153516
Kopiowanie treści bez zezwolenia jest zabronione Szymon Szostok, 2010-2018

logo