"Przeszłość to tylko bajka, którą sobie opowiadamy"
Ona

Człowiek, który zabił Lucky Luke'a - Matthieu Bonhomme

czlowiek ktory zabil lucky luke a

Człowiek, który zabił Lucky Luke'a,
- autor: Matthieu Bonhomme;
- bohater: Lucky Luke
- Wydawnictwo: Egmont Polska, 2018
- kategoria: komiks

Album zaczyna się bardzo konkretnie. Na pierwszej stronie widzimy martwego Lucky Luke'a. Czy to naprawdę koniec słynnego rewolwerowca? Poznajmy wydarzenia sprzed kilku dni. Lucky przyjeżdża do kolejnego miasteczka (Froggy Town). Miasto jak miasto, jedno z wielu. To się wyróżnia tym, że nie można nosić broni. Przyjezdni muszą ją zdeponować u fajtłapowatego szeryfa. Dla Lucka to nie problem, ważniejszą sprawą jest brak tytoniu. Od jakiegoś czasu są wielkie problemy by go zdobyć. Tutaj ciekawostka. Pierwszy Lucky Luke powstał ponad siedemdziesiąt lat temu i początkowo był nałogowym palaczem, dopiero po wielu latach papieros został zamieniony na słomkę a sam Luke został ugrzeczniony. Nigdy jednak nie próbowano wytłumaczyć na kartach komiksu tej zmiany. Dopiero Człowiek, który zabił Lucky Luke'a odpowiada na to pytanie - niedostępność tytoniu jest jedną z osi historii.
Lucky nie ma broni, chce mu się palić a na dodatek wcale nie jest takim szczęściarzem. Każdy napotkany łobuz, nastolatek, osoba pragnąca sławy marzy o jego śmierci.


"Wielu chciałoby zostać człowiekiem który zabił Lucky Luke'a"

Luke cały czas musi bacznie obserwować otoczenie - nigdy nie wiadomo kto będzie strzelał.
Drugim przewodnim motywem historii jest napad na dyliżans i kradzież złota miejscowych poszukiwaczy. Brak złota, brak wykrytych sprawców sprawiają, że miastu grozi upadek. Mowa o finansach - morale w tych miasteczkach nigdy nie były za wysokie. Sfrustrowani mieszkańcy Froggy Town szukają winnych kradzieży, ale jak ich nie znajdą to zadowolą się innym samosądem.


"- Podobno Stoisz na straży prawa Luke

- Raczej sprawiedliwości."

Luke nie jest grzecznym, romantycznym, bezinteresownym bohaterem. Jest facetem, który potrafi szorstko odpowiedzieć, ma wybuchy złości, a przede wszystkim chce mu się palić - a tytoniu brak.
Człowiek, który zabił Lucky Luke'a to album pokazujący nam słynnego samotnika z nieco innej, mniej szlachetnej strony. Bohaterowie nie dzielą się na dobrych i złych - każdy ma swoje drugie oblicze. Niektórym zdarza się zbłądzić, a inni są zwyczajnie głupi. Taki to świat dzikiego zachodu.

 

Komentarze Disqus

Odsłon artykułów:
4153444
Kopiowanie treści bez zezwolenia jest zabronione Szymon Szostok, 2010-2018

logo