"Jesteś tym, co kochasz, a nie tym, co inni kochają w Tobie"
Adaptacja

Wyspa klucz - Małgorzata Szejnert

Szymon Szostok

wyspa klucz

Wyspa klucz
- autor: Małgorzata Szejnert;
- wydawnictwo: Znak - 2009
- kategoria: literatura faktu.

Przełom XIX i XX wieku. Stany Zjednoczone są zalewane przez coraz większą liczbę imigrantów. Większość z nich trafia do Nowego Jorku, ale zanim zostaną przyjęci muszą przejść odprawę. Odprawę na wyspie Ellis, która znajduje się u bram Nowego Jorku. Malutka wyspa jest ostatnim przystankiem w długiej podróży. Tutejsi urzędnicy zdecydują czy wpuścić czy też zawrócić. Marzenie jest tak blisko.
Wyspa klucz Szejnert to opowieść o Ellis. Historia właścicieli, komisarzy, ale przede wszystkim jest to historia wielkich fal imigracyjnych, które zalewały Nowy Jork. Na malutkiej wysepce funkcjonowała sprawnie zarządzana administracja, która potrafiła przyjąć rocznie nawet milion imigrantów. Wszystkie elementy musiały funkcjonować jak w dobrze naoliwionym zegarku. Wyspa Ellis to też nowa jakość w obsłudze. Łapówki, wyłudzenia, oszustwa, kradzieże - na to na wyspie nie było przyzwolenia. Kadra była starannie dobrana a nowi obywatele po raz pierwszy od dłuższego czasu byli traktowani jak ludzie. Piszę o tym bo często uciekali ze swoich ojczyzn w fatalnych warunkach. Statki były przepełnione a najbiedniejszych (czyli większość) kwaterowano w warunkach, które uwłaczały ludzkiej godności. Ameryka miała być dla wielu rajem, który daje nowy start i nową jakość życia. Ta jakość była już na wyspie Ellis.

 

Czytaj więcej

Zaćmienie - Ed Brubaker, Sean Phillips

Szymon Szostok

zacmienie

Zaćmienie,
(The Fade Out)
- autorzy: c Sean Phillips;
- wydawnictwo: Mucha Comics
- gatunek: komiks, noir.

Album znalazłem podczas Śląskich Targów Książki. Mój wzrok nie potrafił przejść obojętnie obok tej okładki - musiałem sięgnąć po ten album, a później wiedziałem, że muszę go mieć i przeczytać.
Rok 1948, miejsce akcji Hollywood. Scenarzysta budzi się po jednej z wielu imprez. Ból głowy rozsadza czaszkę a obok leży ciało pięknej, dobrze zapowiadającej się aktorki. Na szyi ma ślady duszenia. Scenarzysta wie, że jak zostanie na miejscu zbrodni to zostanie uznany za winnego. Ucieka. Później dowiaduje się, że aktorka popełniła samobójstwo. Dlaczego studio filmowe tuszuje to morderstwo? Kto zabił? Pytań z czasem jest coraz więcej. A teraz kilka słów o czasach, w których dzieje się akcja.
Jest kilka lat po wojnie, wielu Amerykanów próbuje zapomnieć o tym co było. To nigdy nie jest łatwe, ale w tym czasie filmowi twórcy mają inne zmartwienia. Trwa bezpardonowe polowanie na komunistów. Wielu twórców (scenarzystów) zostaje wpisanych na czarne listy i od tej pory nie mogą pracować dla fabryki snów. Przynajmniej oficjalnie. Każdy system da się oszukać. Są to też czasy schyłku wielkich wytwórni filmowych. Jeszcze są pełne władzy i dostojeństwa, ale wyczuwalna jest atmosfera zmiany. Nie należy zapominać, że Hollywood tamtych lat to jedna wielka mistyfikacja. Zmyślone życiorysy, artykuły prasowe pisane na zamówienie, a przede wszystkim tuszowanie wybryków aktorów.
Są to też czasy, w których FBI pod kierownictwem J. Edgar'a Hoover'a zbiera haki na wszystkich. Środki nie mają znacze

 

Czytaj więcej

Błazen w stroju klauna - Arek Borowik

Szymon Szostok

blazen w stroju klauna

Błazen w stroju klauna
- autor: Arek Borowik;
- cykl: Mocna rzecz o namiętnościach (Tom 3)
- wydawnictwo: Dobra Literatura, 2018
- kategoria: literatura polska, literatura współczesna.

I tak oto dotarliśmy do trzeciego tomu rzeczy o namiętnościach. Pozostałe dwa (Z góry widać tylko nic, Wnętrza wypalone lodem) czytałem przy pięknej pogodzie, Błazen trafił na jesienną aurę. Może to przez nią nieco inaczej odbieram ten tom. Znów mamy trzy opowieści, które są współczesnymi wariacjami znanych historii. Może m się wydaje, ale historie są przepełnione pewną goryczą, szyderstwem, ale i akceptacją tego co nieuniknione.
Pierwsza jest o oczekiwaniu na zemstę, która ma dotknąć ukochane dziecko. Przepowiedziana strata sprawia, że lata oczekiwania niszczą wszystko co dobre. Życie traci blask.
Druga to wariacja na temat Kopciuszka. Książę jest gwiazdą telewizji a wielki bal to program na żywo, którego celem są wyższe wskaźniki oglądalności, a nagrodą jest seks z gwiazdorem. Może też na żywo? Zidiociałe społeczeństwo fascynuje się telewizyjną papką. Daje do myślenia.
Trzecia historia to przeróbka historii o Jasiu i Małgosi. Nie taki Jaś święty, a i nie taka wiedźma straszna. Czy zabicie kogoś złego jest dobrym uczynkiem czy też złym? Kto wtedy wygrywa? Bóg? Szatan? A może to element większego planu?

 

Czytaj więcej

Ludzie Północy. Tom 1. Saga anglosaska

Szymon Szostok

ludzie polnocy t 1


Ludzie Północy. Tom 1. Saga anglosaska

- seria: Ludzie Północy;
- autorzy: Brian Wood (scenariusz), Ryan Kelly, Dean Ormston, Danijel Žeželj, Davide Gianfelice, Dave McCaig, Marian Churchland;
- Wydawnictwo: Egmont Polska, 2018

Na seriale o Wikingach trochę trzeba poczekać więc trzeba było poszukać innej rozrywki. I tak oto na moją półkę zawędrowali Ludzie Północy. Tom pierwszy to całkiem solidny album liczący ponad 450 stron (uwielbiam takie wydania), który składa się z czterech historii. Historii, które wrzucają nas w czasy Wikingów i uświadamiają, że życie wtedy wyglądało całkiem inaczej.. że miało inną cenę. Najazdy, brutalne bitwy, pragnienie sławy i przede wszystkim starcie kultur i religii. Życie było dużo krótsze i bardziej intensywne.

 

Czytaj więcej

Architekci natury, czyli genialne budowle w świecie zwierząt - Mario Ludwig

Szymon Szostok

architekci natury

Architekci natury, czyli genialne budowle w świecie zwierząt
- autor: Mario Ludwig;
- Wydawnictwo: Znak Horyzont - 2018;
- kategoria: flora i fauna.

My jako ludzkość jesteśmy dumni, że nasze budowle (niektóre) są widoczne z Kosmosu. Brawo dla nas. W końcu w pewien sposób osiągnęliśmy postęp. Słabiej to wygląda w zestawieniu z budowlami w świecie zwierząt. Są mniejsze, nie mają parku technologicznego, a pomimo to ich budowle niejednokrotnie zaskakują i są inspiracją dla ludzi.
Architekci natury to książka napisana barwnym językiem, w której poznacie kilka niezwykłych patentów natury. Tu nie chodzi tylko o budowle, ale także sposób funkcjonowania zwierzęcej społeczności. Architektura jest z tym ściśle powiązana.

 

Czytaj więcej

Baśnie (Tom 10): Dobry Książę

Szymon Szostok

basnie 10 dobry ksiaze

Dobry Książę

- seria: Baśnie (Tom 10), 
- autorzy: Bill Willingham, Steve Leialoha, Mark Buckingham, Andrew Pepoy, Aaron Alexovich;

Dziesiąty tom Baśni - oj szanuję sobie tę serię - czytam powoli, robiąc sobie przerwy pomiędzy tomami.
Tom dziesiąty skupia się na postaci Muchołapa. Niepozorny woźny okazuje się być Księciem, który ma ważną misję do wykonania. Kto by się tego spodziewał? Ja na pewno nie, ale ponoć taki był pierwotny plan. To wielki atut Baśni - nigdy nie wiadomo, który z bohaterów drugoplanowych odegra kluczową rolę z budowaniu opowieści.

 

Czytaj więcej

Miejsce egzekucji - Val McDermid

Szymon Szostok

miejsce egzekucji

Miejsce egzekucji
(A Place of Execution)
- autor: Val McDermid;
- kategoria: thriller/sensacja/kryminał;
- wydawnictwo: Papierowy Księżyc - 2018.

Powieść otrzymała w 2000 literacką nagrodę "Los Angeles Times”, jest jedną z bardziej znanych i lubianych książek Val McDermid i do polskiego czytelnika trafia dopiero w 2018 roku. Co w niej było takiego co nie pozwalało na wcześniejsze wydanie? To pytanie sprawiło, że sięgnąłem po ten tytuł.

Większość akcji toczy się w roku 1963 w Scardale w północnej Anglii. Jest to mała miejscowość niemal całkowicie odcięta od świata. Nieliczna społeczność żyje jak za czasów feudalnych odcinając się od wielkiego świata. Ten świat czasem do nich zagląda, a zaginięcie nastoletniej dziewczyny jest naprawdę dobrym powodem wizyty obcych. Dziewczyna wyszła z psem na spacer. Zakneblowanego psa znaleziono, ale po dziewczynie nie ma najmniejszego śladu. Z racji położenia miejscowości krąg podejrzanych nie jest zbyt szeroki. Jest garstka mieszkańców, którzy niechętnie współpracują z policją, ale przecież niechęć i nieufność to nie są jeszcze dowody ani poszlaki w sprawie zaginięcia. Zaginięcia lub morderstwa. Znaleziony pies wyklucza wypadek.

 

Czytaj więcej

James Bond tom 1: Warg

Szymon Szostok

james bond tom 1 warg

James Bond tom 1: Warg
- autorzy: Warren Ellis, Jason Masters;
- cykl: James Bond (komiks)
- wydawnictwo: Non Stop Comics - 2018;
- kategoria: komiks

Miałem takie małe postanowienie by sobie przypomnieć w 2018 roku wszystkie filmy z agentem 007 - koniecznie w kolejności powstawania. Planu nie uda się zrealizować, ale to nie znaczy, że o Bondzie zapomniałem.
Na moją komiksową półkę trafił komiks o słynnym szpiegu. Tu warto podkreślić, że nagle pojawiła się takowa półka. Myślę, że o tym jeszcze napiszę. James Bond Warg nie mógł długo czekać na przeczytanie.
Komiks zaczyna się od szybkiego pościgu - domknięcie starej sprawy. Poczułem się jak w kinie. Po wstępie mamy przejście do właściwej fabuły.
Zginął jeden z agentów 00, Bond, James Bond rozpoczyna poszukiwanie mordercy przy okazji rozwiązując sprawę serii zgonów w Londynie. Śledztwo prowadzi go do Berlina, gdzie poznaje naukowca specjalizującego się w budowie nietypowych protez. Obecność Bonda w Berlinie uruchamia serię wydarzeń, których brutalność może zaskoczyć wszystkich fanów 007. James w wizji Ellis'a nie jest szarmanckim agentem, który sprawy rozwiązuje urokiem osobistym. Teraz mamy brutalnego zabójcę dążącego wszelkimi środkami do upragnionego celu. Motywacja też jest mniej klarowna - chodzi o śledztwo, czy też tylko i aż o zemstę?

 

Czytaj więcej

Walt Disney. Potęga marzeń - Bob Thomas

Szymon Szostok

walt disney potega marzen

Walt Disney. Potęga marzeń
- autor: Bob Thomas;
- Wydawnictwo: Dream Books - 2014;
- kategoria: biografia/autobiografia/pamiętnik

Kupione przypadkiem w outlecie.

Co wiecie o Disney'u? Twórca Myszki Miki, kultowych animacji i co więcej? Że jest zamrożony i czeka na wyleczenie? To ostatnie to akurat miejski mit. Walt nie żyje, a ciało zostało spopielone. Nic więcej? Po przeczytaniu biografii przede wszystkim zrozumiecie, że Disney'ów było dwóch. Walt wizjoner, animator, osoba, która nie bała się ryzykować i był też jego starszy brat Roy. To on przez pięćdziesiąt lat zarządzał finansami wytwórni. To dzięki niemu Walt mógł realizować swoje szalone pomysły.
Z tej biografii dowiedziałem się także, że przez wiele lat wytwórnia braci Disney niemalże nie przynosiła dochodów. Niezależny producent był tłamszony przez dystrybutorów, a banki niezbyt chętnie chciały finansować nietypowe pomysły.
Dowiedziałem się także, że Walt był perfekcjonistą, że zawsze zależało mu na zrobieniu dzieła, które będzie jak najlepsze, że nie bał się przekraczać założonych budżetów i że kochał wdrażać nowinki technologiczne, który zachwycały widzów. Pomimo doskonalenia techniki animacji Walt był przekonany, że w filmie najważniejszy jest scenariusz. Powinien on być dopracowany w każdym detalu. Tych rzeczy nie wiedziałem.

 

Czytaj więcej

Łasuch - Tom 1

Szymon Szostok

lasuch

Łasuch,
- autor: Jeff Lemire;
- cykl: Łasuch, tom 1;
- wydawnictwo: Egmont Polska, 2018.

Łasuch został mi polecony. Po przeczytaniu zarysu fabuły i obejrzeniu przykładowych plansz uznałem, że warto dać temu tytułowi szansę.
Świat przyszłości... może nie tak dalekiej jak się nam wydaje. Ludzkość wymiera, a w zasadzie wymarła. Pozostały jednostki, które próbują przeżyć i niebezpieczne grupy, których głównym celem, poza przeżyciem, jest łupieniem tego co jeszcze nadaje się do użytku. I są oni, dzieci, które zaczęły się rodzić po rozpoczęciu zarazy. Nie są to zwyczajne dzieci - to hybrydy. Częściowo ludzie, częściowo zwierzęta. Jednym z takich dzieci jest Łasuch. Chłopiec, który mieszka ze swoim ojcem w lesie. Jedyne co go wyróżnia to całkiem ładne poroże. Ojciec Łasucha umiera, a chłopiec musi opuścić bezpieczny las. Na zewnątrz nie jest bezpiecznie. Hybrydy są mordowane dla zabawy, a czasem w innych celach.

 

Czytaj więcej