"Twoje zdrowie, mała."
Humphrey Bogart

Powiem Ci coś - Piotr Adamczyk

powiem ci cos

Powiem Ci coś
- autor: Piotr Adamczyk;
- Wydawnictwo: Dobra Literatura - 2018;

Na wstępie muszę zaznaczyć, że autor opisywanej książki nie ma nic wspólnego z pewnym popularnym aktorem. Jest to typowa zbieżność nazwisk.
Piotr Adamczyk z wykształcenia jest filozofem, a z wyboru dziennikarzem, pisarzem i trochę poetą. Po jego powieść sięgnąłem po tym jak jego nazwisko kilkakrotnie przewinęło mi się podczas lektury internetu. Im więcej czytam tym więcej mam do przeczytania - jest to w pewien sposób niesprawiedliwe.

"Literaturę rzecz jasna wymyślili mężczyźni. Głównie dlatego, że umiejętność ubierania w słowa bardzo pomaga w rozbieraniu kobiet"
Powiem Ci coś to jakby dwie opowieści w jednym. Są prowadzone równocześnie całkiem różnymi stylami. Wiemy, że się spotkają (numeracja rozdziałów), ale podczas lektury zachowują całkowitą odrębność (poza finałem. Jest wątek kryminalny. Śledztwo w sprawie handlu kobietami, groźni bandyci i nuda przelewająca się ze stron. No i mamy też wątek osobisty. Pisarz wynajmuje pięknej kobiecie pokój w swoim domu. Wspólne mieszkanie jest okazją do budowania refleksji na temat kondycji współczesnego człowieka, kobiet, miłości, relacji i ogólnie życia. Forma jest stosunkowo lekka, ale w dużej mierze wypełniona trafnymi, nieco filozoficznymi i nieco poetyckimi uwagami. Poszczególne refleksje mogą się wydawać nietrafione, słabe w formie i prymitywne, ale ich kumulacja i ciętość języka budują nam ciekawy obraz człowieka we współczesnym świecie. Człowieka przede wszystkim samotnego, zagubionego, poszukującego szczęścia, które w chaosie medialno-społecznym wydaje się być coraz trudniejsze do osiągnięcia. Jest w tym mnóstwo cynizmu i wyrachowania, ale mam wrażenie, że to pewna maska chroniąca przed kolejnym zranieniem.
Powiem Ci coś budzi mieszane uczucia. Pomimo iż mnie jakoś nie porwała to sposób ubierania w słowa pewnych zjawisk, życia przypadł mi do gustu, a sam styl narracji również utkwił na chwilę w głowie.

 

Komentarze Disqus