"Każdy umiera, ale nie każdy tak naprawdę żyje"
Braveheart

Zaginięcie - Remigiusz Mróz

Mróz Zaginięcie

Zaginięcie
- Remigiusz Mróz;
- Cykl: Joanna Chyłka (tom 2)
- Wydawnictwo: Czwarta Strona, 2015.

Przeczytane końcem 2017 roku. Druga odsłona przygód mecenas Chyłki i Zordona.
Jest zamożne małżeństwo. Noc. Willa kompletnie zamknięta z domownikami wewnątrz i uruchomiony alarm. I jest zaginięcie trzyletniej dziewczynki. Wszystko wskazuje na to, że dziewczynka powinna spać w swoim pokoju. Jeśli jej nie ma to znaczy, że ktoś nie mówi całej prawdy. Czy to bogaci rodzice pozbyli się dziecka? A może dziewczynka sama "uciekła". Może były zaangażowane osoby trzecie, ale dlaczego nie ma żadnych śladów? Chyłka podejmuje się obrony rodziców, ale z czasem zaczyna coraz bardziej nieufnie patrzeć na swoich pracodawców. Nie interesuje ją czy zabili swoje dziecko - taka wiedza nie powinna wpływać na jej pracę, ale coraz bardziej drażni ją fakt, że rodzice dziewczynki nie mówią prawdy. Dlaczego kłamią?


Zawiązana intryga jest wciągająca, ale zakończenie wydaje się być zbyt nagle ucięte. Fabularnie wszystko pasuje, ale końcówka wydaje się być na szybko doklejona. Zabrakło wcześniejszych, delikatnych tropów, które naprowadzałyby czytelnika na właściwy trop.
Zaginięcie sporo się różni od Kasacji. Warszawa została zamieniona na prowincję, a nieliczne prawnicze potyczki ustąpiły miejsca kiełkującemu romansowi pomiędzy prawnikami. Niby kontynuacja, ale klimat odmienny. Zaginięcie dobrze się czyta, ale brakowało mi w nim warszawskiej, wielkomiejskiej atmosfery.

 

Komentarze Disqus