"Każdy umiera, ale nie każdy tak naprawdę żyje"
Braveheart

Nowości na stronie

Saga Winlandzka Tom 7
Tina - 1993
Niebezpieczni dżentelmeni - 2022
Siedmiu królów musi zginąć - 2023
Zabójcze wesele - 2023
Justified: Bez przebaczenia sezon 2
Dallas Barr
Czerwony smok - Thomas Harris
Wonder Woman: Tom 2
Dziewczyna z Panamy
Wydział 7 - pakiet 1-6
Zew krwi - 2020
Płaszcz i szpony. Integral II
Wypadek na polowaniu. Prawdziwa opowieść o zbrodni i poezji

saga winlandzka t 7

Saga Winlandzka Tom 7,
(Vinland Saga);
- autor: Makoto Yukimura;
- wydawnictwo: Hanami, 2020;
- kategoria: komiks, manga, Wikingowie, Saga Winlandzka.

Niewiele czytam mang, ale jedną cały czas darzę wielkim szacunkiem i sentymentem. Oczywiście chodzi o Sagę Winlandzką.
Król Kanut pragnie przejąć ziemie Ketila. Dobrze prosperujący majątek może pomóc mu sfinansować wojnę. Prawowici właściciele nie chcą się jednak poddać bez walki. I tu jest mały problem. Kanut nie chce złupić majątku, a tylko go przejąć. Jaką będzie miał wartość gdy nie będzie komu na nim pracować? Pierwsze starcie jest bardzo krwawe, a zdziesiątkowani obrońcy nadal nie ustępują. I tu na arenę wkracza Thorfinn. Nie chce walczyć, chce tylko negocjować z królem warunki pokoju. Jak niewolnik może oczekiwać tak wiele? Otóż może, Thorfinn przecież był kiedyś w straży przybocznej Kanuta... Może to jeszcze pamięta?

dallas barr

Dallas Barr;
- autorzy: Joe Haldeman, Marvano;
- wydawnictwo: Egmont Polska, 2019;
- Plansze Europy.
- kategoria: komiks.

Koniec dwudziestego pierwszego wieku. Lord Stileman jest jednym z najbogatszych a zarazem najdłużej żyjących ludzi na świecie. Wszystko to za sprawą technologii, która pozwala przedłużać życie. Można powiedzieć, że każdy chętny może być nieśmiertelny. Każdy? No prawie. Przede wszystkim potrzebne są nie małe pieniądze, które klient musi zarobić. Nie może ich ukraść ani dostać, ani pożyczyć. Jeden zabieg przedłuża życie o 10 lat, a zatem życie jest w formie pewnego rodzaju abonamentu. Nie stać Cię na przedłużenie? Szkoda, innych stać. Ograniczeń jest jeszcze trochę, ale te wymienione są najważniejsze i pomimo surowych zasad Stileman nie może narzekać na brak klientów. Kolejki są długie i przekraczają możliwości klinik Lord'a. Oczywiście raz na jakiś czas pojawiają się pomysły by ograniczyć jego monopol i uczynić nieśmiertelność dobrem dla wszystkich - w takich sytuacjach Lord walczy o swoje. Aby osiągnąć swój cel często korzysta z usług przyjaciela (Dallas Barr), który musi jakoś zarobić na swoje dalsze życie. U Stileman'a nikt nie ma taryfy ulgowej.

czerwony smok

Czerwony smok;
- autor: Thomas Harris;
- Hannibal Lecter (tom 1),
- wydawnictwo: Albatros, 2013
- kategoria: kryminał-sensacja-thriller, książka.

Krótki urlop rządzi się swoimi prawami. Coś trzeba czytać (zawsze na urlopie) no a komiksów to jednak szkoda. Przeważnie w takich sytuacjach losuję pozycję z półki i zabieram. Jak się zniszczy to nie będzie żal. No i wylosowałem Harris'a. Filmy oczywiście na podstawie książek widziałem, a Lecter zawsze będzie miał dla mnie twarz Hopkins'a. No ale nie o tym teraz. W Czerwonym smoku Hannibal jest postacią drugoplanową.
Graham zostaje poproszony przez policję o pomoc w ujęciu maniakalnego zabójcy, którego media nazwały Zębową Wróżką. Morderca ma już na sumieniu dwie rodziny, a wiele wskazuje na to, że się powoli rozkręca. Graham starannie szuka tropów mogących go przybliżyć do rozwiązania sprawy, gdy czasu jest coraz mniej decyduje się na bardzo niebezpieczny krok i prosi o pomoc Hannibal'a Lecter'a. Nie wie jeszcze, że ta prośba będzie miała swoją cenę, a Zębowa Wróżka także skontaktuje się ze słynnym zabójcą.

wonder woman t 2

Wonder Woman: Tom 2
- autorzy: Drew Johnson, Rags Morales, Greg Rucka;
- Wonder Woman DC Deluxe, Tom 2.;
- Wydawnictwo: Egmont Polska, 2018;
- kategoria: komiks, DC Comics, DC Deluxe, Wonder Woman

Drugi, z trzech tomów historii Wonder Woman autorstwa Rucka'i. Dianę czeka kolejne trudne starcie, które nie ma nic wspólnego z jej misją na ziemi. Walki bogów trwają w najlepsze, a życie śmiertelników nie ma tu najmniejszego znaczenia. Najpierw Diana musi stoczyć walkę z Meduzą. Jej pojawienie się zwiastuje spore problemy. Każdy kto jej spojrzy w oczy zamienia się w kamień. Nie jest istotne czy to było przypadkowe spojrzenie czy też walka na śmierć i życie. To starcie jest dla Diany bardzo trudne i kosztowne.

dziewczyna z panamy

Dziewczyna z Panamy;
- autorzy: Laurent Galandon, Zbigniew Kasprzak;
- wydawnictwo: Egmont Polska, 2014;
- kategoria: komiks, Plansze Europy.

Dziewczyna z Panamy czyli z Paryża, bo tak właśnie nazywali to miasto ludzie ulicy na przełomie wieków. Historia jest luźno inspirowana prawdziwą Amelie Elie zwaną Złotowłosą.
Miejsce akcji to Paryż pod koniec XIX wieku. Piękna Amelie ma faceta i niezbyt optymistyczne widoki na swoje życie. Może zostać praczką i mieć gromadkę dzieci. Dla Amelie to za mało - opuszcza dom i próbuje zmienić swój los. I tak to zostaje damą do towarzystwa i szybko znajduje "opiekuna". Czy to będzie związek na stałe? Nic bardziej mylnego. Szefowie lokalnych grup gangsterskich zwanych apaszami szybko się zmieniają. Jedyną stałą jest uroda Amelie, ale i to z czasem przeminie. Dziewczyna próbuje odnaleźć szczęście, kolejni faceci to kolejne problemy, ale mimo to, życie jest ciekawsze niż bycie matką, żoną, praczką.

wydzial 7 pakiet 1

Wydział 7 - pakiet 1-6;
- autorzy: Marek Turek, Grzegorz Pawlak, Krzysztof Budziejewski, Arkadiusz Klimek, Robert Adler, Piotr Nowacki, Grzegorz Pawlak, Krzysztof Owedyk,
- wydawnictwo: Ongrys.
- kategoria: komiks, literatura polska, Wydział 7,

Często powtarzam na tym blogu, że mało znam polski komiks, a teraz mogę uzupełnić, że kompletnie nie znam aktualnie wydawanych polskich zeszytówek. Teraz mogę napisać, że coś się zmienia bo coś tam zacząłem czytać ;).

PRL, lata sześćdziesiąte. Wydział 7 jest specjalną jednostką Służby Bezpieczeństwa do rozwiązywania nietypowych spraw. Takie PRL-owskie Archiwum X. Niewielka jednostka jeździ po całym kraju i próbuje rozwiązywać sprawy, z którymi nie radzi sobie miejscowa Milicja. Mogą to być stwory, które zakłócają spokój, ale też i sprawy związane z róznymi eksperymentami zaprzyjaźnionych wojsk. Wydział jest skuteczny, ale nie zmienia to faktu, że przełożeni szukają tylko pretekstu do jego rozwiązania. Czyżby kolejny wspólny mianownik z Archiwum X?

plaszcz i szpony t 2

Płaszcz i szpony. Integral II
- twórcy: Alain Ayroles, Jean-Luc Masbou;
- Timof Comics, 2021;
- kategoria: komiks.

Poznani w pierwszym tomie bohaterowie wyruszają w nieznane. Nową areną przygód jest Księżyc. Jest to spokojne miejsce, bez przemocy, nadmiernych bogactw, a główną walutą są poetyckie wersy. Raj? Być może by nim był, gdyby tu nie przybyli wędrowcy z Ziemi. Wilk i Lis nie mają złych intencji, ale nie tylko oni opuścili Ziemię, a to oznacza, że na Księżycu czas pokoju przeminął. Teraz rozpocznie się wojna domowa. Może nieszczęściu uda się zapobiec, ale nikt nie mówi, że będzie to łatwa przygoda.

wypadek na polowaniu

Wypadek na polowaniu. Prawdziwa opowieść o zbrodni i poezji;
- autorzy: Landis Blair, David L. Carlson;
- wydawnictwo: Lost In Time, 2022;
- kategoria: komiks.

Tak się składa, że moje czytelniczo zakupowe ścieżki ostatnio wędrują w kierunku Lost In Time oraz Studia Lain. Dwa małe wydawnictwa, o całkiem różnej tematyce, ale łączy je dobra jakość wydania i oryginalne tytuły.
Wypadek na polowaniu to istna perełka, która będzie się pojawiać w różnych podsumowujących zestawieniach. Najlepszy komiks roku, największe zaskoczenie/odkrycie.. no i najdziwniejszy format, który ciężko upchnąć na półce.
Historia luźno inspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

ex machina t 4

Ex Machina, Tom 4;
- autorzy: Jim Clark, Tony Harris, Brian K. Vaughan;
- Egmont Polska, 2019;
- kategoria: komiks, Vertigo, DC Comics.

Hungred ma nieoczekiwane spotkanie z Janem Pawłem II. I nie chodzi o kremówki. Są tacy co próbują to wykorzystać i chcą zmusić burmistrza do zamordowania papieża. Fajny pomysł, ale trochę w nim brakło rozwinięcia. Za to na plus muszę zaliczyć historię o komisarz policji. Zasadnicza i pełna uporu musi cały czas walczyć o swoją pozycję w służbach jak i w małżeństwie.
Trzecia historia skupia się wokół pozycji czarnoskórych w mieście. Niby jest coraz lepiej, ale zmiany idą stanowczo za wolno. Z jednej strony zamożni mogą mieć plecaki odrzutowe a biedne czarne dzieciaki nie mają nawet dostępu do boisk.
W kolejnej przygodzie pojawia się czarny charakter. To przypomina iż warto pamiętać, że każda radykalna zmiana może mieć zwolenników jak i przeciwników. Hundred odkrywa, że ratusz jest dla niego za wolny. O wiele więcej mógłby zdziałać wyżej... Dużo wyżej.

aktorki portrety

Aktorki. Portrety
- autor: Łukasz Maciejewski
- Świat Książki, 2015;
kategoria: kino, literatura polska.

Na okładce tej książki możemy przeczytać, że mamy tutaj "zapis niepublikowanych wcześniej rozmów, które Łukasz Maciejewski przeprowadził z każdą bohaterek".
No i mam z tym mały problem. Znaczna część tej książki to przedstawianie dorobku artystycznego przedstawionych aktorek. W mojej ocenie autor na siłę próbuje wstawić za dużo dat i nazwisk. Sporą część zajmują też cytaty z innych wywiadów, z różnych źródeł. To sprawia, że te wszystkie Portrety i wywiady są takie poszatkowane. Myślę, że o wiele fajniej sprawdziłaby się formuła wywiadu rzeki.

Back to top