"Przeszłość to tylko bajka, którą sobie opowiadamy"
Ona

Zastrzelić, zadźgać i otruć czyli historia morderstwa - Jonathan J. Moore

Szymon Szostok

zasstrzelic zadzgac i otruc

Zastrzelić, zadźgać i otruć czyli historia morderstwa,
(Shot, Stabbed & Poisoned);
- autor: Jonathan J. Moore;
- wydawnictwo: Znak Horyzont- 2019;
- kategoria: historia, literatura faktu.

Po lekturze Powiesić, wybebeszyć, poćwiartować wiedziałem, że kolejną pozycję Moora też przeczytam.
Tym razem autor opowiada o różnych przypadkach likwidacji niewygodnych osób. Mordowano zarówno polityków, działaczy społecznych, niewygodnych świadków, ale także osoby sławne. Każdy taki mord zmieniał historię. Czasem zmiana była kosmetyczna, ale też czasem jedno zabójstwo sprawiało, że świat stawał w ogniu. Tak było między innymi w 1914 roku. Z książki Moora najprawdopodobniej nie poznacie nowych morderstw na zamówienie, ale jestem przekonany, że najsłynniejsze sprawy odsłonią przed czytelnikiem niekoniecznie znane okoliczności. Poza dobrym doborem rycin i fotografii to najmocniejsza strona książki.

 

Czytaj więcej

Baśnie (Tom 15): Róża Czerwona

Szymon Szostok

basnie t 14 roza czerwona

Róża Czerwona,
- seria: Baśnie (Tom 15),
- autorzy: Bill Willingham, Mark Buckingham, Andrew Pepoy;
- Wydawnictwo: Egmont Polska, 2015;
- kategoria: komiks.

Piętnasty tom Baśni to dwie ważne przemiany.
Jak pamiętamy Róża Czerwona po odejściu Niebieskiego jest pogrążona w wielkiej depresji. Praktycznie nie opuszcza swojego pokoju. Farma potrzebuje przywódcy, który przygotuje mieszkańców na wojnę. Na stanowisko Róży jest wielu chętnych, a wśród nich Dżepetto - temu dziadowi to jednak nie można ufać. Na szczęście Róża budzi się na nowo do życia i dzielnie pozbywa się konkurentów.
Druga przemiana to Pani Frau Totenkider. Czarownica przybiera młodą postać i rzuca odważne wyzwania Panu Mrocznemu. Walka jest zażarta, a Pan Mroczny dostaje łomot i nowe złote wdzianko.. które z czasem.... ech przeczytajcie sami.

 

Czytaj więcej

Łasuch - Tom 3

Szymon Szostok

lasuch t 3

Łasuch, Tom 3,
- autor: Jeff Lemire;
- cykl: Łasuch, tom 3;
- wydawnictwo: Egmont Polska, 2019.

No i dotarł do mnie upragniony trzeci tom Łasucha. Tom zamykający klimatyczną serię postapo. Ludzkość umiera. W powietrzu jest zaraza, na którą nie ma lekarstwa. Coraz więcej zmarłych, a nowonarodzone dzieci są dziwacznymi mutantami. Połączeniem zwierząt i ludzi. Wielu twierdzi, że to zaraza i hybrydy są z sobą połączone i trzeba tylko zrozumieć jak? W tym świecie jest Łasuch - chłopiec z porożem, który wydaje się być pierwszym mutantem. Czy poznanie przeszłości chłopca pozwoli zrozumieć przyszłość? Nie jest to takie oczywiste, ale niektórzy nie mają wątpliwości i wszystkie odstępstwa od normy krwawo eliminują. Łasuch razem z przyjaciółmi próbuje przede wszystkim przeżyć w tym brutalnym świecie. Kwestia pochodzenia jest istotna, ale nie tak bardzo jak potrzeba ratowania przyjaciół. Trzeci tom to kolejne walki, próby znalezienia schronienia i przede wszystkim odpowiedzi na niektóre nurtujące czytelnika pytania.

 

Czytaj więcej

Brudna robota - Christopher Moore

Szymon Szostok

brudna robota

Brudna robota;
- autor: Christopher Moore;
- Wydawnictwo: Mag - 2007
- kategoria: fantastyka, fantasy, science fiction

Kolejna książka, która przeleżała u mnie kilka (osiem) lat zanim ją przeczytałem. Zawsze było mi z nią coś nie po drodze. Zresztą lektura też mi zajęła sporo czasu (a nie powinna).
Głównego bohatera poznajemy w bardzo ważnej chwili. Właśnie jest najszczęśliwszym człowiekiem na ziemi. Został ojcem... a chwilę później wdowcem... a na dodatek ludzie wokół niego zaczynają umierać. Czyżby Charlie przynosił pecha? A może po prostu stał się śmiercią? Byłaby to wielka zmiana. Przemiana z samca beta w wielką Śmierć. Takie rzeczy normalnie nie mają prawa się dziać. Na szczęście Christopher Moore nie wie czym jest normalność i że pewnych wątków nie powinno się łączyć. Brudna robota to swoisty mariaż radości, smutku i sporej dawki czarnego humoru.

 

Czytaj więcej

Baśnie (Tom 14): Wiedźmy

Szymon Szostok

basnie t 14 wiedzmy

Wiedźmy, 
- seria: Baśnie (Tom 14),
- autorzy: Bill Willingham, Craig Hamilton, Steve Leialoha, Mark Buckingham, Jim Fern, Andrew Pepoy, David Lapham;
- Wydawnictwo: Egmont Polska, 2015;
- kategoria: komiks.

Miałem małą przerwę od Baśni, ale dobrze mi ona zrobiła. Zresztą trzynasty tom był tytułem, który w pewien sposób rozdziela historię Baśniowców. Był świetnym przerywnikiem, a od czternastego tomu mamy poniekąd restart serii.
Wygrana z Dżepetto ma swoje konsekwencje. Świat stracił równowagę i zostały uwolnione wielkie, złe siły. Pan Mroczny panuje w ruinach Baśniogrodu, Baba Jaga i potężny Dżin panoszą w biurach Woodlandu. Biura są magicznie zamknięte, ale to tylko kwestia czasu aż zło je opuści.. no chyba że niepozorny Bufkin ich powstrzyma. Większość Baśniowców schroniła się na farmie.. i powoli przygotowują się do starcia z Mrocznym, ale najpierw Wiedźmy muszą rozstrzygnąć, która będzie dowodzić atakiem. Wojna trwa, a to dobra okazja do zmiany władzy.

 

Czytaj więcej

Odrodzenie. Odległe miejsce - Tim Seeley, Mike Norton

Szymon Szostok

odrodzenie t 3

Odrodzenie. Odległe miejsce,
(Revival Volume 3: A Faraway Place)
- autorzy: Tim Seeley, Mike Norton;
- Wydawnictwo: Non Stop Comics - 2018
- seria: Odrodzenie. Tom 3.

Powracamy do Wisconsin, do miasta, w którym martwi powrócili do żywych, a żywi emocjonalnie umarli. Do miasta, w którym pod maską przeciętności rozgrywają się rzeczy niesomite, a ludzie (żywi/martwi) chroniąc swe sekrety dopuszczają się do czynów, które nigdy nie powinny mieć miejsca.
Trzeci tom to bardzo spokojne tempo akcji. Niewiele się dzieje, ale coraz lepiej poznajemy bohaterów tej niesamowitej historii.
W tomie trzecim prym wiodą dwie odrodzone bohaterki. Coraz więcej poznajemy okoliczności życia Marthy (Em) Cypress, ale nadal nie wiemy jak zginęła. Czy to kochanek ją zabił? A może prawda nie jest tak oczywista?
Drugą osobą jest siedmioletnia Jordan. Dziewczynka, która zginęła w wypadku samochodowym. Po ododzeniu Jordan jest smutną dziewczynką, która ubolewa, że nie widziała nieba/boga, ale może to dlatego, iż miała zamknięte oczy? Dramatyczna historia.

 

Czytaj więcej

100 Naboi - Tom 1 - Brian Azzarello, Eduardo Risso

Szymon Szostok

100 naboi tom 1

100 Naboi - Tom 1,
(100 Bullets Book 1)
- autorzy: Brian Azzarello, Eduardo Risso;
- Egmont Polska, 2018;
- kategoria: komiks.

Czasem żywimy do kogoś wielki żal, złość, nienawiść. Czasem nie jesteśmy świadomi tego, że ktoś celowo zrujnował nam życie. Czasem chcemy się zemścić, ale brak możliwości... Agent Graves dociera do takich osób i wręcza im walizkę z bronią, nabojami i dowodami winy. Naboje są niewykrywalne przez policję. Ich użycie będzie skutkowało brakiem konsekwencji. Obdarowane osoby stają przed dylematem dokonać zemsty, która nie będzie miała żadnych konsekwencji czy też odpuścić. Żyć tak jakby się nic nie stało. Początkowo myślałem, że album będzie składał się z całkiem niezależnych historyjek, które słabo będą z sobą powiązane. Jakie było moje zaskoczenie, gdy zaczęły pojawiać się nowe fakty z życia bohaterów, motywy łączące historie i pewien wątek przewodni. Nie tego się spodziewałem, ale jestem jak najbardziej usatysfakcjonowany. Teraz zaczynam rozumieć dlaczego ta seria należy do kanonu współczesnego amerykańskiego komiksu.

 

Czytaj więcej

Hańba - J. M. Coetzee

Szymon Szostok

hanba

Hańba, 
(Disgrace),
- autor: John Maxwell Coetzee;
- seria: Proza;
- wydawnictwo: Znak, 2001;
- kategoria: literatura współczesna, Nagroda Bookera.

Kilkukrotnie tu pisałem, że lubię w swojej biblioteczce to, że ma sporo (nie ukrywajmy - większość) pozycji, których nie przeczytałem. Źródła ich pochodzenia są różne: dziedziczenie, prezenty, antykwariaty, księgarnie, kosze z makulaturą. Od jakiegoś czasu staram się sięgać po pozycje, które od lat leżą i czekają na przeczytanie.
Teraz wybrałem książkę, która zdobyła Nagrodę Bookera w 1999 roku. Książkę, która wciągnęła bez reszty.
David Lurie to pięćdziesięcioletni wykładowca literatury na politechnice w Kapsztadzie. Był dwukrotnie żonaty, a obecne życie erotyczne ogranicza się do przelotnych romansów i płatnych schadzek. David wie, że jego czar mija, ale nadal próbuje uwodzić. I tak wchodzi w romans z piękną, ale bardzo młodziutką studentką. Dzieli ich trzydzieści lat, ale dla David'a to żadna przeszkoda. Inaczej sprawa wygląda z punktu widzenia dziewczyny. Studentka oskarża wykładowcę o molestowanie, do tego dochodzą oskarżenia z uczelni (nieścisłości w dokumentacji) i budowana kariera, pozycja znikają w przeciągu paru dni. Upokorzony Lurie opuszcza uczelnię i wyjeżdża na wieś do swojej córki.. tam dopiero zaczyna odkrywać różne oblicza Hańby.

 

Czytaj więcej

Polska Kronika Filmowa. Podglądanie PRL-u - Marek Kosma Cieśliński

Szymon Szostok

polska kronika filmowa

 

Polska Kronika Filmowa. Podglądanie PRL-u
- autor: Marek Kosma Cieśliński;
- wydawnictwo: Bosz - 2016
- kategoria: film, kino, telewizja

Na ten tytuł trafiłem na Targach Książki w Katowicach. Zobaczyłem i zapałałem żądzą posiadania (zgubne uczucia). Niedługo później byłem szczęśliwym posiadaczem książki, która wylądowała na półkę i pół roku czekała na przeczytanie. Polska Kronika Filmowa jest bardzo ładnie wydana. Mnóstwo fotosów, świetnej jakości papier i temat, który ma mało opracowań. Książka powstała niejako przypadkiem. Inspiracją były artykuły, które powstały na potrzeby Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej. I faktycznie książka składa się z serii krótkich tekstów, które w dosyć przypadkowy sposób przybliżają nam nie tyle historię Polskiej Kroniki Filmowej co tematykę, która była poruszana w filmach. Mało miejsca poświęca się historii i skali tego intrygującego zjawiska. Jak wspomniałem, album posiada mnóstwo fotosów/kadrów z kronik, które powinny przyciągać uwagę czytelnika, ale brak przy nich jakiegokolwiek podpisu. Nie tak to powinno wyglądać. Odbiór tekstu zakłócają też bezustanne wstawki z numerami kronik, które są opisywane. Coś co miało wielkie znaczenie na portalu internetowym w książce jest całkowicie zbędne. Na plus trzeba jednak zaliczyć, że każdy rozdzialik zakończony jest kodem QR, który pozwala na szybkie odtworzenie (chyba losowej) kroniki.

 

Czytaj więcej

Wystarczy być - Jerzy Kosiński

Szymon Szostok

wystarczy byc


Wystarczy być 
- autor: Jerzy Kosiński; 
- Wydawnictwo: Da Capo - 1993
- kategoria: literatura współczesna


Człowiek, który całe życie spędził w wielkiej posiadłości opiekując się ogrodem. Człowiek bez nazwiska, wykształcenia, papierów. Człowiek, dla którego liczy się tylko dziś i teraz. Bez marzeń, bez planów, bez podniety. Otóż ten człowiek jednego dnia traci swoją stabilizację i musi się wyprowadzić. Tylko przypadek sprawia, że ów człowiek szybko znajduje nowy dom. Nadal nie ma historii, papierów, wykształcenia.. a przede wszystkim nie ma już swojego ogrodu.. ale dostaje nazwisko (oczywiście omyłkowo). Jest to pierwszy dowód na to, że człowiek żyje. Kiedyś miał ogród, ale nikt go nie widział.. niewidzialny człowiek - tło rzeczywistości.. Teraz wszyscy widzą w nim eksperta od ekonomii, biznesmena, kochanka, polityka. Już nie jest niewidzialny... a przecież nadal nie ma przeszłości, wykształcenia, papierów..

 

Czytaj więcej