"To nie tak, że boję się um­rzeć. Po pros­tu nie chciałbym być w pob­liżu, kiedy to się stanie."
Woody Alleny

gaiman mitologia nordycka

Mitologia nordycka
(Norse Mythology)
- autor: Neil Gaiman;
- seria: Gaiman;
- gatunek: fantastyka-fantasy-science fiction
- Wydawnictwo: Mag, 2017.

Mitologia nordycka otacza nas z każdej strony. Znaczna część topowych wytworów popkulkury na niej bazuje. Czasem są to bezpośrednie nawiązania (uniwersum Marvela), a czasem inspiracja tymi opowieściami jest bardziej ukryta (Gra o Tron). Może nam się wydawać, że te niby niezależne światy mają w sobie coś podobnego, ale nic w tym dziwnego - czerpią z tego samego źródła.
Po Mitologię nordycką sięgnąłem zachęcony przychylnymi recenzjami oraz ładną okładką. Niby wiem, że nie ocenia się książek po okładce, ale nie ma się co oszukiwać - okładki nie są przypadkowe i ich główną rolą jest przyciągnięcie uwagi czytelnika.
Mitologię nordycką czyta się znakomicie. Oczywiście wymaga pewnego skupienia i rozszyfrowania trudnych imion, ale jak się z tym uporamy to zostaniemy uniesieni do świata bogów, elfów, krasnoludów oraz olbrzymów. Świata, w którym każdy myśli o swoich przyjemnościach, a zdrada i rywalizacja są na porządku dziennym. Świat, w którym możesz zwyciężyć lub zginąć. Świata, w którym żyje się pełną piersią pomimo świadomości, że wszystkich dosięgnie Ragnarok.


Gaiman pisze językiem współczesnym, dowcipnym co znacząco ułatwia zrozumienie tej fascynującej mitologii.
Przedstawione mity są krótkie i pozornie nie połączone, ale po przeczytaniu mamy ogólne pojęcie jak wyglądał tamten świat, kim byli główni bohaterowie oraz jakie wartości były cenione w tej mitologii.
Myślę, że warto.

Komentarze

Back to top