"Przywitaj się z moim małym przyjacielem!"
Człowiek z blizną

Nowości na stronie

Toń
Dom - Paco Roca
Bosch - sezon 7
Ciemna strona - Tarryn Fisher
Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989

holt carnivia herezja

Carnivia. Herezja
(The Abduction);
- cykl: Carnivia;
- autor: Jonathan Holt;
- wydawnictwo: Akurat. 2014.

Drugi tom trylogii Carnivia za mną. Nadal jesteśmy w niezbyt przyjaznej, współczesnej Wenecji. Bohaterowie Ci sami, ale ich relacje mocno się skomplikowały. Czasem nie warto łączyć pracy z życiem osobistym.
Zmieniła się też tematyka. Herezja dużo bardziej przypomina prozę Browna niż pierwsza część cyklu. Wszystko to za sprawą tematu. Preludium do akcji jest porwanie córki jednego z amerykańskich wojskowych. Porywacze systematycznie prezentują nagrania dziewczyny, która jest poddawana torturom, które amerykański rząd nazywa dozwolonymi technikami przesłuchań. Karabinierzy mają coraz mniej czasu - kolejne filmy są coraz bardziej brutalne.
W powieści występuje też drugi wątek. Na placu budowy bazy wojskowej znaleziono kilkudziesięcioletnie zwłoki. Okazuje się, że jest to powojenny, komunistyczny działacz. Komu mogło zależeć na jego śmierci?


Holt umiejętnie prezentuje nam zawiłości powojennej rzeczywistości Włoch, które tak naprawdę niewiele się różnią od współczesnych czasów. Zawsze trwa walka polityczna, która często jest wspierana narzędziami, które z demokracją nie mają nic wspólnego. Mówią, że cel uświęca środki, ale warto sobie zadań pytanie gdzie przebiega granica, której nigdy nie powinno się przekraczać?
Akcja ma bardzo dobre tempo, bohaterowie są wyraziści i coraz lepiej rozpisani. Brakować może tylko mocniejszego połączenia występujących wątków. Chętnie przeczytałbym jeszcze kilka rozdziałów, które nadały powieści ostrzejszego wydźwięku.
Herezja to mieszanina kryminału, historycznych teorii spiskowych rodem z Ludluma, ale także dawka współczesnej brutalnej polityki oraz pragnienia nowego, lepszego życia, które daje nam obecność w cyfrowym, idealnym świecie.

Komentarze

Back to top