"Nigdy nie byłem miły, ale postaram się być uroczy"
Kill Bill

Nowości na stronie

Lodowy szlak - 2021
Oldboy - 2003
Wyprawa do dżungli - 2021
Pośród lasu.Hill House
Lato '85 - 2020
Opowieści z krypty - sezon 1
Saga Winlandzka Tom 4
Ostatni sprawiedliwy - 1996
Zawód: Dziennikarz - 1994
Jackie Brown - 1997
Aż do piekła - 2016
PTSD. Syndrom stresu pourazowego
Wielkie katastrofy XX wieku
Na rauszu - 2020

pennypacker pax

Pax,
- autor: Sara Pennypacker;
- rysunki: Jon Klassen;
- Wydawnictwo: Iuvi, 2016

"- Co to jest wojna?
Szary zamyślił się.
- Jest taka choroba, która czasem dopada lisy. Sprawia, że przestają być sobą i atakują obcych. Wojna to taka choroba, tylko u ludzi."

Peter jest zwyczajnym nastoletnim chłopcem, który posiada liska o imieniu Pax. Kocha go, ale zostaje zmuszony do porzucenia zwierzątka w lesie. Po kilku dniach rozumie swój błąd i ucieka z domu by odszukać przyjaciela.
Pax jest liskiem, którego celem życia i jedynym szczęściem jest chłopiec o imieniu Peter. Jest szczęśliwy aż do momentu wycieczki w nieznane tereny, podczas której jego chłopiec go porzuca. Może tylko na chwilę? Wiernie czeka na powrót Peter'a, ale z czasem musi opuścić miejsce porzucenia. Robi się niebezpiecznie no i głód zaczyna coraz bardziej doskwierać. Gdzie ten Peter?

Obaj tęsknią i chcą by znów było tak jak dawniej. Niestety świat ludzi i dzikich zwierząt rzadko żyje w symbiozie, a poza tym zbliżają się ludzie "zarażeni" wojną.

 

Pax to niesamowita opowieść o miłości, zaufaniu, stracie, wojnie, ale także odpowiedzialności za bliskie osoby. Narracja jest prowadzona naprzemiennie z dwóch punktów widzenia: chłopca oraz liska. Obaj mają wiele przygód i obaj uczą się co tak naprawdę jest ważne w życiu.
Przesłanie i poruszane problemy mogą przypominać Małego Księcia, ale brakuje tu poetyckiej niewinności. Świat w Paxie jest bardziej brutalny i nieprzewidywalny.
Wciągającą historię uzupełniają ilustracje Jon'a Klassen'a.
Czasem miłość wymaga rozstania. Czasem tak lepiej.

"To nie jest nierozsądne. To jest słuszne. "

Polecam

Komentarze

Back to top