"Niektórzy mają tragedię we krwi"
Donnie Darko

Sex Story - Historia seksu od małp do robotów,

Szymon Szostok

sex story

Sex Story - Historia seksu od małp do robotów,
(Sex story);
- autorzy: Philippe Brenot, Laetitia Coryn;
- wydawnictwo: Elemental, 2019;
- kategoria: komiks.

Dziś komiks niestandardowy. Zamiast fabuły historia ludzkości, która jest ukazana przez pryzmat seksu i wszystkiego co się wokół niego kręci. Można nawet zażartować, że to album o wszystkim. Jeśli spodziewacie się, że ten album was zszokuje to od razu mogę powiedzieć, że nic takiego w nim nie znajdziecie. Myślę, że Sex story powstało nie po to by szokować, cel był o wiele bardziej edukacyjny. Autorzy poprzez pokazanie rozwoju seksualności w dziejach ludzkości pomagają nam zrozumieć czym jest nasza seksualność jak to się ma do historii (a się ma) i dyskusji, która rozgrzewa scenę polityczną. To pozycja, która mówi o takich aspektach seksu, o których podręczniki milczą. Trudno rozumieć mitologię starożytną bez seksualnych odniesień. To samo ma się z historią i walką o prawa kobiet. Seks także z tym jest powiązany. A wszystko to jest podane w przystępnej, lekkiej formie, w której sporo jest humoru (znowu zapaćkałeś prześcieradło). Album przypomniał mi o wielu historycznych ciekawostkach, ale także otworzył oczy na wiele spraw. To zdecydowanie plus.

 

Czytaj więcej

Mara - Kuźmińscy

Szymon Szostok

mara

Mara, 
- autorzy: Małgorzata Fugiel-Kuźmińska, Michał Kuźmiński;
- cykl: Anna Serafin, Sebastian Strzygoń (tom 4);
- seria: Ślady zbrodni;
- wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2019;
- kategoria: literatura polska, kryminał/sensacja/thriller.

Bastian wraca do rodzinnego domu. Podczas prac remontowych w ogródku ekipa znajduje ludzkie szczątki. Kości wyglądają na stare.. minimum kilkadziesiąt lat. Skąd one się wzięły na prywatnej posiadłości, która od pokoleń należy do rodziny Strzygonia? Odpowiedź nasuwa się tylko jedna.. to ofiara żydowskim pogromów, a to oznacza, że przodkowie dziennikarza byli zamieszani w sprawę. Bastian, by uspokoić sumienie, musi rozwiązać sprawę. Tylko nie wie jeszcze, że o pewnych rzeczach się nie rozmawia, nie budzi się dawnych demonów.. do historii wojennej lepiej nie wracać. Często słyszy, że owszem, kiedyś żydzi w Dąbrowie byli, ale już ich nie ma i nie trzeba tego roztrząsać.

 

Czytaj więcej

God Country

Szymon Szostok

god country

God Country, 
- autorzy: Donny Cates, Geoff Shaw, Jason Wordie;
- Wydawnictwo: Kboom - 2019; 
- kategoria: komiks.

Tytuł zakupiony trochę przypadkiem, ale całkowicie satysfakcjonujący.
Teksas. Syn z rodziną wprowadza się do swojego ojca, który jest cieniem samego siebie. Fizycznie nadal silny, ale niestety alzheimer czyni postępy i staruszek przestaje pamiętać swoją rodzinę. Wszyscy dla niego są intruzami. Mocny, dramatyczny początek szybko zostaje ubrany w fantastyczną aurę. Przychodzi wielka burza wskutek której staruszek zyskuje wielki (ponad trzymetrowy) miecz oraz odzyskuje pamięć. Miecz jednak trafia do niego przypadkiem a prawowici właściciele (bogowie) zrobią wszystko by go odzyskać. Nie jest to bowiem zwykła klinga - to miecz nad mieczami, miecz, który jest uosobieniem wszystkich ostrzy na wszystkich światach.. i ten miecz jakimś cudem wybrał starca i przywrócił mu pamięć. Jego utrata będzie oznaczała powrót do czeluści zapomnienia.

 

Czytaj więcej

Truman Capote - Śniadanie u Tiffany'ego

Szymon Szostok

sniadanie u tiffanyego

Śniadanie u Tiffany'ego,
(Breakfast at Tiffany's);
- autor: Truman Capote;
- seria: Kolekcja Gazety Wyborczej - XX wiek;
- wydawnictwo: Mediasat Poland - 2004
- kategoria: literatura piękna.

Odkrywanie zawartości swojej biblioteczki trwa w najlepsze. Tym razem trafiło na pozycję z Kolekcji Gazety Wyborczej - XX wiek. Uważam, że ta kolekcja to znakomity pomysł i cieszę się, że z czasem udało mi się ją prawie całą skompletować. Teraz powoli ją odkrywam na nowo (znaczną część już kiedyś czytałem). Ty razem potrzebowałem oddechu od kryminałów i wziąłem Capote. Chyba mi po drodze ostatnio z amerykańskimi pisarzami.

Powieść została wydana w 1958 roku i od razu zdobyła wielką popularność. Krótko po premierze doczekała się kultowej już ekranizacji (1961 rok), której nie wdziałem nigdy w całości. O co tyle zamieszania?
Jak nie wiadomo o co to musi chodzić o kobietę, albo o pieniądze. A może to i to?

 

Czytaj więcej

Baśnie (Tom 19): Królewna Śnieżka

Szymon Szostok

basnie t 19 krolewna sniezka

Królewna Śnieżka,
- seria: Baśnie (Tom 19),
- autorzy: Bill Willingham, Steve Leialoha, Mark Buckingham, Shawn McManus;
- Wydawnictwo: Egmont Polska, 2016;
- kategoria: komiks

Pierwsze rozdziały opowiadają o bohaterskiej małpie. Bufkin w Krainie Oz ledwo uchodzi z życiem i rewolucja może toczyć się dalej. Po zwycięskiej walce Bufkin ma szansę zostać nowym cesarzem, ale wybiera bardziej przygodowe życie. Niczym Daenerys uwalnia kolejne krainy, a i czasem udaje mu się żyć szczęśliwie z Lily. Niestety do Basniogrodu nie udaje mu się powrócić.
Wróćmy do głównego wątku. Bigdy wyrusza na poszukiwania zaginionych dzieci. Za pomocą czarodziejskiego samochodu przemierza nieznane światy i słucha opowieści Stinky'ego. A gdy Wilka nie ma pojawia się książę Brandish - pierwszy mąż Królewny Śnieżki. Okazuje się, że dziewczyna ma całkiem bogatą przeszłość. Książę absolutnie nie jest uroczy i zamierza zabić natręta (Bigby) i jego potomstwo. Jak to mówią: ta zniewaga krwi wymaga.

 

Czytaj więcej

Wiedźmin (tom 4): Córka płomienia

Szymon Szostok

wiedzmin t 4 corka plomienia

Wiedźmin. Córka płomienia,
(The Witcher vol. 4: Of Flesh and Flame);
- tom 4;
- autorzy: Marianna Strychowska, Aleksandra Motyka;
- Egmont Polska, 2019;
- kategoria: Wiedźmin, komiks.

Tym razem mamy duet polskich autorek. I też znaczącą zmianę jakościową. Niestety na gorsze.
Gerald i Jaskier w czarodziejskim kufrze trafiają do dwór, w którym Gerald jest poszukiwany za morderstwo. Na szczęście nikt nie wie jak wygląda więc przyjaciele mają pole do improwizacji. Byłoby dobrze gdyby Jaskier, jak zwykle, nie przesadził o tym oto sposobem Gerald dostaje zlecenie zabicia Geralda z Rivii. Jedyną jego szansą na wyjście z opresji jest próba rozwiązania zagadki morderstw w pałacowych przestrzeniach.

 

Czytaj więcej

Wiedźmin (tom 3): Klątwa kruków

Szymon Szostok

klatwa krukow

Wiedźmin: Klątwa kruków, 
(The Witcher Volume 3: Curse of Crows);
- tom 3;
- autorzy: Piotr Kowalski, Paul Tobin;
- Egmont Polska, 2017;
- kategoria: Wiedźmin, komiks.

To już dwa lata minęły od przeczytania drugiego tomu. O trzecim bym całkowicie zapomniał, ale premiera czwórki na nowo skupiła moją uwagę na tym cyklu. Scenarzystą nadal jest Paul Tobin, ale tym razem komiks ilustruje Piotr Kowalski. Kreska jest całkiem inna. Początkowo nie mogłem się do niej przyzwyczaić, ale z czasem ją polubiłem.
Gerald i Ciri wspólnie podróżują do miejsca zlecenia. Ich zadaniem jest neutralizacja strzygi. Wiedźmin wie, że to niełatwe zadanie, ale też jest przekonany, że dobre przygotowanie pozwoli na zwycięską walkę. Zanim jednak wiedźmini dotrą na miejsce spotyka ich sporo przygód. A co najważniejsze zaczyna się pojawiać kruk, który mówi po ludzku. Niby bredzi, ale czy na pewno? Można wierzyć, że obecność kruka jest przypadkowa, ale też doskonale wiemy, że przypadkiem często nazywamy fakty, których związku nie rozumiemy.

 

Czytaj więcej

Rana - Wojciech Chmielarz

Szymon Szostok

rana

Rana, 
- autor: Wojciech Chmielarz;
- Wydawnictwo: Marginesy, 2019;
- kategoria: kryminał/sensacja/thriller, literatura polska.

Moje drugie podejście do twórczości Wojciecha Chmielarza. Po świetnym (właśnie ekranizowanym Żmijowisku) oczekiwania były całkiem wysokie i gdzieś czaiła się obawa, że kolejna powieść będzie słabsza.
Mury prywatnego liceum. Pracę znajduje tu Klementyna. Kobieta po przejściach, która próbuje wyjść na prostą. Spróbować normalnie żyć, ale niestety trafiła do tej szkoły i to w tym, niezbyt szczęśliwym czasie. Właśnie zginęła potrącona przez pociąg jedna z uczennic. Samobójstwo? Wypadek? A może komuś zależało na jej śmierci? W sumie to mało istotne. Sprawę należy wyciszyć by młodzi ludzie (i płacący rodzice) nie mieli dodatkowego stresu. Nie wszyscy jednak chcą milczeć, niektórym zależy na prawdzie.. przynajmniej w sprawie martwej dziewczyny. Odkrywanie wszystkich prawd nikomu nie jest na rękę. Każdy (nauczyciele, rodzice, uczniowie) ma swoje tajemnice, które często się w nieoczekiwany sposób łączą. Każdy ma też jakąś zadrę, niewyrównane rachunki, swoją przeszłość.. gdyby byli o cokolwiek oskarżeni to można powiedzieć, że mieliby motyw by działać... ale czy ktoś kogoś oskarża? Z kolejnymi rozdziałami atmosfera robi się coraz bardziej napięta, gęsta, niezdrowa. Pojawiają się kolejne motywy, przestępstwa, tajemnice. Kto jest głównym bohaterem, śledczym, a kto ofiarą? Nie jest oczywiste.

 

Czytaj więcej

Baśnie (Tom 18): Maluchy w krainie zabawek

Szymon Szostok

basnie 18 maluchy w krainie zabawek

Maluchy w krainie zabawek
- seria: Baśnie (Tom 18),
- autorzy: Bill Willingham, Steve Leialoha, Mark Buckingham, Gene Ha;
- Wydawnictwo: Egmont Polska, 2016;
- kategoria: komiks

Zima zostanie nowym wiatrem północy, jej rodzeństwo akceptuje decyzję, ale niektórzy czują zazdrość. Zwłaszcza Teresa, która nawet ładnej zabawki na święta nie dostała. Dziewczynka daje się omamic i trafia do krainy zapomnianych, zepsutych zabawek, Wygląda to fatalnie, ale myśl o władaniu nawet niezbyt urodziwą krainą jest bardzo kusząca. Z czasem zabawki ujawniają swoje prawdziwe, nieoczekiwane oblicze.
Baśniowcy wracają do Basniogrodu, a tam znajdują potężny zamek Mrocznego, który po remoncie może wspaniale służyć przez kolejne stulecia. W zamku znajdują również uwięzioną Panią Spratt - kobieta, której cele nie są zbyt klarowne.

 

Czytaj więcej

Karaluchy - Jo Nesbø

Szymon Szostok

karaluchy

Karaluchy
(Kakerlakkene)
- - autor: Jo Nesbø;
- seria: Ślady zbrodni;
- cykl: Harry Hole (tom 2);
- kategoria: thriller/sensacja/kryminał;
- Wydawnictwo Dolnośląskie, 2014.

W księgarniach najnowsza powieść o Harry'm, którą oczywiście zakupiłem, ale postanowiłem z lekturą trochę poczekać.. przeczytać coś starszego i iść po kolei. Niedawno był Człowiek nietoperz więc sięgnąłem po drugi tom czyli Karaluchy.
Harry Hole ponownie musi opuścić Norwegię i przejąć śledztwo w orientalnym kraju. Tym razem leci do Tajlandii gdzie został zamordowany norweski ambasador. Głównym zadaniem śledczego jest uniknięcie skandalu. Wykrycie sprawcy tak naprawdę jest drugorzędne. Ambasador nie żyje i nic tego faktu nie zmieni, a opinia publiczna nie musi wiedzieć, że został zamordowany w domu uciech. Harry niechętnie przyjmuje zlecenie, ale wykorzystuje wyjazd by zerwać z piciem. A Trzeźwy Hole jest gorszy od pijanego. Więcej widzi, ma więcej zasad i więcej uporu i niechętnie słucha przełożonych.

 

Czytaj więcej