„Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz, co ci się trafi.”
Forrest Gump

Nowości na stronie

Poranek ściętych głów #1
Gnat #4: Rose
Odwilż - sezon 1
Pulp - Ed Brubaker, Sean Phillips
Śmierć na Nilu - 2022
Blacksad. Tom 2. Arktyczni
Zaułek koszmarów - 2021
Łasuch. Powrót - Jeff Lemire
Jeźdźcy sprawiedliwości - 2020
Kartoteka 64 - 2018
Sukcesja - sezon 3
Zakazany Port
Sandman. Tom 10. Przebudzenie
Wydział pościgowy - 1998

poranek scietych glow t 1

Poranek ściętych głów #1
- autorzy: Kazuo Koike, Goseki Kojima;
- Hanami. Tom 1, 2020
- kategoria: komiks, manga.

Niewiele mam u siebie japońskich komiksów. Nie żebym był przeciwnikiem mangi co bardziej zaczynam bardziej selektywnie podchodzić do tego co kupuję i czytam. Miejsce samo się nie zrobi, a mieszkanie ma swoje ograniczenia. Pomimo ograniczeń lokalowych zdecydowałem, że mogę sobie pozwolić na dwa cykle. O Sage Winlandzkiej już tu czytaliście, a drugim cyklem jest Poranek ściętych głów - czyli komiks samurajski.

gnat t 4 rose

Gnat. Rose;
- autor: Jeff Smith, Charles Vess;
- seria: Gnat, Tom 4;
- Egmont Polska, 2018;
- kategoria: komiks, Nagroda Eisnera.

Jak dobrze pamiętamy główna historia Gnat'a szczęśliwie się skończyła, ale to nie znaczy, że wszystko zostało wyjaśnione. Po przeczytaniu głównego cyklu nadal niewiele wiemy o wydarzeniach, które poprzedzały wizytę Gnatów w Dolinie. Gnat. Rose opowiada o młodości księżniczek (Rose i Briar) i wydarzeniach, które na zawsze je poróżniły. To historia o przeznaczeniu, miłości, smokach, i wojnie, która musi wybuchnąć. Poznajemy też bliżej historię relacji dziewczyn z Lucius'em. Taki 'trójkąt' musiał się tragicznie skończyń. Rose to też całkiem inna kreska. Tym razem Smith odpowiada tylko za scenariusz, a rysunki zrobił Vess. Zmiana stylu jest wyczuwalna, ale pokazała też, że ta historia mogła być o wiele bardziej mroczna. Był w niej taki potencjał. Czy czegoś brakuje w tym tomie? Pewnie że tak. Nie ma w nim Gnatów.

pulp

Pulp;
- autorzy: Ed Brubaker, Sean Phillips;
- Mucha Comics, 2020;
- kategoria: komiks, Noir.

Dawno nie czytałem nic Brubaker'a. Postanowiłem przypomnieć sobie jego tryb narracji sięgając po krótką nowelkę Pulp.

Rok 1939. Max Winter, mężczyzna w sędziwym wieku dorabia jako pisarz westernowych historyjek dla pulpowego wydawnictwa. Marne z tego są pieniądze, ale Max wie, że do starego zajęcia nie może wrócić.. Kiedyś, jeszcze w poprzednim stuleciu był oprychem, rewolwerowcem, który zarabiał napadami. To było szalone życie, które z obecnymi czasami nie ma nic wspólnego. Teraz Ameryka jest inna, nie ma wolności, każdy próbuje każdego wykorzystać i coraz bardziej rozwijają się ruchy nazistowskie. Kiedyś może było brutalnie, ale każdy kierował się pewnym kodeksem. A może tak się wydawało? Max coraz chętniej wraca do czasów młodości i wie, że musi coś zrobić by zapewnić przyszłość swojej żonie. Pytanie czy jeszcze potrafi?

blacksad t 2 arktyczni

Blacksad: Arktyczni;
- autorzy: Juan Díaz Canales, Juanjo Guarnido;
- Blacksad Tom 2;
- Egmont Polska, 2017;
- kategoria: komiks, Noir, Nagroda Eisnera (2);

Blacksad ma nowe zadanie. W bardzo podłej dzielnicy zaginęła dziewczynka i w sumie poza nauczycielką nikogo to nie obchodzi. Nawet jej matka wydaje się nie przejmować sprawą. Taka okolica. Tu życie chyba nie ma wysokiej ceny. Podczas śledztwa Blacksad odkrywa, że problemów w dzielnicy jest znacznie więcej. Trwa coraz ostrzejszy spór na tle narodowościowym. Biali coraz głośniej wygłaszają nazistowskie hasła, a bojówki kolorowych nie pozostają bierne. Tylko przeciętnym obywatelom żyje się jakby trochę gorzej, trochę trudniej. Nigdy nie wiadomo kto zaatakuje.

lasuch powrot

Łasuch. Powrót,
- autor: Jeff Lemire;
- cykl: Łasuch, tom 4;
- wydawnictwo: Egmont Polska, 2022;
- kategoria: komiks, postapo.

Kto by pomyślał, że Lemire powróci do Łasucha. Przecież historia w zasadzie była domknięta. Gdzie tu miejsce na kontynuację. I proszę, nie doceniłem twórcy. Akcja Powrotu dzieje się trzysta lat później. W dosyć dalekiej przyszłości kiedy to Łasuch i jego pokolenie powinni być już dawno martwi. A jednak chłopiec w jakiś dziwny sposób żyje. Niby jest dom, zagrożenie, las obok, ktoś cały czas dostarcza jedzenie.. ale to wszystko nie jest prawdziwe - jest jakieś inne - a najważniejszym elementem są roboty/drony, które nie pozwalają Łasuchowi na opuszczenie bezpiecznej strefy. Co się za nią kryje?

zakazany port

Zakazany Port,
(Il porto proibito),
- autorzy: Teresa Radice i Stefano Turconi;
- Mandioca, 2021;
- kategoria: komiks.

Teresa Radice i Stefano Turconi to komiksowe małżeństwo. Przeważnie tworzą historie dla Disney'a, ale czasem (w ramach odskoczni?) kreują coś własnego.
Kupiłem ten album zachęcony przez własciciela Mandioci, ale przyznam szczerze, że trochę z rezerwą podchodziłem do tego tytułu. Lubię albumy przygodowe, ale wątki marynistyczne są mi całkiem obce. Nigdy nie pałałem miłością do żaglów i całej tej otoczki. Na szczęście Zakazany Port to coś znacznie więcej niż prosta marynarska przygoda. Znacznie mu bliżej do Luisel'a niż do awanturniczych albumów produkowanych na potęgę.
Akcja dzieje się na początku dziewiętnastego wieku. Z morza zostaje wyłowiony młody chłopak. Jest to o tyle dziwne, że pogoda jest spokojna, a i nikt nie sygnalizował, że ktoś mógł wypaść za burtę. Abel nic nie pamięta ze swojej przeszłości, ale za to posiada szereg umiejętności. Chłopak zna się praktycznie na wszystkim, a jego wprawa w czynnościach sugeruje, że jest znakomitym marynarzem... tylko nikt nie może nabrać takiego doświadczenia w tak młodym wieku. Jaką tajemnicę skrywa Abel?

sandman 10 przebudzenie

Sandman: Przebudzenie,
(The Sandman: The Wake)
- autorzy: Neil Gaiman, Jon J. Muth, Charles Vess, Michael Zulli;
- Sandman, Tom 10;
- Egmont Polska, 2015;
- kategoria: komiks, Vertigo, DC Comics.

Ostatnia część głównego cyklu o Sandmanie w końcu przeczytana. Sandman'a już nie ma wśród żywych i trwają przygotowania do uroczystości pożegnalnych. Władca snu odszedł, ale nie można powiedzieć, że umarł. Śmierć jest ponad nim i jego rodzeństwem, ale to nie znaczy, że są niesmiertelni. Sandman odrodzi się na nowo, nowy byt, ale obowiązki te same. Nowy start sprawiający iż stare błędy, wspomnienia odchodzą w niepamięć. Ciekawy konstrukt. Niby odchodzi, ale z tej samej natury powstanie nowy. Czy będzie taki sam? Bo przecież nie ten sam.
Kolejny raz to napiszę. Gaiman cały czas mi przypomina jak moja wiedza, doświadczenia, mądrość jest dziurawa i jak wiele elementów historii i jej kontekstów mi umyka. Podzieliłem się z tą myślą z przyjacielem i mi odpowiedział. A o mają powiedzieć ci co nie studiowali kulturoznawstwa? Może i jest w tym racja.

ian kaledine

Ian Kaledine
Biała noc, Tajemnica tajgi;

- autor: Ferry, Jean-Luc Vernal;
- Pegasus, 1990;
- kategoria: komiks.

Dwa tomy wydane przez wydawnictwo Pegasus. Docelowo miało wyjść dziewięć części serii (wg informacji na okładce) , ale niestety się nie udało. Wydawnictwo dosyć szybko zakończyło swoją działalność. Wydali tylko osiem komiksów.

Kim jest Ian Kaledine? To Ukrainiec, a zarazem Kozak, który pragnie niepodległości dla swojego kraju. To też awanturnik i człowiek szukający przygód. A akcja dzieje się na początku XX wieku.

a jeszcze wczoraj bylo jutro

A jeszcze wczoraj było jutro;
- autor: Arkadiusz Borowik,
- Zysk, 2022;
- kategoria: książka, literatura polska, literatura piękna.

Andrzej Stroba pięćdziesięcioletni nauczyciel w przeciętnej szkole. Na koncie dwa małżeństwa i dwójka dzieci. Mieszkanie na kredyt i w sumie nieźle ułożone życie. Nic nadzwyczajnego, ale też Stroba nie narzeka. Nie oczekuje wiele i to co ma całkowicie mu wystarcza. Andrzej jest mężczyzną skromnym nie lubiącym ryzykownych działań. To taki facet jak wielu obok. Taki jak ja.
Przypadkowe pobicie wiele zmienia w życiu nauczyciela. Po badaniach dowiaduje się, że ma tętniaka mózgu. W zasadzie to wyrok śmierci. Tylko rubryka z datą nie została jeszcze wypełniona, ale raczej biżej niż dalej. Początkowo Stroba nie przyjmuje tej wiadomości a następnie ucieka od swojego życia, rodziny i próbuje sobie pewne sprawy poukładać. Do jakich wniosków dojdzie? Jak głęboko się zmieni? Jak na zmianę zareaguje otoczenie?

batman rok pierwszy

Batman. Rok pierwszy,
(Batman: Year One);
- twórcy: David Mazzucchelli, Frank Miller;
- Egmont Polska, 2015;
- kategoria: komiks, DC Comics, Batman, Noir.

Niewiele mam w swojej komiksowej kolekcji (chyba mogę to już tak nazywać) tytułów typowo superbohaterskich. Gdzieś czuję, że to zbyt olbrzymia ilość tytułów by ją ogarniać i dlatego też co do zasady unikam tego typu zakupów. Zasady trzeba łamać i kilka komiksów (no może kilkanaście) tego typu się znalazło, a wśród nich Batman. Rok pierwszy.
Ten album dla wielu jest pozycją obowiązkową, która na nowo zbudowała historię Mrocznego Rycerza. W momencie powstania tego albumu Batman w popkulturze istniał już pięćdziesiąt lat. Wiele rzeczy powstało, ale sama genealogia postaci wymagała nowej kreacji.

Back to top