„Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz, co ci się trafi.”
Forrest Gump

Transmetropolitan - Tom 3

Szymon Szostok

transmetropolitan t 3

Transmetropolitan - Tom 3 (zbiorczy)
- autorzy: Warren Ellis, Darick Robertson, Rooney Ramos;
- Cykl: Transmetropolitan;
- wydawnictwo: Egmont Polska - 2018;

Jak to ostatnio wspominałem, nadrabiam rozpoczęte serie. Chcę pokończyć by zrobić sobie w głowie miejsce na nowe fabuły. Dziś na tapetę wpadł trzeci Transmetropolitan (Sandman musi poczekać) i muszę przyznać, że lepiej nie mogłem trafić.
Jeruzalem Pająk ma sławę, stałą rubrykę i wygodne życie dziennikarza-celebryty. Cały wolny czas może poświęcić na używki i seks. Nie byłby jednak sobą gdyby spoczął na laurach. Lubi wygodne życie, ale jeszcze bardziej lubi wsadzać kij w mrowisko. Tym razem pretekstem jest morderstwo nienawiści. Napastnicy korzystając z wykrywacza zmian DNA (upraszczam) wybrali, a następnie skatowali ofiarę. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt iż policja ewidentnie próbuje sprawę zamieść pod dywan. Prywatne śledztwo Pająka wywołuje lawinę zdarzeń, które kończą się masakrą.

 

Czytaj więcej

Bad Mommy. Zła mama - Tarryn Fisher

Szymon Szostok

bad mommy

Bad Mommy. Zła mama,
(Bad Mommy);
- autorka: Tarryn Fisher;
- wydawnictwo: Sine Qua Non, 2017;
- kategoria: kryminał/sensacja/thriller.

Fig, kobieta po trzydziestce, samotna bezdzietna. Marzy o rodzinie, którą kiedyś miała mieć, niestety dziecko zmarło. Kobieta jest przekonana, że odrodziło się w innym ciele.. i nawet wie gdzie. Próbuje za wszelką cenę zbliżyć się do rodziny, która wychowuje 'jej' dziecko. Wprowadza się do domu obok. Chce być blisko, a z czasem.. planu nie ma.. ale Bad Mommy nie zasługuje na dziecko, zresztą na męża również. Fig zaczyna niebezpiecznie się do niej upodabniać. To całkiem dobre wejście w fabułę, która zwiastuje ciekawy rozwój wypadków. Niestety napięcie 'siada' po kilkunastu stronach. Potem znów jest lepiej. Zmienia się osoba prowadząca narrację. Widzimy, że nie tylko Fig jest szalona, że inni również mają wiele do ukrycia, jest to intrygujące, ale niewiele wnosi w akcję. Kolejna zmiana narracji utwierdziła mnie w przekonaniu, że ta książka nie powinna stać w kategorii thriller. To powieść obyczajowa, ukazująca pewien aspekt współczesnego amerykańskiego społeczeństwa. Powinna stać obok American Beauty, czy też Amerykańskich apetytów. Jest to ten klimat, poziom nieporównywalny.

 

Czytaj więcej

Miecz Ardeńczyka - Étienne Willem

Szymon Szostok

miecz ardenczyka

Miecz Ardeńczyka,
(L'Épée d'Ardenois);
- autor: Étienne Willem;
- Egmont Polska, 2018;
- kategoria: komiks

Ten komiks zakupiłem około 2 lata temu. Byłem zauroczony okładką, a poza tym byłem przekonany, że będzie to w klimacie Baśni, które aktualnie czytałem. Po lekturze wiem, że to całkiem odmienna pozycja i jedyne punkty wspólne to personifikacja oraz rozbudowany świat.
Mamy krainę, która jest stylizowana na średniowiecze. Sielskie życie przerywają napady zbrojnych grup pod wodzą Kozieła z Przeklętego Lasu. Miejsce starć nie jest przypadkowe, Kozieł chce ożywić Nuhy'ego - legendarnego pana mroku, który został zgładzony dwadzieścia lat wcześniej. Aby to zrobić potrzebuje zebrać wszystkie elementy jego czarnej zbroi, które są schowane w różnych krainach. Nadzieja jest w drużynie, która pokonała Nuhy'ego dwie dekady wcześniej oraz w Garenie - młodym króliku, który przypadkiem (a może i nie) został wplątany w wojnę.

 

Czytaj więcej

Pentagram - Jo Nesbø

Szymon Szostok

pentagram

Pentagram,
(Marekors);
- autor: Jo Nesbø;
- seria: Ślady zbrodni;
- cykl: Harry Hole (tom 5);
- Wydawnictwo Dolnośląskie, 2010;
- kategoria: thriller/sensacja/kryminał.


Harry stacza się na dno... za wszelką cenę próbuje dorwać zleceniodawcę zabójstwa swojej przyjaciółki. Wszyscy wokół się od niego odsuwają, a sam Hole nie robi nic by zjednać sobie ludzi. Jest traktowany jak pijak, który ma manię prześladowczą. W zasadzie jego dni w policji są już policzone... mógłby je przesiedzieć, ale w sezonie urlopowym zostaje przydzielony do ostatniej sprawy. Trzeba dopaść mordercę, który odcina swoim ofiarom jeden palec. Dlaczego to robi? I co ma z tym wspólnego pentagram znajdowany w okolicach zbrodni?

 

Czytaj więcej

Stwórca - Scott McCloud

Szymon Szostok

stworca

Stwórca,
(The Sculptor);
- twórca: Scott McCloud; 
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe, 2015; 
- kategoria: komiks.

Miałem sięgnąć po Sandmana, ale przypadkiem obok leżał Stwórca.. A na okładce takie zdanie:
'Najlepsza powieść graficzna, jaką czytałem w ostatnich latach.' Neil Gaiman.
To był znak ;-)

David Smith marzy o wielkiej karierze artysty. Chce zostać zapamiętany na długo po swojej śmierci i tylko to motywuje go do działania. Efekt starań jest raczej mizerny. Jego twórczość jest mizerna i pospolita jak własne nazwisko. Nic nie wskazuje na to by miał osiągnąć sukces. Pewnego dnia dostaje propozycję. Wielki talent w zamian za większość swojego życia. Widzimy, że jest to niezbyt korzystna umowa, ale David zgadza się na nią bez wahania... szybko jednak odkrywa, że talent niekoniecznie musi iść w parze z sukcesem i sławą.. a dwieście dni życia kurczy się bardzo szybko.. mógł się trochę potargować...

 

Czytaj więcej

Lucky Luke - Integral 3 (niebieski)

Szymon Szostok

lucky luke t 3
Lucky Luke - Integral 3 (niebieski)

- autor: René Goscinny, Morris;
- seria: Lucky Luke Integral (tom 3)
- wydawnictwo: Egmont, 2011.

W skład tomu wchodzą:
1. W górę Missisipi(16),
2. W górę Missisipi (17),
3. W cieniu wież wiertniczych (18).

Trzeci tom zbiorczego wydania przygód Lucky Luke'a. Innymi słowy, konsekwentnie czytam rozpoczęte serie. Wydanie w Integralu świetnie prezentuje się na półce, ale trochę żałuję, że jest to pomniejszony format. Jak to mówią: nie można mieć wszystkiego.

 

Czytaj więcej

Jezioro ognia - Nathan Fairbairn, Matt Smith

Szymon Szostok

jezioro ognia

Jezioro ognia,
(Lake of fire);
- twórcy: Nathan Fairbairn, Matt Smith;
- Non Stop Comics, 2017;
- kategoria: komiks.

Mój kontakt z tym komiksem to kilka lat podchodów. Kiedyś zauważyłem ten album na Targach Książki. Okładka mocno zaintrygowała, ale postanowiłem wydać kasę na Torpedo. Później wielokrotnie zastanawiałem się czy Jezioro ognia kupić czy odpuścić. Ostatecznie obniżka ceny o 45 procent rozwiała moje wątpliwości. Kupiłem i praktycznie od razu oddałem się lekturze. Wyjdzie na to, że teraz czytam tylko Non Stop Comics ;p

 

Czytaj więcej

Wyrwa - Wojciech Chmielarz

Szymon Szostok

wyrwa

Wyrwa,
- autor: Wojciech Chmielarz;
- Wydawnictwo: Marginesy, 2020;
- kategoria: kryminał/sensacja/thriller, literatura polska.

Maciej to facet, którego można nazwać szczęśliwym. Ma dwie córki, żonę, dach nad głową, pracę. Niby są też problemy, ale życie Maciejowi nieźle się ułożyło. Ten starannie poukładany świat wali się przez jeden telefon. Pańska żona zginęła w wypadku na mazurach... jest oczywista rozpacz, niedowierzanie, które z czasem zamienia się w złość, w gniew. Co do cholery Nina robiła na mazurach? Miała być pod Krakowem. Jeden mały szczegół, który sprawia, że Maciej kompletnie się sypie i za wszelką cenę próbuje odkryć prawdę. Wdowiec (co za ostateczne słowo) rozpoczyna prywatne śledztwo, które bezlitośnie odsłania kolejne kłamstwa, niedopowiedzenia, a przede wszystkim pokazuje prawdziwe relacje pomiędzy małżonkami...

 

Czytaj więcej

Loteria - Shirley Jackson, Miles Hyman

Szymon Szostok

loteria

Loteria,
(Shirley Jackson's „The Lottery”: The Authorized Graphic Adaptation)
- autorzy: Shirley Jackson, Miles Hyman;
- wydawnictwo: Marginesy, 2020;
- kategoria: komiks.

Jest to komiks na podstawie opowiadania Shirley Jackson, a został zilustrowany przez jej wnuka. We wstępie czytamy, że grafik potrzebował aż trzydziestu lat by dojrzeć do tego tematu. Jest to krótkie dzieło, w którym niewiele znajdziemy dialogów. Małe amerykańskie miasteczko, które żyje cyklem wyznaczanym przez naturę oraz loterię. Raz do roku wszyscy mieszkańcy biorą udział w nietypowej loterii. Najpierw przedstawiciele rodzin losują los w imieniu całej familli. Następnie członkowie 'zwycięskiej' rodziny losują spośród siebie wybrańca. Panuje uroczysta, podniosła atmosfera. Nikt nie chce przegapić momentu losowania. Inne miejscowości wokół mają podobny zwyczaj.. a tradycji się nie zmienia.. zwycięzca może być tylko jeden... a nagrodą jest...

 

Czytaj więcej

Odrodzenie. Zostań jeszcze przez chwilę - T. Seeley, M. Norton

Szymon Szostok

odrodzenie t 8

Odrodzenie. Zostań jeszcze przez chwilę,
(Revival Vol.8),
- autorzy : T. Seeley, M. Norton;
- Wydawnictwo: Non Stop Comics - 2020;
- seria: Odrodzenie. Tom 8;
- kategoria: Odrodzenie, komiks.

W końcu dotarłem do finałowego tomu Odrodzenia. W mieście Odrodzonych już nic nie jest takie jak dawniej. Doszło do krwawej konfrontacji pomiędzy wojskiem a mieszkańcami, którzy zostali zamknięci w strefie kwarantanny. Wojsko przechodzi do ostatecznego rozwiązania, a wśród mieszkańców rozpoczyna się wojna o zasoby (głównie broń). Duchy już nie wędrują w lasach w poszukiwaniu swoich ciał.. teraz chcą jakichkolwiek ciał.. nie chcą wisieć w zawieszeniu. A Odrodzeni? Wykluczeni, opłakani przez rodziny, odrzuceni przez społeczność coraz bardziej chcą odejść, ale śmierć nie jest im pisana.. W tym całym zamieszaniu jesteśmy coraz bliżej poznania mordercy Em. Zabójstwo nie jest przypadkowe, a jedna z sióstr Cypress jest kluczem do rozwiązania tajemnicy.

 

Czytaj więcej