"Jeśli chcesz rozśmie­szyć Bo­ga, opo­wiedz mu o twoich pla­nach na przyszłość."
Woody Allen

Philip K. Dick - Człowiek z Wysokiego Zamku

Szymon Szostok

czlowiek z wysokiego zamku

Człowiek z Wysokiego Zamku,

(The Man In The High Castle)
- autor: Philip K. Dick;
- wydawnictwo: Rebis, 2008;
- kategoria: fantastyka/fantasy/science fiction.

Długo zabierałem się za ten tytuł, a później bardzo długo go czytałem. Raptem trzysta stron zajęło mi prawie miesiąc. Nie potrafiłem skupić się na tej powieści. Przeplatane wątki zakłócały mi odbiór a ukazany świat nie wydawał mi się spójny. A wizja była naprawdę zacna. Druga Wojna Światowa skończyła się inaczej niż pamiętamy. Niemcy i Japonia zwyciężyły i podzieliły Amerykę na swoje strefy wpływów. Obie strony zdominowały podległe tereny, ale całkowicie się różnią podejście do miejscowej ludności. Japończycy uwielbiają wszystko co amerykańskie. Z radością zbierają zabytki związane z historią Ameryki, i próbują lepiej poznać zdominowaną kulturę. Natomiast Niemcy są bardziej brutalni i zdeterminowani. Nic co było wcześniej nie ma znaczenia, liczą się tylko światłe cele wyznaczone przez przywódcę.

 

Czytaj więcej

Criminal: Umarli i umierający; Fatalna noc

Szymon Szostok

criminal t 2Criminal. Umarli i umierający; Fatalna noc;

- twórcy: Sean Phillips , Ed Brubaker;
- seria: Criminal, Tom 2;
- Mucha Comics, 2019;
- kategoria: komiks: noir.

Nie sądziłem, że tak szybko wrócę do tej serii. Gdzieś byłem przekonany, że drugi tom będzie musiał poczekać trochę na półce zanim 'dojrzeje'. Wytrzymał dwa tygodnie.
Dwie niezwiązane bezpośrednio z sobą historie, które pokazują, że życie to cholernie trudna sztuka wyboru... żeby chociaż to był nasz wybór? Czasem to są wybory innych.
Umarli i umierający - do miasta wraca piękna, ale kompletnie wypalona kobieta. Kiedyś spotkało ją wielkie nieszczęście, a jej powrót dla dwóch mężczyzn to spore zaskoczenie. Mężczyźni wychowali się razem, ale trudno nazwać ich przyjaciółmi. Jedyne co ich łączyło to uczucie do tej kobiety.. czy po latach coś się zmieniło. Bardzo smutna historia, w której zemsta staje się celem krótkiego życia. Trzy punkty widzenia, jedna historia, gangsterskie porachunki i złamane życiorysy.

 

Czytaj więcej

Odrodzenie. Wezbrane wody - T. Seeley, M. Norton

Szymon Szostok

odrodzenie t 5

 

Odrodzenie. Wezbrane wody,
(Revival, Vol. 5: Gathering Of Waters),
- autorzy : T. Seeley, M. Norton;
- Wydawnictwo: Non Stop Comics - 2019
- seria: Odrodzenie. Tom 5

Powróciłem do świata Wisconsin. W tym mieście dziwnie się dzieje. Zmarli się obudzili i postanowili powrócić do swoich domów... niektórzy z tego się ucieszyli, inni trochę mniej. Przecież życie toczy się dalej. Różne aspekty powrotu były przedstawione w pierwszych tomach. Wezbrane wody idą konsekwentnie dalej. Odrodzeni, za zgodą rodziny/sąsiadów są umieszczani w specjalnym rządowym obozie, gdzie nie zakłócają życia żywych. Rząd jeszcze nie podjął decyzji co dalej z nimi zrobić, ale sam fakt, że ośrodek jest utajniony przed miejscowymi rodzi niewygodne pytania i wątpliwości. Odrodzeni mają wielu wrogów, ale też zwolenników, którzy będą próbowali ich uwolnić.. zbliża się nieunikniona konfrontacja.

 

Czytaj więcej

Gotham Central: Na służbie

Szymon Szostok

gotham central t 1

 

Gotham Central: Na służbie
- Gotham Central, Tom 1, DC Comics;
- twórcy: Ed Brubaker, Greg Rucka, Michael Lark;
- Egmont Polska, 2016;
- kategoria: komiks album, Batman, Noir.

Miałem takie małe postanowienie, że komiksów DC i Marvel nie będę na razie tykać. Chciałem najpierw poznać inne światy, ale nie przeszkodziło mi to zakupieniu kilku albumów. I tak to znów stałem się człowiekiem niesłownym.
Zabierając się za Gotham Central nie wiedziałem czego się spodziewać, nie mam też z czym go porównać, ale chciałem przeczytać kolejną rzecz Brubaker'a. Nieoczekiwanie wkroczyłem do mrocznego Gotham City.
Gotham to miasto przekleństwo. Podobnie jak Detroit (z cyklu RoboCop), czy też Nowy Jork z niedalekiej przyszłości Gotham jest miastem gdzie przestępcy królują. Mieszkańcy żyją w fatalnych warunkach bojąc się następnego dnia. Elity są dobrze ustawione i mocno oddzielone od spraw codziennych decydują o kolejnych cięciach dla policji. Tak wyglądają miasta przyszłości.
Gotham ma tą przewagę, że w naprawdę kryzysowych sytuacjach może zapalić reflektor i wezwać Batman'a. Niby komfort, ale fatalnie to wpływa na morale w szeregach policji, zwłaszcza w elitarnym Wydziale Poważnych Przestępstw. Wzywanie Nietoperza nie najlepiej świadczy o ich kompetencjach. Z drugiej strony przestępcy też są nietuzinkowi. To czyste, szalone zło, które przybiera różne twarze (w albumie: Mister Freeze, Firebug, Two-Face).

 

Czytaj więcej

Eric Powell - The Goon. Kolekcja tom 1

Szymon Szostok

the goon t 1

The Goon. Kolekcja tom 1;

- autor: Eric Powell;
- seria: The Goon (Zbir);
- Non Stop Comics - 2018.

Pierwszy komiks przeczytany w 2020 roku.
Jeśli interesują Was różne dziwne kombinacje popkulturowe to The Goon przypadnie Wam do gustu. Bo gdzie indziej armia zombiaków będzie walczyła ze Zbirem o niejasnym pochodzeniu. W podrzędnej dzielnicy, gdzie trwa walka o wpływy znajdziemy znane z filmów Noir femme fatale, wilkołaki, szalonych naukowców no i olbrzymie ośmiornice.. w sumie wszystko, a jeśli czegoś nie ma to jestem przekonany, że w kolejnych częściach to będzie. Nie wiem gdzie i kiedy Powell wymyślał zarys fabularny swojego cyklu, ale mam pewną koncepcję, która wiąże się z kinem. Jako młody dzieciak Powell trafił do wielkiej wytwórni filmowej do magazynu rekwizytów i tam zobaczył różne stroje, dekoracje, które przypadkiem trafiły w jedno miejsce, a w jego głowie ułożyły się w jeden świat. Podejrzewam, że jak Ed Wood oszalał na widok wielkiej ośmiornicy i koniecznie musiał ją umieścić w swojej opowieści - nawet jeśli fabularnie niekoniecznie pasuje.

 

Czytaj więcej

Powrót do Klondike i inne historie z lat 1952–1953

Szymon Szostok

kaczogrod t 1

Powrót do Klondike i inne historie z lat 1952–1953,

- autor: Carl Barks;
- seria: Kaczogród T.1;
- Egmont Polska, 2018;
- kategoria: komiks.

Album dostałem na Święta zeszłego roku i dopiero teraz się za niego zabrałem. Trzeba sobie powiedzieć szczerze.. ostatnio za mocno kupowałem komiksy. Mam więcej nieprzeczytanych niż przeczytanych.. komiksy zdobywam bojąc się, że nakład się wyczerpie. To chyba choroba?
Wracając do albumu. Powrót do Klondike to pierwszy tom nowej serii Egmontu. Wg zapowiedzi całość ma liczyć około 30 albumów i ma zawierać najważniejsze kaczogrodzkie historie Barks'a. Nie wiem czy będę to zbierać, ale mocno trzymam kciuki za to by wydawca nie zrezygnował w połowie serii. Rynek komiksowy pod tym względem jest dosyć brutalny.
Każdy z albumów to kilka dłuższych historii i kilka kilkustronicówek. W tomie pierwszym najważniejszą historią jest Powrót do Klondike, w której Sknerus McKwacz z najbliższymi udaje się do miasteczka swojej młodości by odzyskać zapomniane kryjówki ze złotem. Podróż jest bardzo sentymentalna bo Sknerus zostawił tam miłość swojego życia - Złotkę O’Glit
Osobiście najbardziej przypadła mi do gustu opowieść "Do chrzanu", w której pojawia się tajemniczy typ, który rości sobie prawa do całej fortuny McKwacza. Jedynym ratunkiem jest odnalezienie zaginionego ładunku, który zatonął w drodze na Jamajkę. Świetna przygoda.
Zabawne też były historie z Gogusiem - kuzynem Donalda, który zawsze ma szczęście. Pamiętam, że kiedyś nie lubiłem tej postaci, a teraz mnie bawi. No cóż.. jednak zmienny jestem. Dowodem na to jest, że Diodak w tym albumie kompletnie mnie nie przekonał.. ale może z czasem będą ciekawsze historie.. no i czekam na Śmigacza.
Album kończy się krótkim artykułem "Kto jest kim w Kaczogrodzie?", który krótko opowiada o Magnatach przemysłowych i przedsiębiorcach w Kaczogrodzie. Jeśli każdy tom będzie miał tego typu wstawkę to będę bardzo zadowolony.

 

Will Eisner - Umowa z Bogiem. Trylogia: Życie na Dropsie Avenue

Szymon Szostok

umowa z bogiem

Umowa z Bogiem. Trylogia: Życie na Dropsie Avenue,

(The Contract With God Trilogy: Life on Dropsie Avenue),
- twórca: Will Eisner;
- Egmont Polska, 2007;
- seria: Mistrzowie Komiksu;
- kategoria: komiks.

Drugi przeczytany album Einser'a (tym razem pozycja z mojej biblioteczki).
Album składa się z trzech niezależny, ale uzupełniających się części.

Umowa z Bogiem - opowiada o żydzie, który po śmierci swojego dziecka zrywa zawartą z Bogiem umowę i zostaje kamienicznikiem. Jego życie totalnie się odmienia, ale czy przez to staje się bardziej spełnionym człowiekiem? Jest to najsłabsza część trylogii.

Siła życiowa - składa się z kilku historyjek, których bohaterowie zmagają się z przeciwnościami losu. W tle mamy Wielki Kryzys, faszyzm, który rodzi się w Europie, ale jego skutki są odczuwalne w Nowym Jorku, a także rosnącą przestępczość, która sprawia, że wartość życia maleje. Każda ta z okoliczności potrafi przywrócić życie do góry nogami, ale bohaterowie nadal trwają, nadal żyją, nadal walczą o każdy dzień. Co nadaje ludziom tak wielką siłę przetrwania? Chodzi o samo życie czy też coś więcej?

 

Czytaj więcej

Grant Morrison, Dan Mora - Klaus

Szymon Szostok

klaus

 

Klaus;
- twórcy: Grant Morrison, Dan Mora;
- Kboom, 2018;
- kategoria: komiks

Święty Mikołaj. Facet co nosi prezenty dzieciom, obecnie gwiazda popkultury, a historycznie biskup Miry w Licji.. a może historia była całkiem inna? Może to wyrzutek, który opuścił rodzinne strony przez niektórych nazywany duchem. Masywny, brutalny, z wilkiem u boku. Brzmi dziwnie prawda? A co jeśli dodamy do tego małe, górnicze miasteczko, które żyje w strachu przed baronem, który nie marzy o władzy absolutnej? A żeby ją zdobyć zamierza uwolnić bestię? Jeszcze coś o dzieciach. Też tu są, ale ich życie również jest smutne. Nie mają zabawek ani radości.. zresztą one też mają swoją rolę do odegrania podczas oswajania bestii. Morrison i Mora na nowo układają nam historię o Mikołaju. Dodają do niej wszystko co im przyjdzie do głowy. W ten sposób powstaje opowieść, której elementy mogą się nam wydawać dziwnie znajome, ale w zastosowanej kombinacji mają w sobie sporą dawkę świeżości. Finał lekko rozczarowuje, ale i tak pobudza wyobraźnię.. a przecież o to chodzi.

 

Czytaj więcej

Criminal. Tchórz; Lawless

Szymon Szostok

criminal t 1

Criminal. Tchórz; Lawless;

- twórcy: Val Staples, Sean Phillips , Ed Brubaker;
- seria: Criminal, Tom 1;
- Mucha Comics, 2019;
- kategoria: komiks: noir.

Album dostałem w prezencie. Jako fan Brubakera bardzo się ucieszyłem, ale okładka zniechęcała do lektury. Grzbiet jest w moje ocenie kompletnie nie trafiony... i tak to album sobie leżał, czekał, aż do premiery drugiego tomu, który również ma niezbyt piękną okładkę ;p. Nie sądziłem, że będę zwracał na coś takiego uwagę.
Przejdźmy do meritum. Album składa się z dwóch, pozornie niezwiązanych, historii. Pierwsza to opowieść o napadzie na konwój. Z pozoru nic ciekawego, ale szybko okazuje się, że napad jest tylko jednym z elementów układanki. Skok jest przedstawiony z punktu widzenia Leo, który jest mistrzem w planowaniu, ale też w środowisku jest uważany za Tchórza. Leo lubi mieć wszystko pod kontrolą, każdy najmniejszy szczegół musi być dopracowany, a ryzyko totalnie wyeliminowane. Mistrz w swojej klasie, ale nawet Leo nie jest w stanie wszystkiego przewidzieć. Zwłaszcza, że partnerzy wiele przed nim ukryli. Znakomita historia.

 

Czytaj więcej

David Lagercrantz - Ta, która musi umrzeć

Szymon Szostok

ta ktora musi umrzec

Ta, która musi umrzeć,
(Hon som måste dö);
- autor: David Lagercrantz;
- cykl: Millennium (tom 6);
- Czarna Owca, 2019;
- kategoria: thriller/sensacja/kryminał.

Podobno to ostatnia część napisana przez Lagercrantza... podobno.. chciałbym w to wierzyć.
Mikael Blomkvist zostaje wplątany w śmierć bezdomnego, który umarł na ulicach Sztokholmu. Mężczyzn nic nie łączyło, ale nieboszczyk posiadał przy sobie numer telefonu do dziennikarza. Niby nic wielkiego, ale dobry pretekst by zainteresować się tą śmiercią. Ustalenie tożsamości zmarłego jest nie lada wyczynem, ale dzięki temu dowiadujemy się, że bezdomny miał bardzo bogate życie i tajemnicę, która być może przyczyniła się do jego śmierci. W tym samym czasie Lisbeth Salander próbuje w Moskwie ostatecznie rozprawić się z Camillą - siostrą, która poszła w ślady ojca. Salander w kluczowym momencie się waha i ledwo uchodzi z życiem. Teraz to ona jest celem - hakerka potrafi skutecznie się ukryć, ale czy jej przyjaciele także? Czarne chmury gromadzą się nad naszymi bohaterami.

 

Czytaj więcej