"Ja jestem człowiek spokojny, ale do czasu aż się zdenerwuję"
Kogel-mogel II

Skład główny, Tom 3 - Regis Loisel, Jean-Louis Tripp

Szymon Szostok

sklad glowny t 3

Skład główny,
(Magasin Général);
- autorzy: Regis Loisel, Jean-Louis Tripp;
- seria: Skład główny, tom 3;
- wydawnictwo: Ongrys, 2017;
- kategoria: komiks.
-
Znów się sporo dzieje w Notre-Dame-Des-Lacs. Wybory mera kończą się cyklicznymi imprezami pełnymi alkoholu i tańców. Wielki świat Montrealu jest jakoś bliżej. Marie korzysta z życia i wkrótce spodziewa się dziecka.. Tylko kto jest ojcem? Rewolucja społeczna zatacza coraz szersze kręgi i nawet ksiądz mocno ogranicza swoje obowiązki. Też chce korzystać z życia. Świat się zmienia, zmieniają się ludzie a na to wszystko patrzy zmarły mąż Marie... I pomimo początkowej rezerwy cieszy się szczęściem przyjaciół i żony.
Wiele się dzieje w kadrach bez dialogów.. Spokojne życie pełne banalnych czynności, które budują codzienność. Na wielki plus trzeba też zaliczyć ostatnie strony, które fotograficznie dokumentują wydarzenia po czasach zmian w Notre-Dame.

 

Czytaj więcej

Lucky Luke - Integral 2 (fioletowy)

Szymon Szostok

lucky luke integral 2

Lucky Luke - Integral 2 (fioletowy)
- autor: René Goscinny, Morris;
- seria: Lucky Luke Integral (tom 2)
- wydawnictwo: Egmont, 2010.

W skład tomu wchodzą:
1. Sędzia (13)
2. Na podbój Oklahomy (14)
3. Ucieczka Daltonów (15)

Kontynuowanie rozpoczętych serii trwa w najlepsze.
Tym razem drugi tom zbiorczy przygód Lucky Luke'a. Tom fioletowy. Tu ciekawostka - nie wiedzieć czemu to wydanie, podobnie jak Tintin, jest trudno dostępne.
W albumie znajdziemy trzy opowieści.

 

Czytaj więcej

Transmetropolitan - Tom 2

Szymon Szostok

transmetropolitan t 2

Transmetropolitan - Tom 1 (zbiorczy)
- autorzy: Warren Ellis, Darick Robertson;
- Cykl: Transmetropolitan;
- wydawnictwo: Egmont Polska - 2018;
- kategoria: komiks.

Mam takie małe postanowienie, że nie będę zaczynał, żadnej nowej komiksowej serii dopóki nie skończę 2-3 wielotomowych tytułów - a trzeba powiedzieć, że mam wiele dobrych pozycji w kolejce. I tym oto sposobem Transmetropolitan znów trafił do mojej wyobraźni.
Tym razem, pomimo wewnętrznego oporu, Pająk Jeruzalem angażuje się w kampanię polityczną. Chcę PRAWDY za wszelką cenę. Nic się dla niego nie liczy poza demaskowaniem politycznych oszustw.. i piekielnie go wkurza, że ludzi nie interesują ani same wybory, ani prawdziwe oblicze kandydatów. Pająk obnaża oblicza polityków, ale nawet tak bystry facet jak Pająk nie jest w stanie przewidzieć wszystkich konsekwencji swoich działań. Nie wszyscy dojrzeli do PRAWDY, a poza tym Jeruzalem zapomniał, że nawet PRAWDA może być wykorzystana do kreowania KŁAMSTWA.

 

Czytaj więcej

Zaklinacz - Donato Carrisi

Szymon Szostok

zaklinacz

Zaklinacz,
(Il Suggeritore); 
- autor: Donato Carrisi;
- cykl: Mila Vasquez, tom 1;
- wydawnictwo: Albatros - 2016;
- kategoria: kryminał/sensacja/thriller.

Skuszony świetną serią Marcus postanowiłem sięgnąć po pozostałe tytuły Donato. Na pierwszy ogień trafiła Mila Vasques. Policjantka o skomplikowanej osobowości, która specjalizuje się w poszukiwaniu zaginionych osób, zwłaszcza dzieci.
Zaginęło pięć dziewczynek. Podobny wiek, różne okoliczności porwania. Wspólnym elementem jest fakt, że dziewczynki były jedynaczkami. Początkowo śledztwa nie są łączone w całość, ale odnalezienie w jednym miejscu sześciu dziewczęcych rąk nie pozostawia wątpliwości. Mamy do czynienia z seryjnym zabójcą. A właśnie było sześć rąk, a zgłoszonych zaginięć tylko pięć.. kim jest szósta dziewczynka. To właśnie jest zadanie Mili - zwłaszcza, że ślady wskazują, iż szósta dziewczynka może jeszcze żyć.

 

Czytaj więcej

Wielki zły lis - Benjamin Renner

Szymon Szostok

wielki zly lis

Wielki zły lis,
- autor: Benjamin Renner; 
- Wydawnictwo: Kultura Gniewu - 2018;
- kategoria: komiks.

Lisy są złe. Rude, parszywe, nieuczciwe, chytre. A na dodatek włamują się do gospodarstw rolnych i sieją spustoszenie w kurnikach. W sumie to gorsze od lisów są tylko wilki.. te co dmuchają i chuchają.
Czasem jednak natura robi psikusa i nie wszystko jest takie proste. Nasz bohater jest lisem, ale nie potrafi walczyć, straszyć porywać... nawet nie jest specjalnie sprytny... tak bardzo chce być złym lisem. Za namową wilka porywa trzy jaja (zbrodnia na miarę możliwości) i postanawia sam je wysiedzieć i utuczyć. Takie zdobywanie jedzenia wydaje się być 'bezpieczne'. Plan jest dobry, całkiem chytry, ale ma jeden mankament - nasz lis naprawdę nie jest zły..
Wielki zły lis to kawał dobrej komiksowej komedii, którą można polecić wszystkim. Myślę, że świetnie się nada do wieczornego czytania.

 

Czytaj więcej

100 Naboi - Tom 3 - Brian Azzarello, Eduardo Risso

Szymon Szostok

100 naboi

100 Naboi - Tom 3,
(100 Bullets Book 3)
- autorzy: Brian Azzarello, Eduardo Risso;
- Egmont Polska, 2018;
- kategoria: komiks, 100 Naboi, Vertigo.

Kolejne walizki z 100 nabojami zostają rozdane. Bezkarna zemsta kusi niesamowicie, ale też nie jest całkiem oczywista. Obdarowani sami podejmują decyzje, przynajmniej tak chce się im wydaje.
W trzecim tomie, tradycyjnie, mamy kilka opowieści, które sprawnie budują świat. Coraz więcej wiemy o Trust 13 i Minutemanach. Tu na uwagę zasługuje opowieść o początkach Trustu - dzięki temu lepiej rozumiemy czym on tak naprawdę jest.

 

Czytaj więcej

Odrodzenie. Lojalni synowie i córki - T. Seeley, M. Norton

Szymon Szostok

odrodzenie t 6

Odrodzenie. Lojalni synowie i córki,
(Revival, Vol. 6:Thy Loyal Sons & Daughters),
- autorzy : T. Seeley, M. Norton;
- Wydawnictwo: Non Stop Comics - 2019
- seria: Odrodzenie. Tom 6
- kategoria: Odrodzenie, komiks.

Po zamachu bombowym Odrodzeni zostają umieszczeni na Farmie. Pozornie dla ich dobra, ale cel jest całkiem inny - typowo wojskowy - pora na eksperymenty. Tak w ogóle to burmistrz nie żyje, a władzę przejmuje gubernator wojskowy, a to oznacza, że żarty się skończyły. Wojsko dołącza do skomplikowanego układu sił w Wisconsin - działa tu miejscowa policja, FBI, zbrojne grupy przestępcze, sekty i cholera wie kto jeszcze. Miasteczko jest za małe na te wszystkie grupy. Wokół Farmy gromadzą się członkowie rodzin oraz duchy... pora poznać związek pomiędzy duchami a Odrodzonymi..
Między siostrami Cypress dochodzi do coraz poważniejszych spięć. Już nie da się ukryć, że dziewczyny mają całkiem różne cele i metody działania.

 

Czytaj więcej

Skład główny, Tom 2 - Regis Loisel, Jean-Louis Tripp

Szymon Szostok

sklad glowny t 2

Skład główny,
(Magasin Général);
- autorzy: Regis Loisel, Jean-Louis Tripp;
- seria: Skład główny, tom 2;
- wydawnictwo: Ongrys, 2017;
- kategoria: komiks.

Drugi tom przygód małej kanadyjskiej wioski położonej gdzieś głęboko w lasach z dala od cywilizacji. Mieszkańcy już się przyzwyczaili do obecności Serge'a. Między nim a Marie sprawa się mocno komplikuje - Serge odrzuca uczucie Marie.. Serge jest bardziej światowy niż się mogło wydawać... odrzucona Marie znajduje chwilę pocieszenia w męskich ramionach, za co spotyka ją olbrzymia kara. Marie musi wyjechać do wielkiego miasta.. opuszcza swój sklep i swoje dotychczasowe życie. W końcu może żyć tak, jak chce... Mieszkańcy Notre-Dame-Des-Lacs szybko pożałują swojego ostracyzmu wobec samotnej kobiety.
Jak się potoczą dalsze losy Serge'a, Marie i pozostałych mieszkańców. Wiem, że tam nie będzie wielkich zwrotów akcji.. zwyczajne ludzkie życia i dramaty, które są obserwowane przez niemych świadków - zwierzęta.
Pomimo prostej historii świat w Składzie głównym bezwarunkowo wciąga. Może to kwestia prostoty fabuły, a może cudowne ilustracje, a może też świadomość, że mamy skłonności do niepotrzebnego komplikowania swojego życia.. za bardzo czujemy się wyjątkowi?

 

Czytaj więcej

Klawisze - Drauzio Varella

Szymon Szostok

klawisze

Klawisze,
(Carcereiros);
- autor: Drauzio Varella;
- seria: Reportaż (Czarne); 
- wydawnictwo: Czarne - 2016; 
- kategoria: literatura faktu, więzienie. 

Ostatnio polubiłem reportaże Wydawnictwa Czarnego. Nie żebym dużo ich przeczytał, ale sporo uwagi poświęcam im w napotkanych księgarniach - takie małe zboczenie. Klawisze to pozycja, którą kupiłem w taniej księgarni we Wrocławiu. Nazwy dokładnie nie pamiętam, ale wiem, że nie były to Tajne Komplety (może kiedyś o tym napiszę).

Varella jest znany z reportażu Ostatni krąg, w którym przybliża więzienną rzeczywistość w jednych z najbardziej znanych wiezień świata (Carandiru).
W drugiej książce przybliża nam więzienia widziane oczami brazylijskich strażników. Słabo opłacani, nieuzbrojeni, przemęczeni codziennie narażają życie próbując zapanować nad skazańcami w źle zaprojektowanych i zarządzanych zakładach karnych. Największym problemem jest drastyczne przeludnienie, a to sprawia, że osadzeni i strażnicy żyją w wielkim stresie. Nikt nie wie kiedy napięcie znajdzie ujście w krwawym buncie. To tylko kwestia czasu. Czy wśród ofiar będą mundurowi? Czy wkroczy policja wojskowa strzelając do wszystkich jak leci?

 

Czytaj więcej

Krótka historia jednego zdjęcia. Kobiety

Szymon Szostok

krotka historia jednego zdjecia kobiety

Krótka historia jednego zdjęcia. Kobiety;
- autorzy: Jakub Kuza, Paulina Tyczkowska;
- wydawnictwo: Znak, 2019;
- kategoria: album, literatura polska, historia.

Drugi album autorska Jakuba Kuzy. Tym razem zdjęcia zostały dobrane tematycznie. Hasłem przewodnim są kobiety, a opublikowane zdjęcia są często nieoczywiste. Jest sporo znanych fotografii i wiele, których wcześniej nie widziałem. Wszystkie one zostały wzbogacone bardzo ciekawym opisem. Czasem są w nim okoliczności powstania zdjęcia, ale też często jest pokazany szerszy kontekst, który pokazuje nam wyjątkowość pokazanej kobiety. Bo to przecież album o kobietach. Co ciekawe wiele słynnych zdjęć powstało całkiem przypadkiem, czy też w sposób nieoczywisty. Lektura, podobnie jak pierwszy album dała mi sporo przyjemności i przypomniała, że historia dwudziestego wieku (główne lata w albumie) jest o wiele bardziej skomplikowana niż się o tym mówi na co dzień. Za wielkimi wydarzeniami znanymi z historii kryją się prawdziwi ludzie i ich osobiste dramaty.

 

Czytaj więcej