"W porządku, panie DeMille, jestem gotowa na zbliżenie."
Bulwar Zachodzącego Słońca

Mężczyzna, który gonił swój cień - David Lagercrantz

Szymon Szostok

mezczyzna ktory gonil swoj cien

 

Mężczyzna który gonił swój cień,
(Mannen som sökte sin skugga);
- autor: David Lagercrantz;
- cykl: Millennium (tom 5); 
- Czarna Owca, 2017; 
- kategoria: thriller/sensacja/kryminał.


Mam do Millenium olbrzymi sentyment. Świat wykreowany przez Stiega ma w sobie coś co przyciąga - taka niezdrowa fascynacja tym, co mroczne w ludzkiej naturze. Trylogia zachwycała mnogością wątków i bogactwem wewnętrznym bohaterów. Nie dziwi mnie, że ten cykl cały czas żyje w popkulturze. Dziś na tapecie mam drugi tom napisany przez Lagercrantz'a.
Lisbeth odsiaduje wyrok w więzieniu, a Mikael cały czas szuka tematu, który sprawi, że Millenium będzie na topie. Czy będzie nim atak na współczesne systemy bankowe? A może to tylko błąd komputerowy. W sumie ciężko stwierdzić gdyż autor skupia się na śledztwu, które dotyczy dzieciństwa Lisbeth. Jak to się stało, że dziewczyna została 'wychowana' w innym domu niż jej siostra bliźniaczka? Dlaczego ktoś celowo rozdzielał dzieci? I jaki to ma wpływ na współczesność? Lagercrantz próbuje, niczym Larsson, stworzyć wielowątkową intrygę, w której tajne projekty łączą się z współczesnym radykalizmem islamskim i znanym z pierwotnej trylogii gangiem motocyklowym. Ma świetnie wykreowanych bohaterów, ale pod jego piórem nie mają tej głębi, której oczekujemy.

 

Czytaj więcej

Łowca cieni - Donato Carrisi

Szymon Szostok

lowca cieni

 

Łowca cieni, 
(Il cacciatore del buio); 
- autor: Donato Carrisi; 
- cykl: Marcus; 
- wydawnictwo: Albatros - 2017.

Marcus jest członkiem tajnego stowarzyszenia Penitenzeri, którego celem jest ściganie nieuchwytnych morderców. Działa na zlecenie Watykanu, dostaje krótkie rozkazy, ale niewiele wie o swojej pracy. Wie, że ma wykorzystać wszystkie swoje umiejętności by tropić tych, którzy są poza zasięgiem wymiaru sprawiedliwości. Marcus udaje się do Rzymu, wszystko wskazuje na to, że w mieście jest zabójca, który mordując zakochane pary próbuje coś przekazać... coś udowodnić. Podczas śledztwa spotyka swoją przyjaciółkę z policji Sandrę Vega - kobieta również prowadzi śledztwo w sprawie bestialskich mordów. Łowca cieni to kolejna opowieść o złu drzemiącym w człowieku, ale także o złu, które jest elementarnym składnikiem wiary. Dobro bez zła ma słabą siłę przyciągania. To zło i strach przed nim sprawiają, że ludzie zaczynają się modlić. Carrisi kolejny raz umiejętnie gra wzajemnymi relacjami pomiędzy tym co oczywiste a tym co ukryte. Ukryte zakamarki miasta i jego historii są uzupełniane ciemną naturą bohaterów. Naprawdę oryginalne połączenie.

 

Czytaj więcej

François Bourgeon - Towarzysze zmierzchu

Szymon Szostok

towarzysze zmierzchu

Towarzysze zmierzchu,
(Les Compagnons du crépuscule)
- autor: François Bourgeon;
- seria: Plansze Europy;
- wydawnictwo: Egmont Polska - 2009;
- kategoria: komiks

Na ten album przypadkiem trafiłem w pracy w jednej z bibliotek. Pobieżne przekartkowanie zachęciło mnie do dokładniejszej lektury.
Francja, czasy wojny stuletniej (XIV wiek). Wojna to nie tylko walki pomiędzy wojskami - to przede wszystkim plądrowanie, mordowanie i gwałcenie. Wieśniacy nie znali dnia ani godziny, ale wiedzieli, że prędzej czy później przyjdą zbrojni i zniszczą wszystko wokół. Dla idei? Skąd - liczy się tylko chwilowa zabawa. Masakrę małej wioski przeżyły tylko dwie osoby. Mariotte (piękna, młoda wnuczka czarownicy) oraz Anicet (niezbyt odważny młodzieniec) - ocaleni nie darzą się sympatią, ale los łączy ich drogi i oboje trafiają pod 'opiekę' błędnego rycerza i w trójkę wędrują przez średniowieczną Francję.

 

Czytaj więcej

Jonathan J. Moore - Powiesić, wybebeszyć, poćwiartować czyli historia egzekucji

Szymon Szostok

powiesic wybebeszyc i pocwiartowac

 

Powiesić, wybebeszyć, poćwiartować czyli historia egzekucji,
(Hung, Drawn, and Quartered)
- autor: Jonathan J. Moore;
- wydawnictwo: Znak Horyzont- 2019;
- kategoria: historia, literatura faktu.

Podczas przeglądania internetu natrafiłem na ten tytuł w zapowiedziach wydawniczych. Wydał mi się na tyle intrygujący, że postanowiłem nabyć go w dniu premiery. Liczyłem na przekrojową, mocno ilustrowaną rzecz o historii ludzkiej brutalności. Moje oczekiwania zostały w znacznej mierze spełnione. Książka, zgodnie z tytułem, opowiada o historii egzekucji, ale także sporo miejsca poświęca na społecznej (niestety) roli zabijania wrogów publicznych. Wrogiem mógł być każdy, ważne by kara była wymierzona publicznie. A jej brutalność była powiązana z rodzajem przestępstwa, o które oskarżano. Często zdarzało się, że oskarżony był niewinny, ale dla społeczeństwa i oskarżycieli nie miało to większego znaczenia. Dopiero dwudziesty wiek przyniósł w tej materii zmianę. Egzekucje przestały być (w większości krajów) publiczne, a sama egzekucja miała być dokonana stosunkowo szybko i bezboleśnie. Największe zbrodnie muszą być przykładnie ukarane. Ironią losu jest fakt, że łaskawą formą egzekucji miało być krzesło elektryczne, którego skuteczność mocno zależała od dokładności i rzetelności obsługi więzienia. Nie zawsze to była łaskawa śmierć.

 

Czytaj więcej

Ludzie Północy. Tom 3. Saga europejska

Szymon Szostok

ludzie polnocy t 3


Ludzie Północy. Tom 3. Saga europejska
- seria: Ludzie Północy;
- autorzy: Brian Wood, Riccardo Burchielli;
- Wydawnictwo: Egmont Polska, 2019.

Ostatni tom sagi o Wikingach, która w komiksowej formie przybliżyła nam historię i kulturę Ludzi Północy.
Każdy z tomów to kilka niezależnych opowieści, które układają się w spójną wizję świata. Nie inaczej jest tym razem. Poziom opowiadań jest różny, ale dłuższe historie zasługują na uznanie. W Sadze europejskiej na szczególną uwagę zasługują dwie historie. Pierwsza opowiada o wielomiesięcznym oblężeniu Paryża. Wikingowie mają wielką przewagę liczebną, ale obrońcy nie palą się do opuszczania bezpiecznych murów i nie chcą walczyć na otwartym terenie. Dla atakujących to oznaka tchórzostwa. Zderzają się dwie cywilizacje, które zasadniczo różnią się w sposobie postrzegania świata.

 

Czytaj więcej

Will Eisner - Nowy Jork. Życie w wielkim mieście

Szymon Szostok

nowy jork zycie w wielkim miescie

 

Nowy Jork. Życie w wielkim mieście,
(New York: Life in the Big City)
- autorzy: Will Eisner;
- seria: Mistrzowie Komiksu;
- wydawnictwo: Egmont Polska, 2008;
- kategoria: komiks;


Pierwszy tytuł Eisnera, który trafił do mojej biblioteczki (póki co tymczasowo - pożyczony). Autor wiele razy przejawiał się w rozmowach o komiksie, ale jakoś nie po drodze mi było. Cieszę się, że to uległo zmianie. Już wstęp do albumu (Neil Gaiman) uzmysłowił mi, że mamy do czynienia z autorem wyjątkowym.
Nowy Jork to cztery niezależne tytuły, które składają się z wielu krótkich historyjek, których akcja dzieje się w wielkim mieście. Eisner skupia się na tym co z pozoru jest mało istotne (elementy przestrzenne miasta), czy też odkrywa przed nami nieoczywiste znaczenia pojęć, rzeczy, które nas otaczają. Budynki, które 'żyją' historiami swoich mieszkańców. Wchłaniają je i sprawiają, że są niepowtarzalne. Ciekawe uwagi dotyczą też mieszkań - marzenie wielu, które często staje się więzieniem.

 

Czytaj więcej

Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach belle époque - M. Gutowska-Adamczyk, M.Orzeszyna

Szymon Szostok

paryz miasto sztuki

Paryż. Miasto sztuki i miłości w czasach belle époque
- autorki: Małgorzata Gutowska-Adamczyk, Marta Orzeszyna;
- wydawnictwo: PWN - 2012;
- seria: Metropolier Retro; 
- kategoria: historia, album.

Życie przypadkami stoi. Jakiś czas temu przeczytałem Nowy Jork Zbuntowany i po lekturze żałowałem, że nie ma kolejnych tomów o innych miastach. Szukałem, ale na portalach książkowych nie było informacji o tym, że jest seria. Jakie było moje zdziwienie jak zobaczyłem książkę w identycznym formacie i podobnej okładce u znajomych. Jednak jest seria.
Paryż przełomu XIX i XX wieku to miasto wielkich zmian.Stare miasto zostało świadomie wyburzone (ponad 20 tysięcy budynków) a na ich miejscu powstało nowoczesne miasto, w których nie było miejsca dla pierwotnych mieszkańców.
To było nowe miasto, które miało być stolicą na miarę XX wieku. I taką też się stało. Paryż zmieniał się w oczach. Zmieniała się panorama miasta, ale także zwyczaje jego mieszkańców. Totalna rewolucja.

 

Czytaj więcej

Odrodzenie. Życie ma sens - T. Seeley, M. Norton

Szymon Szostok

odrodzenie 2 zycie ma sens

Odrodzenie. Życie ma sens,
(Revival Volume 2: Live Like You Mean It)
- autorzy: Tim Seeley, Mike Norton;
- Wydawnictwo: Non Stop Comics - 2018
- seria: Odrodzenie. Tom 2

W pierwszym tomie poznaliśmy miasteczko i głównych bohaterów akcji. W niezwykłych okolicznościach odrodzonych ludzie różnie się zachowują. Czy to koniec świata? A jeśli tylko eksperyment to może warto na tym zarobić? Niektórzy próbują zbić polityczny kapitał, inni ćwiartują odrodzonych by handlować relikwiami, a jeszcze inni myślą, że najlepszym sposobem jest zebranie wszystkich odrodzonych w odosobnionym miejscu. Wydaje im się że odrodzeni będą w tej sytuacji bierni. Mieszkańcy miasteczka coraz trudniej znoszą sytuację. Odrodzeni przyciągają niepotrzebna uwagę a to sprawia, że niektóre tajemnice mogą zostać odkryte, a jest ich całkiem sporo.
Las też je ma.

 

Czytaj więcej

Ludzie Północy. Tom 2. Saga islandzka

Szymon Szostok

ludzie polnocy tom 2

Ludzie Północy. Tom 2. Saga islandzka
- seria: Ludzie Północy;
- autorzy: Brian Wood, Fiona Staples, Becky Cloonan;
- Wydawnictwo: Egmont Polska, 2018

Drugi tom sagi o wikingach. Tym razem akcja przenosi się do Islandii - wyspy, która miała być rajem, ale okazała się krainą nieprzychylną dla przybyłych. Ograniczona przestrzeń, jałowa ziemia oraz nieznośny klimat skutecznie utrudniały życie. Pomimo to na wyspę ściągnęło wielu przybyszy, którzy chcieli uciec od norweskiej korony.
Saga islandzka to zbiór kilku opowieści, które w sposób chronologiczny ukazują nam etapy kolonizacji tej wyspy. Ucieczka przed Norwegami, ciężka podróż, rozczarowująca ziemia i wojny pomiędzy rodzinami. Pierwsze historie częściowo mnie rozczarowywały. Były bardzo krótkie, a ich fabuła nie zaskakiwała. Inaczej się ma sprawa z ostatnią, najdłuższą historią. Trylogia islandzka to dzieje kilku pokoleń rodu Haukssonów. Od momentu przybycia na wyspę, po pierwsze wojny klanowe, zderzenie z chrześcijaństwem, czasy rozkwitu i bolesny upadek.

 

Czytaj więcej

Ameryka w ogniu - Omar El Akkad

Szymon Szostok

ameryka w ogniu

Ameryka w ogniu,
(American War)
- autor: Omar El Akkad
- Wydawnictwo: W.A.B. - 2018
- kategoria: fantastyka/fantasy/science fiction.

Po ten tytuł sięgnąłem zachęcony potężną kampanią promocyjną. Tak, tak - dałem się skusić reklamie, ale gdzieś czułem, że tematyka może mi się podobać. Ameryka za kilkadziesiąt lat jest cieniem współczesnego supermocarstwa. Kraj jest pogrążony w wojnie domowej, w której wszystkie chwyty są dozwolone. Śmiertelne wirusy, ataki z powietrza, pacyfikacja ludności cywilnej to tylko niektóre z metod. Nie mniej istotne jest pielęgnowanie nienawiści, upokarzanie, tortury i wszechobecna potrzeba zemsty. W tym bałaganie jest kilka jednostek, które próbują coś zmienić na lepsze, ale więcej jest takich, którzy umiejętnie manipulują celem osiągnięcia tymczasowych korzyści. Wojna jest pokazana przez pryzmat dziewczynki Sarat. Wojnę poznaje w wieku sześciu lat, gdy będzie musiała z bliskimi opuścić swój dom. Lata w obozie dla uchodźców, brak pewności jutra i odpowiednie 'kształcenie' przez łowcę bojowników sprawiają, że dziewczyna nienawidzi wszystkiego co związane z północą - staje się niebezpiecznym narzędziem w tej nierównej wojnie. Bliżej jej do terrorystki niż do żołnierza.

 

Czytaj więcej