"Dla ciebie jestem ateistą, dla Boga – konstruktywną opozycją."
Woody Allen

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet. Księgi 1–2 - Denise Mina

mezczyzni ktorzy nienawidza kobiet komiks

Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet - komiks
- autorzy: Denise Mina, Leonardo Manco, Andrea Mutti.
- Księgi I-II
- Wydawnictwo: Czarna Owca, 2014

Znów wróciłem do świata Millenium Stieg'a Larssona. Kolejne podejście do doskonale znanej historii. Były książki, filmy teraz przyszła kolej na komiks. Można mieć wątpliwości czy jest sens wielokrotnie poznawać przygody Bloomkvista i Hakerki Lisbett? Moim zdaniem jest. Każde podejście, każda interpretacja pozwala mi na odkrywanie detali intrygi stworzonej przez Larssona.
Pierwszy raz czytałem komiks, który jest adaptacją książkowego oryginału. Po lekturze mam trochę mieszane uczucia. Z jednej strony mamy świetne rysunki oraz mroczny klimat, którego styl ładnie się nakłada z moim własnym wyobrażeniem z czasów czytania książki. Z drugiej strony mamy historię, która została dosyć mocno spłaszczona i skrócona. Przyznaję, że nie wiem czy bym się połapał w tej historii bez znajomości oryginału. Może wtedy czytałbym z większa uwagą? Bardziej przywiązywał wagę do rysunków.


Myślę, że wszyscy fani Millenium powinni sięgnąć po te albumy. Skonfrontować swoją wizję z pomysłem autorów, ale także przypomnieć sobie o czym opowiadała ta trylogia. Wkrótce przeczytam pozostałe, komiksowe tomy.

Komiks możecie wypożyczyć w bibliotece lub całkiem tanio kupić.

 

Komentarze

Komentarze Disqus