"W porządku, panie DeMille, jestem gotowa na zbliżenie."
Bulwar Zachodzącego Słońca

David Lagercrantz - Ta, która musi umrzeć

Szymon Szostok

ta ktora musi umrzec

Ta, która musi umrzeć,
(Hon som måste dö);
- autor: David Lagercrantz;
- cykl: Millennium (tom 6);
- Czarna Owca, 2019;
- kategoria: thriller/sensacja/kryminał.

Podobno to ostatnia część napisana przez Lagercrantza... podobno.. chciałbym w to wierzyć.
Mikael Blomkvist zostaje wplątany w śmierć bezdomnego, który umarł na ulicach Sztokholmu. Mężczyzn nic nie łączyło, ale nieboszczyk posiadał przy sobie numer telefonu do dziennikarza. Niby nic wielkiego, ale dobry pretekst by zainteresować się tą śmiercią. Ustalenie tożsamości zmarłego jest nie lada wyczynem, ale dzięki temu dowiadujemy się, że bezdomny miał bardzo bogate życie i tajemnicę, która być może przyczyniła się do jego śmierci. W tym samym czasie Lisbeth Salander próbuje w Moskwie ostatecznie rozprawić się z Camillą - siostrą, która poszła w ślady ojca. Salander w kluczowym momencie się waha i ledwo uchodzi z życiem. Teraz to ona jest celem - hakerka potrafi skutecznie się ukryć, ale czy jej przyjaciele także? Czarne chmury gromadzą się nad naszymi bohaterami.

 

Czytaj więcej

Walka kobiet. 150 lat bitwy o wolność, równość i siostrzeństwo

Szymon Szostok

walka kobiet

Walka kobiet. 150 lat bitwy o wolność, równość i siostrzeństwo;
- autorki: Marta Breen, Jenny Jordahl;
- Non Stop Comics, 2018;
- kategoria: komiks.

150 lat walki o prawa kobiet podane w lekko humorystycznej, ale także chaotycznej formie. Album wydaje się być dobrą podstawą do rozpoczęcia dyskusji na temat praw kobiet, ale doskonale wiemy, że w szkolnych bibliotekach nie zawita. Obecnie nikt u nas nie neguje praw wyborczych kobiet, ale nadal jest jeszcze sporo spraw nierozwiązanych. Kobiety nadal zarabiają mniej od mężczyzn, są molestowane, a ich ciałami próbują rządzić mężczyźni w sukienkach. Kobiety wiele osiągnęły, ale walka nie jest łatwa. Dwa kroki do przodu, krok w tył.. Historia walki o prawa kobiet to niesamowita wiara i poświęcenie w słusznej sprawie, ale także twardy opór tych, którzy lubią rządzić innymi. Ortodoksyjny religijni przywódcy na każdym kroku próbują podporządkować kobiety w imię swoich celów. Dziwi, że te zachowania występują w skrajnie różnych społeczeństwach.

 

Czytaj więcej

M. Barbasiewicz - Warszawa. Perła Północy

Szymon Szostok

warszawa perla polnocy


Warszawa. Perła Północy; 

- autor: Maria Barbasiewicz;
- wydawnictwo: PWN - 2014;
- seria: Metropolie Retro;
- kategoria: historia, album.

Kolejna odsłona Metropolii Retro. Nie przepadam za Warszawą. Drażni mnie jej układ, chaos architektoniczny, bylejakość a przede wszystkim mit Warszawiaka. Czasem tam jeżdżę, ale nie mogę powiedzieć bym lubił to miasto. Miałem nadzieję, że ten album pozwoli mi bardziej zrozumieć fenomen tego miasta.
Początek jest bardzo obiecujący. Dostajemy (podobnie jak w Paryżu) uwarunkowania historyczne - tło, które warunkowało rozwój miasta po odzyskaniu niepodległości. Sporo tutaj statystyki, która ma pokazać jak to miasto się zmieniało. Te dane pokazują, że Warszawa była miastem pełnym sprzeczności. Gwałtowny rozwój polegał w znacznej mierze na naprawianiu tego, co przez ostatnie lata było zaniedbane. Drogi, kanalizacja, architektura. Warszawa była miastem brzydkim, śmierdzącym i skrajnie przeludnionym. Fatalnym warunkom mieszkaniowym towarzyszyło bezrobocie, bieda i elita, która chciała się bawić. Miasto się rozwijało, ale był to rozwój bardzo nierównomierny, i w znacznej mierze na kredyt. Społeczeństwo było zróżnicowane, ale nie zasymilowane - jest to dosyć ważne z punktu widzenia późniejszych wydarzeń. Warszawa była niesłusznie przez niektórych nazywana Paryżem Północy. Te miasta dzieliło niemalże wszystko. Jedynym łącznikiem wydaje się być potrzeba gwałtownej przebudowy. Paryżowi się udało, a Warszawie.. no cóż..

 

Czytaj więcej

100 Naboi - Tom 2 - Brian Azzarello, Eduardo Risso

Szymon Szostok

100 naboi t 2

 

100 Naboi - Tom 2,
(100 Bullets Book 2)
- autorzy: Brian Azzarello, Eduardo Risso;
- Egmont Polska, 2018;
- kategoria: komiks, 100 Naboi.

Historia Jacka, narkomana, który stracił wszystko. Sto nienamierzalnych naboi może pozwoli naprawić mu stare błędy, a może nie. Może Jack lubi wszystko pieprzyć - takie geny.
Mamy też sprytnie wplecioną historię o JFK. Może on również zginął od obrażeń kul z walizki zemsty?

Graves zdradził i szykuje się do bitwy. Zresztą nie tylko on. Augustus próbuje zjednać 13 skłóconych rodzin (Trust) i stworzyć wspólny front przeciwko Greves'owi. Nie ma pojęcia, że zdrada byłego pracownika jest dużo głębsza.
Jaka w tym rola Shepherda?
W drugim tomie dowiadujemy się więcej o Minutemanach i ich roli w utrzymywaniu porządku. Pilnowali by Trust działał w spokoju. To zbrojne ramię nie musiało przestrzegać żadnych zasad, a gdy już nie współpracują z Trustem to muszą zniknąć.
Na koniec dostajemy historię Milo, prywatnego detektywa, który od czasu wypadku samochodowego nosi twarz zakrytą bandażami. Milo też dostaje walizkę, ale historii nie kupuje - nie byłby detektywem gdyby wierzył we wszystko co mu się opowiada..

 

Czytaj więcej

Baśnie (Tom 22): Pożegnanie

Szymon Szostok

basnie t 22 pozegnanie

 

Pożegnanie, 
- seria: Baśnie (Tom 22),
- autorzy: Bill Willingham, Steve Leialoha, Mark Buckingham;
- Wydawnictwo: Egmont Polska, 2017;
- kategoria: komiks, Baśnie;

Pożegnania przyszedł czas. Baśnie towarzyszyły mi ponad dwa lata. Kilka dni temu przeczytałem dwudziesty drugi tom, który zamyka cykl. Do ostatecznego zamknięcia przygody pozostał mi jeszcze album, który został wydany obok głównego nurtu. Dziś kilka słów o zamknięciu cyklu.
Siostry gromadzą wielkie armie, które mają stoczyć bój o przywództwo. Zwycięstwo będzie oznaczało dominację we wszystkich światach, ale także olbrzymie ofiary. Czym to się będzie różniło od rządów Dżepetta?
Na szczęście do konfrontacji nie dochodzi. W końcu spór zostanie rozwiązany pokojowo. Druga część albumu to luźne opowieści, które pokazują jak potoczyły się losy naszych bohaterów. Czy spotka ich szczęście? Nie warto tego zdradzać. Przecież żaden ze scenariuszy nie musi być ostateczny.
Willingham z współpracownikami stworzyli świat, w którym każdy zasługiwał na swoją opowieść, świat, w którym nic nie jest przyjęte na stałe, świat, w którego granice wyznacza tylko wyobraźnia, a i te granice są czysto umowne.
Kończąc serię nie zamknęli tego świata, a wręcz przeciwnie. Pokazali, że każdy z bohaterów ma swoje nowe życie, które można jeszcze opowiadać. Nic nie musi się wykluczać, zamykać.. niech te historie żyją opowiadane wieczorami do snu.

 

Czytaj więcej

Gniew - Zygmunt Miłoszewski

Szymon Szostok

gniew

 

Gniew,
- Zygmunt Miłoszewski;
- Cykl: Teodor Szacki (tom 3);
- Wydawnictwo: W.A.B., 2014;
- Kategoria: thriller/sensacja/kryminał, literatura polska.

Prokurator Teodor Szacki przenosi się do Olsztyna. Kolejne prowincjonalne miasto, które ma dać Szackiemu szczęście. Podczas prac budowlanych w starym schronie zostaje znaleziony ludzki szkielet. Rola Szackiego ogranicza się tylko do potwierdzenia, że to stare, okołowojenne kości i sprawie nie należy nadawać większego biegu. Sytuacja się mocno komplikuje gdy się okazuje, że ten szkielet tydzień wcześniej był jak najbardziej żywym biznesmenem. Zabójstwo, pozbycie ciała tkanek miękkich i ukrycie szkieletu wymagało bardzo dokładnego planowania. Czy i tym razem Szackiemu uda się odkryć prawdę?

 

Czytaj więcej

Przygody Gala Asteriksa - wydanie jubileuszowe

Szymon Szostok

asteriks t 1 przygody gala asteriksa

Przygody Gala Asteriksa - wydanie jubileuszowe;
- autorzy: René Goscinny, Albert Uderzo;
- seria: Asteriks, Tom 1; 
- wydawnictwo: Egmont Polska, 2019;
- kategoria: komiks, Asteriks.

"Cała Galia jest podbita przez Rzymian... Cała? Nie!"

Mała osada Galów dzielnie broni się przed wielkim rzymskim imperium. Rzymianie zaczynają podejrzewać, że za ponadprzeciętną siłą kryje się jakaś tajemnica. Wysyłają więc szpiega, który przebrany za Gala próbuje poznać sekret Panoramiksa. Oczywiście wiemy, że chodzi czarodziejski wywar, który dodaje wielkiej siły. W wiosce Galów wszyscy go piją. No poza Obeliksem, który dzieciątkiem będąc wpadł do kociołka z wywarem.
To wszystko wiemy. Ta opowieść jest tak znana, że nie ma sensu jej przypominać. Po pierwszy album sięgnąłem z powodu 60-lecia wydania pierwszych przygód Asteriksa i Obeliksa. Wydanie jubileuszowe to świetna 'okazja'.

 

Czytaj więcej

Baśnie (Tom 21): Długo i szczęśliwie

Szymon Szostok

basnie t 21 dlugo i szczesliwie

Długo i szczęśliwie
- seria: Baśnie (Tom 21),
- autorzy: Bill Willingham, Steve Leialoha, Mark Buckingham, Andrew Pepoy, Terry Moore;
- Wydawnictwo: Egmont Polska, 2017;
- kategoria: komiks, Baśnie;

Bigby wraca do świata żywych, ale niewiele osób się cieszy. Wraca jako bestia, której jedynym celem jest mordowanie. Róża Czerwona i Królewna Śnieżka są coraz bardziej do siebie wrogo nastawione. Czyżby konfrontacja była tylko kwestią czasu?
Ponownie zbiera się Superdrużyna (przynajmniej jej część), tym razem będzie walczyć z Bigby'm. Niewielkie mają szansę. Róża cały czas zaskakuje.. To też zła wiadomość.
Zostawmy sprawy rodzinne.. W innych światach sporo się dzieje. Upadłe imperium powoli powstaje pod nowym dowództwem. Zawsze jest ktoś, kto chce władać wszystkimi światami. Chore ambicje świetnie się realizują w powojennych czasach..

 

Czytaj więcej

Baśnie (Tom 20): Camelot

Szymon Szostok

basnie t 20 camelot

Camelot, 
- seria: Baśnie (Tom 20),
- autorzy: Bill Willingham, Steve Leialoha, Mark Buckingham, Russell Braun;
- Wydawnictwo: Egmont Polska, 2017;
- kategoria: komiks, Baśnie;

Powoli zbliżamy się do końca tej niesamowitej przygody.
Baśniowcy przeprowadzają się do Zamku pana Mrocznego. Miejsce wydaje się być idealnym schronieniem, ale siedziba Mrocznego skrywa wiele niezbadanych pomieszczeń, w których czai się zło. Czarownice próbują uratować Bigby'ego i tak się poświęcają temu zadaniu, iż nie zauważają, że jego morderca żyje.
Pamiętacie Dżepetta? Ten stary piernik wcale nie odpuścił.. Nadal marzy o potędze i władzy.. Ma swój własny plan, który powoli wciela w życie.
Niby wszystko się układa, ale nic tak jak powinno. Poszukująca swojego przeznaczenia Róża Czerwona jest przekonana, że tylko nowy początek może dać szansę na szczęśliwe zakończenie. W tym celu chce zbudować nowy Camelot, w którym każdy będzie miał drugą szansę. Szczytna idea, ale czy pamięta jak Camelot skończył? I czy Śnieżka zaakceptuje drugą szansę dla mordercy Bigby'ego? Siostry znów się poróżnią.

 

Czytaj więcej

Ziarno prawdy -Zygmunt Miłoszewski

Szymon Szostok

ziarno prawdy

Ziarno prawdy,
- Zygmunt Miłoszewski;
- Cykl: Teodor Szacki (tom 2);
- Wydawnictwo: W.A.B., 2014;
- Kategoria: thriller/sensacja/kryminał, literatura polska.

"Żadne zwłoki nie wyglądają dobrze, ale niektóre wyglądają gorzej"
Prokurator Teodor Szacki (lubię ten zwrot) opuścił gwarną Warszawę i przeprowadził się na prowincję. Sandomierz daje mu chwilę oddechu od wielkiego miasta, ale z czasem zaczyna go przytłaczać swoją beznadziejną małomiasteczkowością. Największą atrakcją jest Ksiądz Mateusz, a praca ogranicza się do bzdurnych i nielicznych postępowań.. Szacki zaczyna marzyć o trupie.
I trupa dostaje. Ciało pięknej kobiety pozbawione krwi, a obok narzędzie do rytualnego uboju. Miał być normalny trup - porachunki gangsterskie albo sprawy małżeńskie, a nie sprawa religijnego szaleńca. Jak się nie ma co się lubi... podczas śledztwa prokurator Teodor Szacki (yeah) coraz głębiej zanurza się w historię prowincjalnego miasta. Od razu budzą się demony holocaustu i wszystkiego co wokół. Ludzie stają się nerwowi, a dziennikarze tylko czekają na początek szczucia... Szacki nie ma łatwego zadania. Mogłoby go to przytłoczyć, ale ma to w głębokim poważaniu. Ma w końcu trupa i sprawę, której może się poświęcić. A to Szacki lubi najbardziej. Z pozycji nadczłowieka, urzędnika państwowego, człowieka, dla którego liczą się tylko paragrafy może rozwiązać sprawę.

 

Czytaj więcej