"Twoje zdrowie, mała."
Humphrey Bogart

Nowości na stronie

Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989
Rodzina - Cullen Bunn, Tyler Crook
Jeden gniewny człowiek - 2021
Świat Dryftu. Część 1. Opowieść o złodziejach i trollach
Co w duszy gra - 2020

whitehead kolej podziemna

Kolej podziemna. Czarna krew Ameryki,
- autor: Colson Whitehead;
- Albatros, 2017.

Kolej podziemną kupiłem w prezencie. Tegoroczny Pulitzer wydawał się idealnym pomysłem dla osoby, która dużo czyta. Tytuł oraz temat tak mnie zaciekawiły, że postanowiłem tez sobie sprawić egzemplarz.
Akcja dzieje się w XIX wieku w różnych stanach Ameryki, jej główną osią jest niewolnica Cora, która uciekła z plantacji. Kobieta stara się przeżyć, ale w żadnym miejscu nie osiada na zbyt długo. Łowcy niewolników oraz bestialscy biali ludzie nie pozwalają jej spokojnie żyć. Wędrówka pomiędzy stanami jest możliwa dzięki kolei podziemnej, którą podobno wybudowali czarni oraz życzliwi biali, której głównym celem jest ratowanie zniewolonych ludzi. Kolej w postaci linii, peronów i pociągów to oczywiście fikcja literacka. To były raczej nieuczęszczane drogi, opuszczone domy, życzliwi ludzie - to wszystko tworzyło szlak wiodący do wolności.

Ameryka widziana oczami Cory jest krajem, który powstaje na ludzkiej krzywdzie, były podboje Indian, później przyszedł czas na zniewolenie czarnoskórych, a później to pragnienie zdobywania i dominacji znajdzie ujście w innym miejscu. Nawet w liberalnych północnych stanach abolicjoniści nie mają łatwego życia. Poza tym zniesienie niewolnictwa absolutnie nie jest tożsame z nadaniem pełnych praw. Każdy kto zna choć trochę historię USA ma tego pełną świadomość.
Historia opowiedziana w Kolei podziemnej jest całkowitą fikcją, ale nie można tego powiedzieć o obrazie ówczesnego społeczeństwa oraz zachowań względem niewolników. Poszczególne przygody Cory i jej "przyjaciół" były inspirowane prawdziwymi wydarzeniami. Prawdziwe jest też zróżnicowanie podejścia do sprawy niewolnictwa w poszczególnych stanach.
Kolej podziemna to lektura dla każdego kto chce zrozumieć współczesną Amerykę.
Jedynie do czego mogę mieć zastrzeżenia to warsztat autora. Doceniam, poświęcenie wielu godzin pracy w przygotowanie tej powieści, ale tempo akcji czasem się gubi, wątki nie do końca płynnie się łączą. To zakłóca płynną lekturę i utrudnia odbiór.
Mimo to zdecydowanie polecam.

Komentarze

Back to top