"Przywitaj się z moim małym przyjacielem!"
Człowiek z blizną

Nowości na stronie

Wrzaskun, tom 1. Piękna i brzydal
Chip i Dale: Brygada RR - 2022
Ambulans - 2022
Metronom. Wydanie zbiorcze
Batman Noir - Długie Halloween
Miki i kraina Pradawnych
Pięć tysięcy kilometrów na sekundę
Head Lopper & Wyspa albo Plaga Bestii
Piękna ciemność
Poranek ściętych głów #2
100 Naboi: Brat Lono
Bękart - Max de Radiguès
Skarb Mikołajka - 2021
Lśniące dziewczyny - miniserial

wrzaskun t 1

Wrzaskun, tom 1. Piękna i brzydal
- autor: Tébo;
- Kultura Gniewu, 2022;
- kategoria: Krótkie Gatki, komiks, Wrzaskun.

Kolejna rzecz podwędzona z nie swojej półki.
Wrzaskun nie jest zbyt bystrym i skomplikowanym bohatem. Lubi robić sieczkę i ratować księżniczki. W sumie to chciałby aby jedna z nich chciała być jego ukochaną, ale jakoś nie ma szczęścia do kobiet. Albo brzydkie, albo pyskate, albo niezainteresowane. Jak tu żyć? Jest taka jedna ksieżniczka, która wydaje się być ideałem, ale jak na złość zostaje porwana. No to Wrzaskun musi znów ratować, a ratując siekać, mordować i tak dalej. I może w końcu dostanie buziaka.
Ten króciutki album zdecydowanie przypadł mi do gustu. Niby prosta kreska, nieskomplikowana fabuła, ale za to jaki fajny humor. Podczas lektury dobrze się bawiłem.

metronom

Metronom. Wydanie zbiorcze
- autorzy: Éric Corbeyran, Grun;
- Studio Lain, 2020;
- kategoria: komiks, dystopia.

Akcja dzieje się gdzieś w nie całkiem dalekiej przyszłości. Społeczeństwo jest w pełni kontrolowane przez władzę, a wszystkie nowe propozycje wprowadzanych dekretów są natychmiast poddawane referendom elektronicznym i zawsze zdobywają olbrzymie poparcie. Nawet jeśli są to akty prawne odbierające kolejne wolności obywatelskie. Czy to fałszerstwo? Możliwe... ale też należy pamiętać że te dekrety rządowe są skutkiem uwalniania frustracji obywateli. Przyczyny flustracji są różnorodne. Fatalna jakość życia, zniszczone środowisko, beznadzieja codzienności. Ludzie narzekają na wszechogarniający rząd, ale sami dają mu kolejne narzędzia. Napędzająca się spirala.

batman noir dlugie halloween

Batman Noir- Długie Halloween;
- autorzy: Jeph Loeb, Tim Sale;
- Egmont Polska, 2019
- kategoria: komiks, Noir, Batman, Batman Noir.

Z okazji urodzin gacka Egmont uraczył nas jubileuszowym wydaniem kilku znanych historii o nietoperzu. Olbrzymi format, czarno-białe rysunki oraz znakomity poziom wydania zyskały wielu chętnych kolekcjonerów, ale sam podchodziłem z rezerwą do tego cyklu. Głównym argumentem przeciw było - gdzie ja to położę? Przecie nie mam takich wysokich półek. Przypadek sprawił, że z okazji urodzin to wydanie zagościło na moich półkach. I bardzo się z tego cieszę - lektura wymagała odpowiednich warunków, ale sama historia wszystko zrekomsowała.
Gotham. Miasto, które od lat przyciąga wszelkich świrów. Niby Batman próbuje z nimi walczyć, ale wielu uważa, że to on właśnie przyciąga wszelkie mendy. Czy tak jest w rzeczywistości? Nie to jest tematem tego albumu. Pojawia się nowy złoczyńca, który zabija ludzi powiązanych z mafią. Zawsze używa małego kalibru a morderstwa mają miejsce zawsze w święta. W Gotham wszyscy mają krótkie ksywki i nowy gracz zostaje Holiday'em.

miki i kraina pradawnych
Miki i kraina Pradawnych
,
- autorzy: Silvio Camboni, Filippi Denis-Pierre;
- Egmont Polska, 2021;
- kategoria: komiks, Myszka Miki, Disney.

Nie jestem fanem Miki'ego, ale ten tytuł i pozostałe w serii chciałem posiadać. Słynni komiksowi twórcy pokazują swoją wizję kultowej już postaci. Jest Miki, są jego przyjaciele, ale nie ma całej klasycznej Disney'owskiej otoczki. A do tego pięknie zdobione wydanie. To trzeba było posiadać.

Miki jest rzemieślnikiem tworzącym mocne sznury (Powroźnik). Jego świat unosi się wysoko w chmurach i składa się z latających kawałków skalistej ziemi. Mieszkańcy starają się przypadkowe fragmenty ze sobą łączyć linami i w ten sposób powiększać ciasną przestrzeń do życia. To rozwiązanie działa całkiem dobrze, ale połączenia są cały czas zrywane przez szalejące wiatry. Ponadto tereny kradnie Fantomen, który ogłosił się władcą wszystkich terenów. Nie muszę dodawać, że bezwzględnym? Miły to on nie jest ;)

piec tysiecy kilometrow na sekunde

Pięć tysięcy kilometrów na sekundę,
(Cinq mille kilomètres par seconde);
- autorzy: Manuele Fior;
- Kultura Gniewu, 2014;
- kategoria: komiks.

Komiks zakupiony totalnie przypadkiem jakiś czas temu.
Akcja tego krótkiego albumu dzieje się przez kilka dekad. Poprzez kilka sytuacji, kontekstów opowiada o milości Pierre i Luci. Kiedy się poznali zaiskrzyło wielkie uczucie, ale z czasem kochankowie się rozstali i każde poszło w swoim kierunku. Co kilka lat nawiązują kontakt i wspominają. Cały czas ich ciągnie do siebie, ale przecież ułożyli już swoje życie na nowo. Czy są szczęśliwi? W pewien sposób tak, ale oboje cały czas czują, że powinni być razem, że coś ich ominęło. Dlaczego nie odważyli się być razem? Skąd rozstanie? Cóż.. czasem młodzi mają głupią dumę, a czasem nie potrafią rozmawiać. Każda próba nazwania swoich prawdziwych emocji jest schowana za nieśmiałością, strachem przed odrzuceniem, brakiem zrozumiena. Czy 30-40-latkowie mają inaczej? Strach nadal jest, ale też jest pewność, że nie ma wiele do stracenia.

head lopper t 1

Head Lopper & Wyspa albo Plaga Bestii
- autorzy: Andrew MacLean, Mike Spicer;
- Head Lopper Tom 1
- Non Stop Comics, 2017
- kategoria: komiks.

Wielki facet z jeszcze większym mieczem wędruje przez różne terytoria. Tym razem dekapilator został wezwany do likwidacji wszelakich potworów na wyspie. Zadanie nie jest zbyt łatwe, zwłaszcza, że na samym początku Dekapitator Norgal podpada miejscowym kapłanom, ale na szczęście miejscowy władca woli walczyć z potworami niż słuchać czarnych.

O czym zapomniałem? Mhhh.. no tak.. Head Lopper nie za wiele mówi, ale to nie znaczy, że brak tam komentarzy. Dekapitator nosi w torbie głowę niebieskiej wiedźmy, która cały czas posiada moc. W sumie to głównie moc do gadania.

piekna ciemnosc

Piękna ciemność,

(Jolies ténèbres);
- autorzy: Kerascoët, Fabien Vehlmann;
- Kultura Gniewu, 2018;
- kategoria: komiks.

Rzecz wypożyczona z biblioteki. Wiecie co? Mam setki komiksów, sporo nieprzeczytanych, a nadal mi się świecą oczy jak widzę coś czego nie posiadam, a chciałbym przeczytać. Na szczęście miewam takie okazje.
Rzecz to nietypowa. Tak antybajka. Grupa bohaterów znajduje się w świecie, który wydaje się być dużo za duży. Innymi słowy Ci bohaterowie są niewielkiego wzrostu. Nagle znajdują się w obcym świecie i próbują ten dziki las w pełni dostosować pod swoje potrzeby. Mają piękne buzie i przypominają postacie z bajek.. ale za piękną wizualnością skrywają się paskudne cechy. Egoizm, złośliwość, brutalność, chciwość, zawiść. To małe potworki, które nie zawahają się przed niczym by osiągnąć swoje, egoistyczne cele.

poranek scietych glow t 2

Poranek ściętych głów #2
- autorzy: Kazuo Koike, Goseki Kojima;
- Hanami. Tom 2, 2020
- kategoria: komiks, manga.

Nie sądziłem, że tak szybko wrócę do historii o testerze mieczy.
Yamada Asaemon, bo o nim mowa, mieszka sam i zajmuje się kontrolą jakości ostrzy. Sprawność ostrza sprawdza się między innymi na skazanych na śmierć. Innymi słowy Yamada jest w pewnym stopniu także katem. Żyje samotnie bo wie, że praca zbyt mocno wpływa na jego postrzeganie świata. Wie też, że rodzina to w dłuższej perspektywie dzieci, a jego zawód jest dziedziczny. Yamada nie chce by kolejne dziecko musiało być uczone tego fachu. Z jednej historii dowiadujemy się także dlaczego Asaemon nie ma przyjaciół. Zaufanie ma swoją cenę, a życie zmusza do trudnych wyborów.

100 naboi brat lono

100 Naboi: Brat Lono;
- autorzy: Brian Azzarello, Eduardo Risso;
- Egmont Polska, 2020;
- kategoria: komiks, 100 naboi, DC Black Label.

Lono przez lata nie mógł odnaleźć spokoju. Ten doskonały zabójca postanawia wyrzec się przemocy i prowadzić spokojny żywot z daleka od wielkich spraw. Los go rzuca do Meksyku, gdzie w małej parafii pomaga opiekować się sierotami. Lono nadal nie jest święty, ale z całych sił nie pozwala by zło w nim drzemiące nie dostało się na zewnątrz. Sytuacja drastycznie się zmienia gdy miejscowy kartel próbuje przejąć ziemie parafii. Czy Lono nadal powinien unikać przemocy? Czy w w ogóle ma wybór?

bekart

Bękart;
- autor: Max de Radiguès;
- Kultura Gniewu, 2020;
- kategoria: komiks

May i kilkuletni Eugene uciekają cały czas. Przed policją, gangsterami, a także przed traumatyczną przeszłością. Torby wypchane pieniędzmi niewiele tutaj pomagają. Dlaczego muszą uciekać? Był wielki skok, a raczej znakomicie dopracowane 52 skoki, a następnie wielka zdrada w ekipie złodziei. Zdrada, która może kosztować życie. To sprawia, że May i Eugene nie mogą nigdzie dłużej zagrzać miejsca. Do ucieczki są jednak przyzwyczajeni. Na długo przed skokiem byli w trasie i usilnie próbowali zerwać z przeszłością. Co tam się takiego wydarzyło, że małe dziecko nie ma swojego stałego łóżka? Dowiecie się z albumu.

Back to top