"Mam krwiaka. - Żeby mieć krwiaka to trzeba mieć mózg"
Przychodzi facet do lekarza

Złoty Berlin - Arne Jysch

Szymon Szostok

zloty berlin

Złoty Berlin,
(Der Nasse Fisch);
- autor: Arne Jysch;
- wydawnictwo: Marginesy, 2019;
- kategoria: komiks, adaptacja.

Tak, się składa (totalnie przypadkowo), że ostatnio mam sporo adaptacji komiksowych słynnych powieści. Tym razem przerobiona (dosyć mocno) została, świetnie przyjęta przez rynek, Śliska sprawa Volker'a Kutscher'a.
Podczas prac nad komiksem trwały kompletnie niezależne przygotowania do jednego z najdroższych seriali niemieckiej telewizji, który również bazował na tej historii. Mowa oczywiście o Babilon Berlin, który zamierzam wkrótce obejrzeć.
Młody komisarz przymusowo przeniesiony do berlińskiej obyczajówki prowadzi nieoficjalne śledztwo w sprawie morderstwa, które zostało upozorowane jako wypadek. Jak rozwiąże sprawę to ma szansę na powrót do wydziału zabójstw. Sprawa wolno się rozkręca, ale komisarz odkrywa, że są w nią zamieszane poważne grupy przestępcze, a także policjanci. Do tego dochodzi plotka o transporcie olbrzymich ilości złota. Jak na porządny kryminał przystało w tle mamy sporo strzelanin, przemocy a także seksu. Fabuła jest ładna, ale nie ona jest najmocniejszą stroną albumu. Jest nią klimat... bo wiecie, zapomniałem napisać, że akcja dzieje się w latach dwudziestych dwudziestego wieku. Miasto jest na granicy kryzysu. Na ulicach dochodzi do starć z komunistami, a w podziemiach zaczyna dojrzewać faszyzm. Do tego dochodzą piękne kobiety (kilka) a także komisarz Gereon Rath, który zachowaniem i sposobem bycia przypomina trochę James'a Bond'a.

 

Czytaj więcej

Lucky Luke - Integral 4 (zielony)

Szymon Szostok

lucky luke integral t 4

Lucky Luke - Integral 4 (zielony)
- autor: René Goscinny, Morris;
- seria: Lucky Luke Integral (tom 4)
- wydawnictwo: Egmont, 2012.

W skład tomu wchodzą:
1. Rywale z Painful Gulch (19);
2.Góry Czarne (21);
3. Daltonowie i zamieć (22).

Rywale z Painful Gulch
Mieszkańcy małego miasteczka Painful Gulch żyją w strachu. A to za sprawą dwóch zwaśnionych rodzin, których członkowie urządzają publiczne wymiany ognia.. Nie ma w tym ofiar bo strzelają dosyć niecelnie, ale nie poprzestają na tym. Złośliwie wysadzają wszelakie budowle, z których przeciwna rodzina mogłaby chcieć skorzystać. Lucky Luke tymczasowo przejmuje obowiązki burmistrza i podstępem próbuje pogodzić rodziny.

 

Czytaj więcej

San Francisco. Dziki brzeg wolności - Magda Działoszyńska-Kossow

Szymon Szostok

san francisco dziki brzeg wolnosci

San Francisco. Dziki brzeg wolności;
- autor: Magda Działoszyńska-Kossow;
- Wydawnictwo: Czarne - 2020;
- seria: Seria Amerykańska;
- kategoria: literatura faktu, literatura polska.

Polubiłem Serię Amerykańską wydawnictwa Czarne. Tym razem na tapetę wziąłem San Francisco - miasto, o którym niewiele wiedziałem, a które cały czas przewijało się w popkulturze. Po lekturze wiem, że byłem (nadal jestem) strasznym ignorantem jeśli chodzi o amerykańskie miasta. Wszystkie mi się zlewają w jedno i mylę wiele informacji. Muszę więcej czytać, a przede wszystkim ostrożniej się wypowiadać.
San Francisco w oczach Działoszyńskiej-Kossow to miasto, w którym wiele rewolucji miało swój początek (bądź wokół niego). Była gorączka złota i nagły rozwój, później katastrofa (trzęsienie ziemi) i nowe budownictwo. Podczas II Wojny Światowej olbrzymi przemysł stoczniowy, który skutkował prawami dla kolorowych. Później rewolucja kulturowa, początki ruchów LGBT, aż do współczesnych czasów, kiedy to w mieście zaczyna być mocno odczuwalne sąsiedztwo doliny krzemowej. Nowe społeczeństwo nastawione na konsumpcjonizm, olbrzymie podwyżki cen i lawina bezdomności - ten ostatni problem dotyczy wszystkich amerykańskich miast.

 

Czytaj więcej

Dorwać Ramireza - Akt I

Szymon Szostok

dorwac ramireza tom 1

Dorwać Ramireza - Akt I,
- twórca: Nicolas Petrimaux;
- Egmont Polska, 2020;
- kategoria: komiks, Dorwać Ramireza.

Ten komiks kupiłem z powodu przykładowych stron opublikowanych w internecie. Pomimo iż autora nie znałem (dziwne nie jest skoro to pierwszy album) postanowiłem dać szansę. Nie spodziewałem się, że będzie to taka jazda...
Ramirez. Facet, niemowa, który jest mistrzem w swoim fachu. Ściga go zarówna mafia jak i policja.. a sytuacja wokół niego staje się coraz bardziej napięta. Dużo trupów, wybuchów i presja w pracy. Zapytacie czym się Ramirez zajmuje? Jest jednym z najlepszych serwisantów w Robotopie, firmie produkującej odkurzacze. Nie byle jakie odkurzacze - są to urządzenia najlepsze na rynku (informacja producenta).
Co takiego złego zrobił biedny Ramirez, że wszyscy chcą go zabić? W sumie nic.. jedynie kogoś przypomina..

 

Czytaj więcej

Hipoteza zła - Donato Carrisi

Szymon Szostok

hipoteza zla

Hipoteza zła,
(L'ipotesi del male);
- autor: Donato Carrisi;
- cykl: Mila Vasquez, tom 2;
- wydawnictwo: Albatros - 2016;
- kategoria: kryminał/sensacja/thriller.

Brutalne morderstwo biznesmena i niemal całej jego rodziny. Przy życiu zostaje tylko jedno dziecko, które ma opowiedzieć kto zamordował. Dlaczego morderca chce zostawić tak widoczny ślad? Zwłaszcza, że według dowodów sprawcą jest osoba, która zaginęła wiele lat temu... chwilę później na jaw wychodzą kolejne zabójstwa i krwawe powroty zaginionych osób. Dlaczego po latach szukają zemsty? A może to jest uśpiona jednostka terrorystyczna, której celem jest wzbudzanie strachu?
Mila Vasquez zostaje przydzielona do śledztwa. Policjantka potrafi sprawnie łączyć fakty i jest wyjątkowo skuteczna w poszukiwaniu osób zaginionych. Wydaje się, że jej obecność skieruje śledztwo na właściwe tory. Czy tak będzie w rzeczywistości? Czy liczy się prawda, czy odtrąbienie sukcesu? Co łączy współczesne morderstwa z zaginięciami sprzed dwóch dekad?

 

Czytaj więcej

Royal City. Tom 1: Krewni

Szymon Szostok

royal city t 1

Royal City. Tom 1: Krewni,
- twórca: Jeff Lemire;
- Non Stop Comics - 2018;
- kategoria: komiks, Royal City.

Pozornie nic się nie dzieje. Rodzeństwo się zjeżdża do Royal City na wieść o zawale u ojca. Ojciec jest w śpiączce, ale raczej będzie dobrze, nie zmienia to faktu, że poszczególne strony aż kipią od emocji. Rodzeństwo średnio sobie radzi z życiem. Każdy ma swój przepis na siebie, ale wszyscy są skażeni miastem i tym co się w nim wydarzyło.. Rodzinna tragedia - Tommy, młodszy brat, który zginął wiele lat temu, nadal jest w pamięci. Traumatyczne wspomnienie cały czas towarzyszy rodzinie. Nie pozwala się uwolnić. Jak to jest, że tak bardzo marzymy o powrocie do rodzinnych stron, a jak tam wracamy to momentalnie odzywają się te nienajlepsze wspomnienia - te, które tak głęboko chowamy? Uśpione demony zawsze się w końcu budzą.

 

Czytaj więcej

Gotham Central: Corrigan

Szymon Szostok

gotham central t 4

Gotham Central: Corrigan;
- Gotham Central, Tom 4, DC Comics;
- twórcy: Greg Rucka, Ed Brubaker, Michael Lark, Stefano Gaudiano, Jason Shawn Alexander;
- Egmont Polska, 2017;
- kategoria: komiks album, Batman, Noir.

Natura
Krótka opowieść o dwóch umoczonych gliniarzach, którzy dostają to na co zasłużyli.. W tle przekupny Corrigan i Czarna Maska.

Martwy Robin
W zaułku policjanci znajdują ciało cudownego chłopca, Robina. Wszystko wskazuje na to że spadł z dachu... jak to możliwe? Może jednak to morderstwo? Większość świrów siedzi w Arkham po ulicach lata tylko jeden - zwany Batmanem.. czyżby przeholował? I odbiło mu całkowicie? A może ktoś inny zabija bohaterów... Sprawa się komplikuje gdy znajduje się kolejne ciało Robina.

Krwawa niedziela
Kolejne zgłoszenie. Tym razem sprawa dotyczy nadprzyrodzonych mocy i i superbohaterów. Nad miastem zostają uwolnione grzechy główne. Przejmując kolejne ciała/osoby sieją straszne zniszczenie. Jak z takim problemem mogą sobie poradzić Policjanci i Batman. Szaleństwo przeciwników to jedno, ale supermoce i magia? Kompletnie mi to nie pasuje do tej serii. Na szczęście to krótka opowieść.

 

Czytaj więcej

Bezcenny - Zygmunt Miłoszewski

Szymon Szostok

bezcenny

Bezcenny,
- autor: Zygmunt Miłoszewski,
- Cykl: Zofia Lorentz, Tom 1;
- Wydawnictwo: W.A.B., 2020;
- kategoria: kryminał/sensacja/thriller, literatura polska.

Polska ma bardzo bogatą i momentami traumatyczną historię. Zmiany granic, zabory, wojny sprawiły, że znaczna część polskiego dziedzictwa kulturowego znajduje się poza granicami. Oczywiście trwają dyplomatyczne działania, które mają sprawić, że część dzieł sztuki wróci do polskich rąk, ale trzeba jasno sobie powiedzieć - nie wszystkie skarby zostaną zwrócone.
Czasem trzeba je odzyskać w inny, w mniej wyrachowany sposób. Trzeba je odzyskać za wszelką cenę, ale jednocześnie nie pozwolić by miał miejsce dyplomatyczny skandal. Wyprawa musi zostać utajniona, a jej uczestnicy nie mogą liczyć na oficjalne wsparcie rządu Polski.
Bezcenny opowiada o takiej właśnie wyprawie. Ma być trudna, ale możliwa do realizacji kradzież obrazu, ale szybko okazuje się, że nagłe pojawienie się obrazu jest pułapką, a w tle swoje działania prowadzą amerykańskie służby bezpieczeństwa. Skąd ich zamiłowanie do sztuki? Akcji w Bezcennym nie brakuje. Mamy włamanie, strzelaniny, a nawet wybuchy i lawiny. Odbiór psują przegadane fragmenty dotyczące historii, ale na szczęście nie dominują nad powieścią i akcja szybko wraca na właściwe tory.

 

Czytaj więcej

Pijak - Hans Fallada, Jacob Hinrichs

Szymon Szostok

pijak

Pijak,
- autorzy: Hans Fallada, Jacob Hinrichs;
- Non Stop Comics, 2018;
- kategoria: komiks, adaptacja.

Kolejna adaptacja w moich zbiorach. W zasadzie to coś więcej niż przeniesienie historii na karty komiksu. To mieszanka Pijaka (słynnego dzieła Fallady) i biografii Hans'a Fallady. Kilka różnych stadiów uzależnienia. Powolny, ale systematyczny upadek człowieka, który wpadł w sidła uzależnienia. Nie ma tu znaczenia czy są to narkotyki czy też alkohol. Dno zawsze wygląda podobnie. Ludzie, rodzina zamienieni na używki. Narracja i kreska Pijaka może wydawać się lekko chaotyczna, zbyt mocno cięta, trochę niedbała.. ale czyż taka forma nie pasuje najlepiej do stanu umysłu osoby głęboko uzależnionej? Gdzie przebitki rzeczywistości, wspomnień i urojeń wzajemnie się przeplatają - nie tworząc przy tym logicznej całości.

 

Czytaj więcej

Marzi - 2 - Nowe życie

Szymon Szostok

marzi t 2

Marzi - 2 - Nowe życie;
- autorzy: Marzena Sowa, Sylvain Savoia;
- seria: Marzi (wydanie zbiorcze);
- Wydawnictwo: Egmont Polska, 2019;
- kategoria: komiks

Lata lecą.. mamy późne lata osiemdziesiąte, czas przemian i początek nowej dekady. Wiele się w Polsce zmienia. Wszyscy wokół powtarzają słowa: solidarność, wolność. To ważne rzeczy dla taty Marzi i dla niej coraz bardziej też - chociaż nie do końca zdaje sobie sprawę z znaczenia tych słów. No bo co to za wolność skoro wszystkiego się zabrania. Co z tego że wszystko można teraz kupić jak nie ma za co?
Wątek polityczny w drugim tomie wspomnień Marzi zajmuje sporo miejsca w pierwszych rozdziałach. Na szczęście później jest inaczej. Mówię tak, bo Marzi to dla mnie kopalnia wspomnień, a zmiany ustrojowe na wsi nie miały takiego mocnego wydźwięku. Większość wspomnień niepolitycznych przytoczonych przez Marzi miała mój wiejski odpowiednik. Czytając ten tom lawinowo zaczęły się wysypywać z mojej głowy obrazy, o których już dawno zapomniałem. Niesamowite, że one nadal tam były tak głęboko zakopane.

 

Czytaj więcej