"Nie pozwolimy wam wyjść.. Smith, Wesson i ja"

Nagłe zderzenie

syn nesbo

Syn
(Sønnen)
- autor: Jo Nesbø;
- seria: Ślady zbrodni;
- Wydawnictwo Dolnośląskie, 2014.

Mój powrót do czytania zacząłem od kilku pozycji Coben'a, było kwestią czasu aż sięgnę po kolejnego mistrza gatunku. Trafiło na Jo Nesbø.
Sonny jest więźniem w jednym z najpilniej strzeżonych więzień w Norwegii. Pomimo iż odbywa wyrok za morderstwo nie sprawia kłopotów. Jest wyciszonym chłopakiem, który potrafi słuchać. Wszystko się zmienia jak się dowiaduje, że jego ojciec został zamordowany. Wcześniej Sonny, podobnie jak i policja, był przekonany, że to było samobójstwo. Musi jak najszybciej wydostać się z więzienia i odkryć prawdę. Na wolności dowiaduje się, że jest wiele osób, którym zależy na tym by wydarzenia sprzed wielu lat zostały zapomniane. O dawnych wydarzeniach można by zapomnieć gdyby nie fakt, że sprawiedliwości nie stało się zadość.


Nesbø, jak na mistrza gatunku przystało, umiejętnie lawiruje akcją i w kolejnych rozdziałach odsłania nam elementy łamigłówki. Początkowo przypadkowe zdarzenia, motywy z upływem stron bezbłędnie trafiają na swoje miejsca w układance. Syn to nie tylko opowieść o zemście, ale też opowieść o dylematach moralnych. O tym, że nie wszystko zawsze jest tym czym się wydaje, a świat oraz ludzie mają wiele odcieni szarości.

Komentarze

Back to top