"Dlaczego upadamy, Bruce? Po to, żeby nauczyć się, jak wstawać"
Batman: Początek

Baśnie (Tom 12): Czasy mroku

Szymon Szostok

basnie tom 12


Czasy mroku, 

- seria: Baśnie (Tom 12),
- autorzy: Bill Willingham, Mark Buckingham, David Hahn, Andrew Pepoy, Peter Gross; 
- Wydawnictwo: Egmont Polska, 2013; 
- kategoria: komiks.

Dżepetto zostaje przyjęty do społeczności Baśniowców. Nikt nie darzy go szacunkiem, ani sympatią, ale staruszek może w spokoju żyć. Gdyby tylko tyle nie gadał o tym jakim wspaniałym był władcą.. jego upadek sprawił, że w wielu światach zapanował chaos, rozbite armie sieją spustoszenie, a wielkie tajemnice nie są już chronione. Nikt nie jest w stanie przewidzieć jaka będzie przyszłość. W jednym ze światów zostaje (przypadkowo) uwolniona bardzo niebezpieczna postać. Pan Mroczny przez wieki był zatrzaśnięty w skrzyni, a uwolniony myśli tylko o zemście na tych co go zamknęli i na tych co 'bezprawnie' używali jego magicznej peleryny. Spokojne życie w Baśniogrodzie nie trwało długo - Mroczny pozbawia Baśniowców magicznej osłony i zmusza ich do ucieczki. To koniec znanego Baśniogrodu. To też koniec Niebieskiego. Powierzchowna rana rozlewa się na całe ciało. Chłopak pilnie potrzebuje pomocy.
Na zakończenie kolejna misja Mowgli'ego. Tym razem ma zbadać odległy świat Indu, z którego sam pochodzi. Czy jest tam bezpiecznie? A może jest dobrym miejscem dla uciekinierów z Baśniogrodu.

 

Czytaj więcej

Dodo - Felipe Nunes

Szymon Szostok

dodo

Dodo
- autor: Felipe Nunes;
- wydawnictwo: timof i cisi wspólnicy, 2017;
- kategoria: komiks.

Sześcioletnia Laila to bardzo samotna dziewczynka, która bardzo potrzebuje kogoś z kim mogłaby się bawić. Ma trudny okres. Nie chodzi do szkoły, nie ma przyjaciół, a rodzice się niedawno rozwiedli. Dziewczynka została z mamą, która próbuje zbudować swój nowy świat, ale pamięcią cały czas wraca do przeszłości.. do tego co minęło i raczej nie wróci. Laily świat zamyka się w czterech ścianach i jedyną atrakcją jest widok (tylko widok) na miejski park. Dziewczynka zauważa tam wielkiego ptaka Dodo, którego postanawia zabrać do domu. Decyzja ta ma swoje konsekwencje - przygarnięty ptak bardzo szybko zaczyna demolować przestrzeń i życie Laili.
Mam problem z tym komiksem. Niezbyt przypadło mi do gustu połączenie intensywnych kolorów z tak poważnym tematem jakim jest miejsce dziecka w rozbitych małżeństwach. Nadmierna ekspresja nijak mi pasuje do smutnych okoliczności wydarzeń. Dodo to komiks metaforyczny, w którym najważniejsza treść jest przemycona pomiędzy chmurkami. Pielęgnowanie wymarłego, dzikiego ptaka nie może przynieść dobrych efektów. Karmienie go sprawia, że ten się zmienia - rośnie - i z czasem coraz mniej przypomina pięknego, kolorowego ptaka. Czy tak samo nie jest ze wspomnieniami? Czy nie lepiej przeszłości dać odejść i żyć dalej niż karmić pamięć o niej?

 

Czytaj więcej

Łasuch - Tom 2

Szymon Szostok

lasuch tom 2

Łasuch, Tom 2, 
- autor: Jeff Lemire; 
- cykl: Łasuch, tom 2; 
- wydawnictwo: Egmont Polska, 2018.

Drugi tom Łasucha wylądował na mojej półce w dniu premiery.. a później zerkał i kusił i nęcił i znów dałem się Lemire'owi porwać w jego mroczny postapokaliptyczny świat.
Przypomnijmy ten świat. Dziwna choroba zdziesiątkowała ludność, a wszystkie nowonarodzone dzieci są hybrydami łączącymi cechy zwierząt i ludzi. Nasz główny bohater wychował się na uboczu i nie miał pojęcia jakie zło czai się poza bezpieczną chatą. W pierwszym tomie został zmuszony do opuszczenia domu, poznał tajemniczego Jepperda, zaufał mu a następnie został zdradzony. Tom kończy się umieszczeniem Łasucha w obozie, w którym niebezpieczni ludzie 'badają' takie okazy jak on.

 

Czytaj więcej

Najszczęśliwsza - Max Czornyj

Szymon Szostok

najszczesliwsza

Najszczęśliwsza
- autor: Max Czornyj; 
- wydawnictwo: Filia - 2018;
- seria: Mroczna Strona;
- kategoria: literatura polska, thriller/sensacja/kryminał.

Tytuł ma sporo pozytywnych recenzji i to sprawiło, że chętnie po niego sięgnąłem. Teraz już wiem (musi tak być), że część z nich to dobrze przygotowana akcja promocyjna.
Zaczyna się dosyć ciekawie. Mamy artystę, który podczas jednego dnia dowiaduje się, że jego żona jest w ciąży, a kilkadziesiąt minut później znajduje jej ciało w restauracyjnej toalecie. Krótkie to było szczęście. Mija kilka lat, a nasz bohater dostaje list od ... swojej zmarłej żony. Czy to nie jej ciało widział? A może to był tylko zły sen? A może ktoś sobie z niego brutalnie żartuje? Kolejne rozdziały to codzienność bohatera wypełniona wyciszonym telefonem i dokarmianiem Tamagotchi (pamiętacie to?)... czasem pojawiają się kolejne niespodzianki od zmarłej. Jednym słowem nuda totalna, której towarzyszą rozważania o tym kto stracił rozum.

 

Czytaj więcej

Człowiek, który zabił Lucky Luke'a - Matthieu Bonhomme

Szymon Szostok

czlowiek ktory zabil lucky luke a

Człowiek, który zabił Lucky Luke'a,
- autor: Matthieu Bonhomme;
- bohater: Lucky Luke
- Wydawnictwo: Egmont Polska, 2018
- kategoria: komiks

Album zaczyna się bardzo konkretnie. Na pierwszej stronie widzimy martwego Lucky Luke'a. Czy to naprawdę koniec słynnego rewolwerowca? Poznajmy wydarzenia sprzed kilku dni. Lucky przyjeżdża do kolejnego miasteczka (Froggy Town). Miasto jak miasto, jedno z wielu. To się wyróżnia tym, że nie można nosić broni. Przyjezdni muszą ją zdeponować u fajtłapowatego szeryfa. Dla Lucka to nie problem, ważniejszą sprawą jest brak tytoniu. Od jakiegoś czasu są wielkie problemy by go zdobyć. Tutaj ciekawostka. Pierwszy Lucky Luke powstał ponad siedemdziesiąt lat temu i początkowo był nałogowym palaczem, dopiero po wielu latach papieros został zamieniony na słomkę a sam Luke został ugrzeczniony. Nigdy jednak nie próbowano wytłumaczyć na kartach komiksu tej zmiany. Dopiero Człowiek, który zabił Lucky Luke'a odpowiada na to pytanie - niedostępność tytoniu jest jedną z osi historii.
Lucky nie ma broni, chce mu się palić a na dodatek wcale nie jest takim szczęściarzem. Każdy napotkany łobuz, nastolatek, osoba pragnąca sławy marzy o jego śmierci.

 

Czytaj więcej

Nie odpuszczaj - Harlan Coben

Szymon Szostok

nie odpuszczaj

Nie odpuszczaj 

(Don't Let Go);
- autor: Harlan Coben;
- Wydawnictwo: Albatros, 2018.
- kategoria: thriller/sensacja/kryminał

Detektyw 'Nap' Dumas jest jednym z wielu policjantów, którzy w karierze niczym nie zaistnieli. W gruncie rzeczy to dobry glina, ale nie waha się czasem sięgnąć po mniej oficjalne, ale bardziej brutalne środki perswazji. Miał kiedyś brata bliźniaka, ale chłopak razem ze swoją dziewczyną został potrącony przez pociąg. Przynajmniej taka jest oficjalna wersja. Nap nigdy w nią do końca nie wierzył, czuł że musiało zajść coś więcej. Tej samej nocy zniknęła jego dziewczyna. Jej matka twierdzi, że wyjechała do rodziny, ale nikt nigdy nie miał z nią później kontaktu. Nap nie wierzy w przypadki i jest przekonany, że odnalezienie ukochanej pozwoli mu zrozumieć/poznać okoliczności śmierci brata. Po wielu latach informacja o dziewczynie pojawia się w policyjnych raportach. Jej odciski znaleziono w niepokojących okolicznościach - morderstwo policjanta.

 

Czytaj więcej

Autostrada Słońca - Baru

Szymon Szostok

autostrada slonca

Autostrada Słońca,
- autorzy: Hervé Barulea (Baru); 
- Wydawnictwo: timof i cisi wspólnicy - 2014.

Tytuł ten zakupiłem zainspirowany okładką. Mówią by nie oceniać książek po okładce, ale to samo można powiedzieć o komiksowych albumach.
Koniec wieku dwudziestego, gdzieś we Francji, dwóch chłopaków, siedemnastoletni Aleksandre oraz pięć lat starszy Karim. Karim to chłopak arabskiego pochodzenia, który intensywnie korzysta z życia, jest dla młodszego Aleksandre idolem.. no bo kto by nie chciał mieć takiego powodzenia u kobiet jak Karim?
Karim zostaje przyłapany z żoną aktywisty Francuskiego Ruchu Narodowego. Dr Faurissier, zdradzony małżonek zaczyna ścigać Karima i jego towarzysza. Tu trzeba przyznać, że Aleksandre jest całkiem niewinny, ale dla wściekłego aktywisty to nie jest przeszkoda. Zamierza brutalnie rozprawić się z chłopakami. Rozpoczyna się pogoń po francuskich miasteczkach rozłożonych wzdłuż autostrady słońca.. szybko okazuje się, że młodzieńcy mają wyjątkowy talent do wplątywania się w kolejne problemy.

 

Czytaj więcej

Baśnie (Tom 11): Wojna o pokój

Szymon Szostok

basnie 11 wojna o pokoj

Wojna o pokój
- seria: Baśnie (Tom 11),
- autorzy: Bill Willingham, Steve Leialoha, Mark Buckingham, Niko Henrichon;
- Wydawnictwo: Egmont Polska, 2013.

Książę ma swoje królestwo w Stronach Rodzinnych i wszyscy wiedzą, że wojna jest tuż tuż. Kto pierwszy zaatakuje? Z poprzednich tomów wiem, że obie strony są zdeterminowane do prowadzenia wojny totalnej.. starcie armii jest kwestią czasu, ale obie strony chcą się dobrze przygotować do starcia, dlatego też wywiady obu stron mają pełne ręce roboty. Jan (wysłannik Adwersarza) oraz Kopci wyruszają z tajnymi misjami. W wojnie o pokój w pierwszych stronach mamy też poruszony wątek Niebieskiego i Róży Czerwonej.. miał być gorący romans, ale Niebieski zbyt długo zwlekał - może kiedyś Róża da mu szansę.

 

Czytaj więcej

Odrodzenie. Jesteś wśród przyjaciół - T. Seeley, M. Norton

Szymon Szostok

odrodzenie t 1

Odrodzenie. Jesteś wśród przyjaciół,
(Revival volume one: You're among friends)
- autorzy: Tim Seeley, Mike Norton;
- Wydawnictwo: Non Stop Comics - 2017
- seria: Odrodzenie. Tom 1

Klimat niczym z Fargo. Małe amerykańskie miasteczko, które niczym się nie wyróżnia.. do czasu. Pewnego dnia niektórzy zmarli się budzą. Nie atakują, nie zabijają. Po prostu chcą wrócić do swoich domów, rodzin, życia. Czy ten powrót jest możliwy? Czy żywi zaakceptują odrodzonych? Rodziny, które już się pogodziły ze stratą, pozostali mieszkańcy? A co z ludźmi z poza miasteczka? Czy odrodzenia są zaraźliwe? Na wszelki wypadek miasto jest odrodzone kordonem bezpieczeństwa. Odizolowane. Doskonale wiemy, że w takich sytuacjach budzą się lokalne demony.. Zresztą w tym komiksie nie tylko takie demony występują.. ale o tym sza..

 

Czytaj więcej

Kamień - Kuźmińscy

Szymon Szostok

kamien

Kamień
- autorzy: Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński;
- cykl: Anna Serafin, Sebastian Strzygoń (tom 3);
- seria: Ślady zbrodni;
- wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2017.

Kuźminscy po raz trzeci zabierają nas w podróż po Polsce. Tym razem trafiamy na Sądecczyznę. Blisko granica, odcięcie od wielkich miast. Tereny, gdzie ludzie żyją spokojniej. Miejsce niczym się nie wyróżnia. Jedyne zo zakłóca spokój mieszkańców to romska osada znajdująca się w pobliżu. Romowie i gadzie nie darzą się sympatią, ale jakoś żyją obok siebie. W pobliżu romskiej osady zostają znalezione zwłoki dziecka. Dziecko ma ślady wycieńczenia oraz duszenia.. Dziecko nie jest romskie a to sprawia, że od razu pojawiają się oskarżenia względem mieszkańców osady. Bo Cyganie to nieroby, złodzieje, że porywają dzieci. Kuźminscy kolejny raz pokazują nam Polskę, o której wolimy nie pamiętać. Polskę pełną uprzedzeń, nienawiści, codziennej złośliwości. Kamień skupia w sobie to wszystko co poznaliśmy w poprzednich tomach i dodaje dużo więcej.

 

Czytaj więcej