"Nigdy nie byłem miły, ale postaram się być uroczy"
Kill Bill

Nowości na stronie

Toń
Dom - Paco Roca
Bosch - sezon 7
Ciemna strona - Tarryn Fisher
Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989

brown poczatek

Początek,
(Origin);
- autor: Dan Brown;
- cykl: Robert Langdon (tom 5)
- wydawnictwo: Sonia Draga, 2017.

No i mamy piątą powieść o przygodach Roberta Langdon'a.
Langdon przybywa do Bilbao, gdzie jego przyjaciel ma pokazać światu wyniki swoich badań. Jego odkrycie ma dać ostateczną odpowiedź jak powstało życie i dokąd zmierza. To odkrycie ma być początkiem końca wszystkich religii. Skoro wszystko będzie wyjaśnione to miejsca na wiarę nie będzie za wiele. Podczas misternie przygotowanego pokazu wizjoner zostaje brutalnie zamordowany. Profesor Langdon w towarzystwie narzeczonej następcy hiszpańskiego tronu próbuje znaleźć zabójcę przyjaciela, ale przede wszystkim wypełnić jego wolę i ujawnić światu prawdę o naturze człowieczeństwa.
Jest sporo zwrotów akcji, wszechogarniająca sztuka (tym razem hiszpańska) a także mnóstwo odwołań do historii i odwiecznej wojny pomiędzy religiami a nauką.


Innymi słowy jest tutaj wszystko do czego przyzwyczaił nas Dan Brown. Brakuje tylko jednego - świeżości.
Poprzednie powieści Dana dobrze się czytało, akcja wciągała, a finały zaskakiwały. Tym razem jest słabiej. Mniej więcej od połowy powieści znałem zakończenie (bez pewnych niuansów) a przygody profesora nie wciągały. Brakło dreszczyku emocji.
Mam wrażenie, że Początek był pisany zbyt szybko, pod kalendarz wydawniczych premier. Książka jest dobrze przygotowana pod względem geograficznych odwołań, problemów współczesności, ale brakło w niej dobrze przemyślanej intrygi. Innymi słowy bardzo dobry warsztat, ale chyba trochę brak pomysłu.
Chciałbym żeby Brown spróbował porzucić Langdon'a i spróbować sił z całkiem nowym bohaterem. Początek niestety rozczarowuje. Raczej do tej powieści nie wrócę.

Komentarze

Back to top