"To nie tak, że boję się um­rzeć. Po pros­tu nie chciałbym być w pob­liżu, kiedy to się stanie."
Woody Alleny

To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki - Marek Wałkuski

to jest napad

To jest napad! Czyli kawałek nieznanej historii Ameryki;
- autor: Marek Wałkuski;
- Wydawnictwo: Editio - 2017;
- kategoria: literatura faktu, literatura polska.

Bodajże 2 lata temu w wakacje czytałem Wałkowanie Ameryki, tego lata postanowiłem poznać kolejną odsłonę Ameryki ukazaną oczami Pana Marka. Nie było to jakoś planowane postanowienie, zaczęło się niewinnie od trójkowej audycji. Piątkowe wspominki tak mnie zainteresowały, że pomyślałem, że to świetny materiał na książkę i co? Książka oczywiście jest.
Tym razem poznajemy Amerykę i Amerykanów poprzez pryzmat napadów na banki oraz całokształtu systemu bankowego. Bo trzeba pamiętać, że Amerykanie kochają dostęp do broni i kochają swoje pieniądze. Zresztą nie tylko oni. Cały świat zapatrzony jest w zielone banknoty, które kiedyś miały pokrycie w złocie.


Wałkuski opowiada o najsłynniejszych napadach i słynnych bandytach, a w te historie wkłada sporo ciekawostek z historii Stanów Zjednoczonych. Pokazuje nam skąd się wziął tak rozbudowany system bankowy, dlaczego Amerykanie tak często napadają na banki i dlaczego nikt nie robi z tego większego problemu. W tle mamy rewolucję przemysłową, Wielki Kryzys, Rewolucję Medialną i mnóstwo, mnóstwo anegdot.
To jest napad! to pozycja dla każdego fana historii Stanów Zjednoczonych. Entuzjaści popkulturowych odniesień również powinni być zadowoleni z tej lektury.
Pozycję czytałem z szczerym zainteresowaniem, ale byłbym bardziej zadowolony gdyby było więcej zdjęć. Chyba się zrobiłem wymagający.
Pozycja stanie na mojej półce obok "Nowy Jork zbuntowany".

 

Komentarze Disqus