Ułatwienia dostępu

Raz i na zawsze, tom 1: Król nieumarły

raz i na zawsze t 1

Raz i na zawsze, tom 1: Król nieumarły
- twórcy: Kieron Gillen, Dan Mora;
- tłumaczenie: Jacek Drewnowski;
- wydawnictwo: Non Stop Comics, 2022;
- kategoria: komiks.

Gdy odnaleziony historyczny artefakt z czasów Króla Artura (pochwa miecza) okazuje się, że być może mogą się spełnić legendy o powrocie tego słynnego władcy. Emerytowana, ale nadal pierońsko sprawna łowczyni potworów próbuje powstrzymac przepowiednię. Wykorzystuje swoje ponadprzeciętne umiejętności oraz swojego wnuka. Młodzieniec nie jest świadomy ze skali zagrożenia - jego dobre serce jest zbyt naiwne. Zresztą o talentach babci też niewiele wiedział. Dla niego była miłą staruszką, którą trzeba było się opiekować.

Skalp - Tom piąty

skalp t 5

Skalp: Tom piąty;
- autorzy: Jason Aaron, R. M. Guéra, Davide Furnó, Jason Latour, Danijel Žeželj;
- drzekład: Krzysztof Uliszewski;
- wydawnictwo: Egmont Polska, 2017;
- kategoria: komiks, Vertigo, DC Comics.

Finałowy tom serii o agencie FBI, który został zmuszony do powrotu do rodzinnego rezerwatu. Ma pod przykrywką znaleźć dowody obciążające wodza Lincolna Czerwonego Kruka. W tym tomie Dashiell powoli wychodzi na prostą. Już nie bierze dragów i zaczyna rozumieć, że nie odnajdzie spokoju jeśli nie złapie zabójcy własnej matki. I tu jego największym sprzymierzeńcem jest wódz, którego ma podrążyć. Dashiell znów jest rozdarty i ma problem z podjęciem właściwej decyzji. Agent prowadzący niewiele ułatwia - dla niego liczy się tylko jedna sprawa, a Dashiell może być akceptowalną ofiarą.

Skarga Utraconych Ziem - zbiorczy cykl 1

skarga utraconych ziem cykl 1

Skarga Utraconych Ziem,
wydanie zbiorcze, tom 1;
- autorzy: Jean Dufaux; Grzegorz Rosiński;
- tłumaczenie: Wojciech Birek;
- wydawnictwo: Egmont Polska, 2019;
- kategoria: komiks.

Cykl pierwszy (zbiorczy tom 1) składa się z czterech części: Sioban, Blackmore, Pani Gerfaut, Kyle z Klanach.

Akcja dzieje się w fikcyjnej krainie, w czasach przypominających wczesne średniowiecze. Kiedyś krainą rządziła dynastia Sudenne, ale zostali pozbawieni władzy i wpływów przez zdradzieckiego maga Bedlam'a. Teraz uzurpator rządzi twardą ręką, a szanse na powrót właściwych władców są minimalne. Jest legenda, przepowiednia, która sugeruje upadek dyktatora, ale Bedlam nie zamierza bezczynnie czekać.
Bohaterką pierwszego Cyklu jest Sioban. Piękna potomiki rodu Sudenne, która może jest osobą, o której wspominają przepowiednie.

Wzór na szczęście

wzor na szczescie

Wzór na szczęście,
- twórcy: Nuno Duarte, Osvaldo Medina;
- tłumaczenie: Jakub Jankowski;
- wydawnictwo: timof i cisi wspólnicy, 2023
- kategoria: komiks.

Wiktor od zawsze kochał liczby. Gdy ojciec uciekł, a matka zanurzała się w używkach to chłopak ciekał w matematyczny świat. Wzory w chaotycznym świecie były jedyną ostoją. Chłopak postanawia wykorzystać swój talent i tworzy równanie, które daje szczęście. Każda osoba, która wysłucha z jego ust tego wzoru poczuje się spełniona i szczęśliwa. Efekt nie jest trwały i zabieg co jakiś czas należy powtarzać.
Wiecie jaki jest problem z takim szczęściem? Uzależnia. Ten genialny wzór działa, a skoro działa to wymaga stosowania. Brak wpływu wywołuje efekt odstawienia, a to nie ma nic wspólnego z radością.

T'zée. Tragedia afrykańska

tzee

T'zée. Tragedia afrykańska
- twórcy: Appollo, Brüno;
- tłumaczenie: Jakub Syty;
- wydawnictwo: Lost In Time, 2023;
- kategoria: komiks.

Fikcyjne afrykańskie państwo rządzone przez dyktatora. Kiedyś był szczerze kochany i szanowany, ale z czasem stał się znienawidzonym wodzem.
T'zée ponoć został zamordowany, a przedstawiciele jego skorumpowanego reżimu zaczynają martwić się o swoją przyszłość. Przyjdzie czas rozliczeń, a wtedy lepiej być daleko. W tych niepewnych czasach żona T'zée odkrywa, że od dawna jest zakochana w jego synu. Czy ta miłość ma szansę na spełnienie? Czy jest możliwa pokojowa reforma reżimu? Czy to w ogóle ma sens jeśli i tak rządzi magia i przesądy?

Baltimore. Tom 1

baltimore t 1

Baltimore. Tom 1;
- twórcy: Mike Mignola, Christopher Golden, Ben Stenbeck, Dave Steward;
- tłumacz: Jacek Drewnowski;
- wydawnictwo: Egmont Polska, 2023;
- kategoria: komiks, Mignolawersum.

Jakoś nigdy mi nie było po drodze z Mignolą. Kompletnie nie znam autora, ale wiem, że dla wielu to jeden z bardziej kultowych komiksowych twórców. Od dłuższego czasu chciałem go poznać, ale ilość tomów Hellboy'a, BBPO sprawiały, że bałem się wsiąknąć z ten świat. I tu Egmont zapowiedział Baltimore'a - serię składającą się z dwóch zbiorczych tomów. Dwa? Mogę wchodzić.
Czasy pierwszej wojny światowej.
Jej okrucieństwa sprawiły, że obudziły się demony, które były w letargu od tysiącleci. Różne istoty z drugiej strony, a wśród nich wampiry. Jednego z nich na swej drodze spotyka Lord Baltimore'a. Też żołnierz już miał być kolejną z tysięcy ofiar, której krew miała nakarmić wampira, ale nieoczekiwanie stawił opór. Nie dość, że przeżył to na dodatek poważnie wampira zranił. Od ich starcia minęło sporo czasu, ale obaj wiedzą, że sprawa nadal nie jest zakończona. Wampir w ramach zemszy brutalnie morduje rodzinę Lord'a a w zamian Baltimore rozpoczyna polowanie na krwiopijcę. Po drodze mordując hordy innych stworzeń, a także skupiając na sobie uwagę odrodzonej inkwizycji.
Jest strasznie, krwawo, a zarazem satysfakcjonująco fabularnie.

Noir Burlesque Tom 2

noir burlesque 2

Noir Burlesque Tom 2;
- autor: Enrico Marini;
- tłumacz: Maria Mosiewicz;
- wydawnictwo: Egmont Polska, 2023;
- kategoria: komiks, Noir,

Caprice, była, a może też przyszła, dziewczyna Slick'a znów wprowadza na gangstera kłopoty. Teraz musi ukraść z rezydencji konkurencyjnej rodziny obraz. Zadanie nie jest przesadnie trudne, ale zleceniodawca chce by Slick'owi pomagali jego zaufani ludzie. Slick wolałby działać sam, a w ogóle to nie chciałby brać tej roboty, ale wyjścia nie ma. Jeśli odmówi życie jego siostry i jej syna może być zagrożone. Trzeba działać, a najlepiej tak by mieć szansę na przeżycie. Slick wie, że jak już nie będzie przydatny to również może pożegnać się z życiem.

Bestia, Tom 2

bestia t 2

Bestia, Tom 2;
- autor: Frank Pé, Zidrou;
- tłumaczenie: Wojciech Birek;
- wydawnictwo: Timof Comics, 2023;
- kategoria: komiks.

Drugi, finałowy tom historii o zwierzęciu, które, zamiast żyć gdzieś w dzikich lasach trafia do powojennego miasta. Początkowo miało bezpiecznego schronienie u chłopca, który przygarniał wszelkie bezbronne stworzenia, ale pod koniec tomu pierwszego trafiło za kratki. Czy przeżyje w chronisku? A może czekają jej jeszcze inne niebezpieczeństwa? Chłopiec oczywiście będzie próbować zwierzaka uratować, ale co może sam zrobić? Bez przyjaciół i bez wsparcia dorosłych?
Pięknie narysowana opowieść o przyjaźni, empatii a przede wszystkim o potrzebie poszanowania drugiej osoby. Nikt nie jest winny temu, że się urodził trochę inny lub ma inne życiowe doświadczenia. Świetnie opowiedziane.

Zniszczyć wszystkie potwory. Reckless. Tom 3

reckless t 3 zniszczyc

Zniszczyć wszystkie potwory. Reckless. Tom 3;
- autorzy: Ed Brubaker, Sean Phillips;
- tłumacz: Maria Lengren;
- wydawnictwo: Mucha Comics, 2023;
- kategoria: komiks, Reckless.

Jest już rok 1988, życie Ethan'a niewiele się zmienia. Ocean, czasem zlecenia, no i prywatne kino, w którym z przyjaciółką ogląda stare filmy. W pewien sposób jest szczęśliwy. Nie można tego powiedzieć o przyjaciółce. Dziewczyna zaczyna czuć potrzebę zmian. Chce ułożyć sobie życie a to prowadzi do sprzeczki z Ethan'em. Reckless swoje kolejne śledztwo będzie musiał prowadzić bez wsparcia. Sprawa nie jest prosta. Jeden z radnych zwraca się z prośbą o zniszczenie pewnego wpływowego, ale też całkowicie bezwględnego dewelopera. Reckless bez wahania się zgadza - tak jakby chciał w pewien sposób zbawić świat. Jego emocjonalne zaangażowanie sprawia, że zaczyna popełniać błędy, a tym samym naraża się na niebezpieczeństwo. Czy muszę dodawać, że nie tylko jego życie jest zagrożone?

Wiedźmin (tom 7): Ballada o dwóch wilkach

wiedzmin 7 ballada o dwoch wilkach

Wiedźmin. Ballada o dwóch wilkach,
(The Witcher: The Ballad of Two Wolves);
- tom 7;
- autorzy: Miki Montllo, Bartosz Sztybor;
- Egmont Polska, 2023;
- kategoria: Wiedźmin, komiks.

Gerald w towarzystwie Jaskra przybywa do miasteczka Grimmwald. Kiedyś to miasteczko było górnicze, ale po wyczerpaniu złóż i po wykupieniu wielu terenów przez lekko makabryczne siostry Schwinke staje się miejscowością turystyczną. Interes dobrze prosperuje, ale turystów może odstraszać wilkołak, który pojawił się w mieście. Kto go sprowadził? Kto ma interes z jego obecności? A przede wszystkim kto zapłaci za ubicie stwora? W sumie to najbardziej kluczowe pytanie dla Jaskra bo z kasą ostatnio krucho.