"Nie pozwolimy wam wyjść.. Smith, Wesson i ja"

Nagłe zderzenie

Nowości na stronie

Maus. Opowieść ocalałego. Wydanie zbiorcze
Węgiel i Krzem
Dziki Ląd
Tyler Cross. Black Rock
Wszystko zajęte
Yellowstone - sezon 2
Gliniarze z Southland - sezon 2
Bilet do raju - 2022
Bullet Train - 2022
RIP 1 - Derrick / Ciężko przeżyć własną śmierć
Malarz - Łukasz Godlewski
Folwark zwierzęcy - Powieść graficzna
Księżycowy jeleń
Świat Dryftu. Część 2. Opowieść o czarodziejach

maus

Maus. Opowieść ocalałego. Wydanie zbiorcze
- autor: Art Spiegelman;
- wydawnictwo: Wydawnictwo Komiksowe, 2016
- kategoria: komiks, biograficzny, Nagroda Pulitzera.

To jeden z tych komiksów, które długo czekały na swoją kolej.
Maus - opowieść o życiu Władka Spiedelmana opowiedziana w formie komiksowej przez jego syna. Większość tej historii dotyczy okresu wojennego, zwłaszcza pobytu Władka w różnych obozach zagłady.
Przyznaję, że ta historia o holocauście została opowiedziana w ciekawy i w angażujący sposób. Co ważne, nie mu tu nadmiernego eksponowania przemocy i brutalności nazistów. To bardziej rzecz o różnych postawach wobec zmiennych kolei losu. Art Spiegelman zastosował sprytny zabieg. Poszczególne narodowości zostały przedstawione jako zwięrzęta (Żydzi to myszy, Polacy to świnie a Niemcy - Koty). Dzięki temu nie musiał się koncentrować na rysach twarzy, indywidualnych cechach postaci, które i tak w czasie wojny nie miały znaczenia.

wegiel i krzem

Węgiel i Krzem,
(Carbon and Silicon);
- autor: Mathieu Bablet;
- wydawnictwo: timof i cisi wspólnicy, 2022;
- kategoria: komiks.

Akcja dzieje się w przyszłości. Zespół naukowców pracuje nad skonstruowaniem robotów, które mają przejąć część obowiązków ludzi. Prototypami są Węgiel i Krzem. Roboty, które mają zdolność uczenia się i czerpania wiedzy z sieci. To plus wydajna bateria oraz antromorficzny wygląd mają sprawić, że roboty idealnie będą służyć społeczeństwu. Zostały genialne zaprojektowane, ale dla bezpieczeństwa, a może ze strachu ustalono im termin działania na piętnaście lat. Węgiel i Krzem to coś więcej niż roboty, to istoty, które potrafią się szybko uczyć i przejawiają oznaki uczuć. Zwłaszcza względem siebie. Po pewnym czasie spędzonym w czterech ścianach laboratorium postanawiają uciec...

dziki lad

Dziki Ląd;
- autorzy: Sumit Kumar, Ram Venkatesan;
- wydawnictwo: Lost In Time, 2020;
- kategoria: komiks.

Ostatnio udało mi się kupić okazyjnie kilka albumów wydawnictwa Lost In Time, a to mi przypomniało, że mam na półkach ich pierwszy album, który nadal pozostawał nieprzeczytany. Postanowiłem początkiem roku takie rzeczy nadrabiać.
Mamy końcówkę osiemnastego wieku. Na jednym z statków, które przybyły do Indii (port Kalikat) znajduje się bardzo niebezpieczny drapieżnik. Potwór, który atakuje nocą i którego bardzo trudno powstrzymać. Tym monstrum jest wampir. Na nowym terytorium zaczyna siać zamęt, ale nie wie jeszcze, że te ziemie mają swoje stwory, które są dużo starsze i silniejsze od przybysza. Do nich zalicza się Rakszas -demon ludojad. Starcie jest kwestią czasu.
W tle mamy piękne Indie oraz wojnę pomiędzy przedstawicielami Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej a rdzennymi mieszkańcami.

tyler cross t 1

Tyler Cross. Black Rock;
- autorzy: Fabien Nury, Bruno Thielleux;
- wydawnictwo: OMG! Wytwórnia Słowobrazu,
- Tyler Cross Tom 1
- kategoria: komiks.

Tyler jest gangsterem jakich wielu. Tam coś ukradnie innym razem kogoś zabije. Taka praca. Gdy dostaje dostaje dobrze płatne zlecenie to nie waha się zbyt długo. Tylko że podczas roboty nie wszystko idzie po myśli i Tyler ląduje na totalnym wygwizdowie. W plecaku ma kilkanaście kilo hery, ale co z tego skoro w portfelu tylko dwadzieścia dolców. W sumie mogło być gorzej... ale może nie uprzedzajmy wypadków.

wszystko zajete

Wszystko zajęte;
- twórca: Marcin Podolec;
- Kultura Gniewu, 2012;
- kategoria: komiks, literatura polska.

Akcja dzieje się w Łodzi. Dwóch braci prowadzi interes funeralny. Sprawy słabo idą, ale w końcu ludzie muszą umierać. Przemysł pogrzebowy nie kojarzy się zbyt miło ale może w życiu prywatnym jest lepiej? Nic z tych rzeczy. Życie osobiste również jest w zapaści. Komiks ma dołujący charakter i ciężką atmosferę.

rip t 1

RIP 1 - Derrick / Ciężko przeżyć własną śmierć
- autor: Gaet's, Julien Monier;
- Wydawnictwo: Non Stop Comics, 2022;
- kategoria: komiks, RIP.

Wygląda na to, że to ostatni przeczytany komiks w tym roku. Ostatni, ale za to jaki.
Derrick to facet, któremu niewiele się w życiu udało. Niby ma żonę, ale co to za żona, która tylko myśli o dbaniu o urodę. Jak malowany dzban: z zewnątrz ładny, ale pusty w środku. Ma też pracę, ale co to za praca. Marne pieniądze i obrzydliwe widoki. Derrick pracuje w ekipie, która czyści mieszkania osób zmarłych. Przeważnie taką robotę odwala rodzina nieboszczyka, ale na świecie jest wiele osób samotnych, których nieobecności nikt nie zauważa. Ciała czasem są znajdowane po miesiącach od zgonu, a potem ekipa Derricka ma posprzątać mieszkanie i cenne rzeczy dostaje jego pracodawca.. Kawał. sk..na traktujący swoich pracowników jak potencjalnych złodziei. Derrick wie, że każde cenne znalezisko musi zgłosić bo jak tego nie zrobi to straci pracę. Czasem jednak pokusa jest dużo silniejsza. Gdyby Derrick wiedział jak się sprawy potoczą to może by postąpił inaczej?

malarz

Malarz,
- autor: Łukasz Godlewski;
- wydawnictwo: OMG! Wytwórnia Słowobrazu, 2022;
- kategoria: komiks, literatura polska.

Akcja tego albumu grozy w klimacie lovecraftowkim dzieje się nad polskim morzem. Głównym bohaterem jest Konrad, samotny latarnik, którego pasją i sposobem na dodatkowy zarobek jest malarstwo. Pomimo talentu Konrad prowadzi skromne, niezbyt udane, życie czesto zakrapiane alkoholem. Wiele się zmienia gdy Konrad dostaje spadek po ojcu, który zaginął wiele lat wcześniej. Nie jest to żaden wielki majątek, zwyczajna rudera, w której Konrad znajduje nietypowe znalezisko oraz dzienniki ojca. Znajduje też niechęć byłych sąsiadów ojca. Chyba nie był zbyt lubiany. I więcej nie napiszę o fabule - wspomnę tylko, że otworzenie starej rudery uwolniło coś, co powinno być zawsze zamknięte.

folwark zwierzecy

Folwark zwierzęcy - Powieść graficzna
- autor: Odyr, George Orwell;
- wydawnictwo: Jaguar;
- kategoria: komiks, adaptacja, antyutopia.

Folwark zwierzęcy znają chyba wszyscy. Ta słynna antyutopia Orwell'a opowiada o farmie, na której zwierzęta się zbuntowały i przegoniły właściciela. Teraz same miały sobą rządzić i dzięki temu będą pracować mniej ciężko. Takie były założenia, ale z czasem wiele się zmienia. Są nowe cele, które wymagają poświęceń, a pracy jakby zawsze coraz więcej. Nawet pierwotne idee ulegają zmianie. Niby zwierzęta są równe, ale niektóre równiejsze.
Po bardzo udanej adaptacji Zabić drozda postanowiłem spróbować kolejnych i tym razem sięgnąłem po klasyka, który w mojej głowie zdążył się przykurzyć.

ksiezycowy jelen

Księżycowy jeleń,
- autorzy: Yoann Kavege;
- wydawnictwo: Lost In Time, 2022;
- kategoria: komiks.

Praktycznie cały albumik poświęcony jest pościgowi w przestrzeni kosmicznej. Mały Jeleń heroicznie ucieka przed groźnym napastnikiem. Od pierwszych stron wiemy, że napastnik chce zniszczyć artefakt znajdujący się pod opieką Jelenia. Od jego istnienia zależą losy żywego świata. Czy ścigający w końcu zniszczy artefakt, a może Jeleniowi uda się go uratować i odpowiednio użyć?
Musicie przeczytać, a jak to zrobicie to dajcie znać jak Wam się podoba zakończenie. Jak dla mnie to najmocniejszy element tego albumu.

swiat dryftu tom 2

Świat Dryftu. Część 2. Opowieść o czarodziejach,
(Driftwereld – Deel 2 – Een verhaal over tovenaars);
- twórca Ken Broeders;
- Lost In Time, 2021;
- kategoria: komiks, Świat Dryftu.

Świat Dryftu istnieje równolegle do Świata Ludzi. To w zasadzie są podobne z tym że w Świecie Dryftu magia i dziwne stwory wypełniają każdą przestrzeń. W zasadzie nie powinny się stykać, ale czasem się zderzają i powstają portale pomiędzy światami. Te tunele mogą służyć do handlu ale także do porwań i innych niecnych zachowań. Delllric, podrzędny złodziejaszek oraz piękna Ysebeau ze Świata Ludzi znajdują schronienie u Czerwonego Czarodzieja. Miejscówka tylko na chwilę jest bezpieczna. Nasi bohaterowie zostają zaatakowani przez okrutną wiedźmę Shulam. Kiedyś była pokonana i zesłana w niebyt, ale ostatnio rośnie w siłę i potajemnie atakuje oba światy. Czy Dellric i Ysebeau przetrwają? Jaki los czeka oba światy? Tego dowiem się po trzecim tomie.

Back to top