"Jesteśmy sami w naszych klatkach zrobionych z własnych wyobrażeń."
Borowik "Wnętrza wypalone lodem"

Nowości na stronie

Toń
Dom - Paco Roca
Bosch - sezon 7
Ciemna strona - Tarryn Fisher
Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989

zycie i czasy sknerusa mckwacza

Życie i czasy Sknerusa McKwacza
(The Life and Times of Scrooge McDuck)
- autor: Don Rosa;
- Wydawnictwo: Egmont Polska, 2017.

Wielokrotnie na tym blogu pisałem o moim wielkim sentymencie do Kaczych Opowieści. Te weekendowe spotkania z Kaczogrodem i jego mieszkańcami to jedne z fajniejszych, telewizyjnych wspomnień z mojego dzieciństwa. Jesienią zeszłego roku dowiedziałem się, że planowane jest wydanie zbiorczego komiksu o niewiele mówiącej mi nazwie Życie i czasy Sknerusa McKwacza. Jestem laikiem w dziedzinie komiksu, ale poczułem, że muszę mieć ten tytuł. Poza tym integrale mają tą zaletę, że są przeważnie lepiej wydane niż wersje zeszytowe. Fachowcy stwierdzą, że w tym wypadku jest inaczej, że jest złe tłumaczenie, że kolory nie te. Wiecie co? W poważaniu mam te opinie - obudziło się we mnie dziecko, które z błyskiem w oku zapragnęło tego komiksu. Mikołaj o tym się dowiedział i dostarczył mi srebrzysty prezent.
Pierwszą niespodzianką był to (pamiętajcie, że jestem laikiem), że przed każdą opowieścią w albumie mamy wstęp autora, który opisywał proces powstawania opowieści, nawiązania do historycznych wydarzeń, czy też do oryginalnych komiksów Carl'a Barks'a. To była fascynująca lektura. Dzięki tym wstępom czytelnik dowiedział się jaką miłością Rosa darzy oryginalne historie Barks'a, jak wiele pracy autor włożył by jego historie spójnie wypełniały wolne miejsca w biografii Sknerusa McKwacza. Nie ukrywam, że dzięki tym wstępniakom zapragnąłem głębiej wejść w twórczość Carl'a.


Niemal wszystkie historie (trudno tu odnieść się do ostatniej) opowiadają o życiu Sknerusa sprzed przygód, które wszyscy znamy z animacji czy też z komiksu. Poznajemy go jako małego, ale upartego kaczorka, który dzięki ciężkiej pracy przez wiele lat osiągnął... nic. Młody Sknerus nie zdobył szybko majątku. Ciężka praca i podróże po całym świecie pozwoliły mu na osiągnięcie sukcesu, ale bogactwo i przeżyte przygody mocno wpłynęły na charakter. Dzięki historiom Rosy jesteśmy w stanie zrozumieć uwielbianego staruszka.
Jeśli macie możliwość to szczerze Wam polecam Życie i czasy Sknerusa McKwacza. Jeśli ktoś chce pożyczyć (a nie zniszczy ;p) to mogę pożyczyć
Dziękuję za prezent :)

Komentarze

Back to top