" Nie ma nic gorszego niż mały człowiek obdarzony odrobiną władzy"
Kult - Łukasz Orbitowski

Nowości na stronie

Wieczna miłość - 1994
Dom pokuty
Kingsajz - 1987
Pacjent - Timothe Le Boucher
Carnivale - sezon 1
Wiedźmun. Tom 1. Słodki zapach potwora o zmierzchu
Apartament - 1996
Nauczycielka angielskiego - 2013
Tom Strong, Tom 1
Czerwona nota - 2021
Spider-Man. Bez drogi do domu - 2021
Pax. Droga do domu - Sara Pennypacker
Małe kobietki - 2019
Zemsta Hrabiego Skarbka

dom pokuty

Dom pokuty,
(House of Penance);
- autorzy: Ian Bertram, Dave Stewart, Peter J. Tomasi;
- Kboom, 2020;
- kategoria: komiks, na faktach.

Początek XX wieku. Jest taki dom, w którym cały czas słychać udarzenia młotków. Dom, który cały czas jest w budowie - ledwo jest skończone jakieś pomieszczenie a już poprawiane jest inne. Praca wre w dnie i noc, a rytmiczne uderzenia nigdy nie milkną. To dom Sary Lockwood Winchester, która dwadzieścia lat wcześniej straciła dziecko i męża. Bezustanna budowa domu jest formą zadośćuczynienia za zło, które jej rodzina sprowadziła na ziemię. Sara twierdzi, że produkcja broni ma swoją cenę i że Winchesterowie ponoszą pewną odpowiedzialność za zło wyrządzone przez ich produkty.

pacjent

Pacjent,
(Le Patient);
- autor: Timothe Le Boucher;
- Non Stop Comics, 2021;
- kategoria: komiks.

Druga pozycja Le Boucher'a na tym blogu. Dni, których nie znamy bardzo mi się podobały i z chęcią sięgnąłem po Pacjenta.
Na ulicy Kruczej zdarzyła się masakra. Trzy pokoleniowa rodzina została zmasakrowana nożem. Na ulicy aresztowano zakrwawioną nastolatkę z nożem. To najprawdopodobniej ona zabiła swoich bliskich. Sprawa zamknięta. Po sześciu latach ze śpiączki budzi się Pierre, chłopak, który jako jedyny przeżył masakrę. Pierre niewiele pamięta, ale gdyby odblokował swoją pamięć to może jego wspomnienia rzuciłyby nowe światło na wydarzenia z Kruczej. I może znów zacząłby chodzić? Chlopak rozpoczyna terapię pod opieką psycholożki Anny. Już po kilku sesjach okazuje się, że pomiędzy tą dwójką powstała wieź, która wykracza poza granice relacji pacjent-psycholog. Co tak naprawdę wydarzyło się na Kruczej?

wiedzmun tom 1

Wiedźmun. Tom 1. Słodki zapach potwora o zmierzchu
- autor: Tomasz Samojlik;
- Kultura Gniewu - 2020;
- kategoria: komiks, Krótkie Gatki, literatura polska.

Tytuł wskazuje, że mamy do czynienia z pastiszem kultowej już serii o Wiedźminie. I może jest to prawda, ale zamykanie tej historii w to określenie może być krzywdzące. Bowiem Wiedźmun to coś więcej. Z jednej strony wspomniany pastisz, ale także cała masa innych popkulturowych odwołań, a przede wszystkim mocny proekologiczny wydźwięk.

A o czym w ogóle ta historia? Początek historii dzieje się w realnym świecie, który stoi u progu zagłady. Świat miły i wesoły upada, ale co nie należy się tym przejmować bo przecież można brać pigułki antydepresyjne i nie ma problemu. Ludzkość na wszystko ma proste recepty. Z tego świata dziewczynka Kira przenosi się do baśniowej krainy. Po co? Chce odnaleźć swojego ojca, który zaginął kilka lat wcześniej. W nowym świecie wszystko jest inne i wcale nie bardziej bezpieczne. Są tu tajemnicze stwory, który systematycznie są zabijane przez pewnego siwego gościa z wielkim mieczem... a gdzie tato?

tom strong t 1

Tom Strong, Tom 1;
- autorzy: Alan Moore, Chris Sprouse;
- Egmont Polska, 2021;
- kategoria: komiks, DC Black Label.

Tom Strong urodził się około 1900 roku. Pierwsze lata spędził w specjalnej komorze o powiększonym ciśnieniu. Mały kontakt ze światem zewnętrznym, trudne warunki i dieta wzbogacona o korzeń rośliny zapewniający długowieczność sprawiły, że Tom wyrósł na superbohatera. Po opuszczeniu rodzinnej wyspy Tom osiada w fikcyjnym mieście Millenium gdzie z bliskimi (żona, córka, robot i przyjaciel) walczy z różnymi zagrożeniami. Niektóre są na ulicach Millenium, niektóre w dalekiej przeszłości bądź w przyszłości, a jeszcze inne w przestrzeni kosmosu. W zasadzie to nie ma tu żadnych granic. Tom Strong jest zbiorem luźno powiązanych z sobą historii, które finalnie układają się w dosyć konsekwentny świat. Świat, w którym wszystko jest możliwe, a poszczególne opowieści są ograniczone tylko wyobraźnią Alan'a Moore'a.

pax droga do domu

Pax. Droga do domu;
- autor: Sara Pennypacker;
- rysunki: Jon Klassen;
- Wydawnictwo: Iuvi, 2021.
- kategoria: literatura dziecięca, książka.

Dalsze losy Peter'a i liska Pax'a. Ci przyjaciele żyją osobno. Peter został zmuszony do porzucenia liska i zamieszkania w innym miejscu. Tak trzeba było. Chłopiec porzucił to co oswoił, a następnie stracił swojego ojca. Pozostał sam... sam bo podejmował złe decycje. Peter cierpi, ale wydaje mu się, że wie jak temu zapobiec. Nigdy więcej nikogo nie dopuści do siebie. Nikogo nie pokocha. Może w ten sposób nie będzie czuł więcej bólu straty.
Lisek Pax założył rodzinę. Ma trzy małe liski. Wszystko się dobrze układa do czasu aż jedno ze szczeniąt zaczyna chorować. Nie jest ranne a słabnie z dnia na dzień. Może chłopiec, któy uratował Pax'a uratuje też jego dziecko? Może się uda?

zemsta hrabiego skarbka

Zemsta Hrabiego Skarbka;
- autorzy: Grzegorz Rosiński, Yves Sente;
- Egmont Polska, 2020;
- kategoria: komiks.

Piękna jest historia powstawania tego komiksu. Rosiński dostał fabułę, która łączyła wiele jego zainteresowań i tematów, które chętnie by podjął. Jest tylko jeden mankament. Szkic zakładał narysowanie kilku odważnych scen erotycznych. Komiks powstał, ale Grzegorz odmówił publikacji tych kilku scen. W tym wydaniu zostały ujęte w formie szkiców. No to może kilka słów o fabule.
Paryż, XIX wiek. Miastem wstrząsneła afera. Nagle pojawił się Hrabia Skarbek, który dysponuje obrazami genialnego Louisa Paulusa, który jest od dziesięciu lat uznawany za zmarłego. Znane wcześniej obrazy mocno zyskały na wartości, a były marszand Paulusa świetnie na tym zarabia. Pojawienie się nowych dzieł może zachwiać cenami, a przede wszystkim pozycją marszanda.

hrabstwo harrow t 8 powrot

Powrót
(Done Come Back)
- autorzy: Cullen Bunn, Tyler Crook;
- seria: Hrabstwo Harrow, Tom 8;
- Wydawnictwo: Mucha Comics, 2020;
- kategoria: komiks.

Na koniec roku postanowiłem zakończyć Hrabstwo Harrow. I tym sposobem w Nowy Rok wejdę z możliwościami czytania świeżych serii - należy pamietać, że staram się nie mieć zbyt wiele cykli 'na tapecie'.

Stało się to, czego wszyscy się obawiali. Wiedźma Hester powróciła, jest silniejsza niż kiedykolwiek i pragnie zemsty, ale zanim się zmierzy z Emmy spotyka się z innymi członkami rodziny. Nie będzie ciastek, nie będzie miłych rozmów przy kawie. Chodzi o wojnę z Emmy, a Hester chętnie przyjmie pomoc innych.. tylko czy oni są świadomi jaką cenę przyjdzie im zapłacić?

shenzhen

Shenzhen;
- autor: Guy Delisle;
- Wydawnictwo: Kultura Gniewu - 2021;
- kategoria: komiks

W tym tomiku Delisle wspomina swój kilkumiesięczny pobyt w Shenzhen w połowie lat dziewięćdziesiątych. Jeszcze kilka lat temu nie miałem pojęcia o tym mieście, ale odkąd zacząłem zamawiać przesyłki z Chin to ta trudna nazwa zaczęła być obecna w mojej głowie. Shenzhen to olbrzmi ośrodek przemysłowy, którego największy rozkwit przypadł na ostatnie lata. W latach dziewięćdziesiątych to miasto było dużo mniejsze i bardziej nastawione na rodzimą ludność. Daleko mu było do olbrzymich metropolii, w których roi się od turystów. I taki też też jest obraz wyłaniający się z tego komiksu. Brzydkie miasto, brak rozrywek i przytłaczająca bylejakość tego co otacza. Dołujący obraz, ale to tylko miasto. O wiele bardziej uderzyła mnie w tym albumie samotność głównego bohatera. Niby był tam dobrowolnie, niby był wolny, ale bariera komunikacyjna i brak rozrywek sprawiły, że czuł się tam jak w więzieniu. To ciekawa obserwacja. Kiedy jesteśmy wolni? Szczęśliwi? I jak na nas wpływa miejsce, w którym żyjemy. Ostatnio o tym coraz częściej myślę. Żyjąc w Polsce (brzydkie miasta), w której coraz mocniej czuję się wyobcowany. Covid sprawił, że wiele kontaktów umarło, a sytuacja polityczna skutkuje, że z wieloma osobami nie ma o czym rozmawiać.. my i oni.. mur rośnie.

pawelek pinokio

Pawełek Pinokio,
(Pablo Pinocchio)
- autor: Lucas Varela;
- wydawnictwo: Mandioca, 2021;
- kategoria: komiks.

Tegoroczne Targi Książki w Katowicach mnie nie zachwyciły. Mała ilość wystawców i stosunkowo niskie rabaty sprawiły, iż nie miałem w planach wydawania tam sporych kwot. To się zmieniło przy stanowisku Wydawnictwa Mandioca. Życzliwa rozmowa z właścicielem sprawiła, że zakupiłem tam trzy albumy, a wśród nich Pawełek Pinokio.

trzeba ratowac swieta

TRZEBA RATOWAĆ ŚWIĘTA!
(Il faut sauver Noël);
- autor: Benjamin Renner;
- Kultura Gniewu, 2021;
- kategoria: komiks, świąteczne, Krótkie Gatki.

Długło wyczekiwana przeze mnie kolejna pozycja Renner'a. Tym razem głównym bohaterem jest Prosiak, który musi sobie radzić z szaleństwami młodego pokolenia. Jest już zima i wszyscy na farmie żyją już świętami. Kaczka i Królik korzystają z tego magicznego czasu jak tylko mogą, a że nie myślą o konsekwencjach swoich zachowań to szybko dochodzi do tragedii. Święty Mikołaj ma delikatny wypadek i trzeba szybko znaleźć dla niego zastępstwo bo inaczej świąt nie będzie. Co ma z tym wspólnego Prosiak? Otóż ma on dopilnować by młodzi zbytnio nie przesadzili ze swoimi pomysłami. Innymi słowy bierze pełną odpowiedzialność za to co zbroją.
A wiadomo, że grzecznie siedzieć nie będą.

Back to top