"- ma pan problem z kobietami
- nie mam problemu z kobietami, one mnie tylko przerażają"
Przepis na miłość

Vei. Tom 2

Szymon Szostok

vei tom 2

Vei. Tom 2;
- autorzy: Sara Elfgren, Karl Johnsson;
- seria: Vei;
- wydawnictwo: Non Stop Comics - 2019;
- kategoria: komiks.

Drugi, a zarazem ostatni tom cyklu. Vei walczy w zabawie pomiędzy Asami i Olbrzymami. Początkowo stawką jest jeden ze światów i życie walczących, ale z czasem przed Vei są odkryte inne cele. Jednym z nich jest uniknięcie wojny - to tłumaczy dlaczego wszyscy tolerują oszustwa Odyna, ale nie tłumaczy dlaczego Vei pomaga Loki. Ten znany oszust ma swoje motywacje, ale wśród nich nie znajdziemy misji ratowania świata.
W tej rozgrywce pomiędzy bogami ludzie są tylko narzędziem.. mogą ginąć dziesiątkami, setkami, tysiącami - nikogo to nie obchodzi. Kto by się przejmował planktonem - przecież to bogowie mają swoją rozrywkę i porachunki do załatwienie.. no chyba, że i oni nie są wieczni i oni są także elementem zmian.

 

Czytaj więcej

Amerykańskie apetyty - Joyce Carol Oates

Szymon Szostok

amerykanskie apetyty

Amerykańskie apetyty,
(American Appetites);
- autor: Joyce Carol Oates;
- seria: Proza;
- Wydawnictwo: Znak, 2002;
- kategoria: literatura piękna.

Odkrywanie książek w prywatnej biblioteczce trwa w najlepsze.
Tym razem wylosowałem Oates.
Amerykańska klasa średnia. Ian i Glynnis tworzą udane, wieloletnie małżeństwo. Oboje odnoszą sukcesy zawodowe i prowadzą bardzo bogate życie towarzyskie. Sielanka zostaje rozbita przez jedną awanturę, która kończy się dla Glynnis tragicznie. Ian pielęgnuje pamięć o wzorowym małżeństwie, ale jednocześnie musi zmierzyć z faktem, że zabił i wszystko uległo przemianie. Nagle poukładany świat wali się a Ian próbuje się dostosować do nowej rzeczywistości.. a czytelnik przy tym nudzi się niemiłosiernie. Zderzenie prawdy z amerykańskim snem jest bolesne i mogłoby być materiałem na znakomitą powieść, ale Oates nadmiernie rozwodzi się nad detalami, które do rozwoju fabuły niewiele wnoszą. Widzimy, że wokół wszystko jest plastikowe i funkcjonuje tylko dlatego, że nikomu nie zależy na zmianie. Uwielbiamy żyć w swoich wyobrażeniach o świecie i nas samych. Bez nich okazujemy się egoistycznymi jednostkami korzystającymi życia.

 

Czytaj więcej

Minionki. T.1: Banana!

Szymon Szostok

minionki t1 banana

Minionki. T.1: Banana!
- autorzy: Renaud Collin, Didier Ah-Koon;
- seria: Minionki;
- wydawnictwo: Bum Projekt;
- kategoria: komiks.

Myślę, że każdy kto obserwuje rynek wydawniczy ma świadomość, że wydawnictwa, które chcą wydawać ambitne projekty muszą też posiadać w swoim portfolio tytuły, które pozwolą wydawnictwu trafić do szerszego grona czytelników, a co za tym idzie - zarobić. Jestem przekonany, że Bum Project (Dylan Dog, Mysia Straż) jest tego świadome i właśnie dlatego wydało Minionki. Małe żółte stwory znają wszyscy, a dzieci wręcz uwielbiają. Nie bez powodu każda animacja z serii osiąga znakomite wyniki finansowe. Bum Projekt wydając albumik z krótkimi minionkowymi historiami ma szansę trochę uszczknąć z tego wielkiego żółto-zielonego (dolary) tortu.
Banana! to krótki (48 stron) album, który składa się z jednostronicowych komediowych historyjek, których humor idealnie pasuje do filmowego pierwowzoru. Scenki posiadają niewiele tekstu, ale w sumie mogłyby nie posiadać go wcale. Przekaz/humor jest bardzo czytelny. Warto tu dodać, że zastosowana czcionka idealnie pasuje do albumu - nie jest to standard.

 

Czytaj więcej

Vei. Tom 1

Szymon Szostok

vei tom pierwszy

Vei. Tom 1;
- autorzy: Sara Elfgren, Karl Johnsson;
- seria: Vei;
- wydawnictwo: Non Stop Comics - 2018;
- kategoria: komiks;
Wyczerpana załoga Wikingów płynie w poszukiwaniu wejścia do mistycznej krainy bogów. Wyprawa nie przebiega pomyślnie, a załoga głoduje. Wtem w morzu znajdują wyczerpaną dziewczynę. Można ją zjeść, ofiarować bogom, a może wysłuchać co ma do powiedzenia? Dziewczyna (Vei) wie, że tylko jeden wariant da jej przeżycie i dlatego zobowiązuje się do poprowadzenia załogi do Jotunheimu. Może przeżyją dłużej niż kilka minut.
Vei to pozycja adresowana do młodzieży, ale warto tu podkreślić, że komiks do najłagodniejszych nie należy. Jest krew, są walki i jest też seks. Te wszystkie elementy występują, ale nie są nadmiernie eksponowane. Trzeba rozsądnie podejść do tematu.

 

Czytaj więcej

Pjongjang - Guy Delisle

Szymon Szostok

pjongjang

Pjongjang;
- autor: Guy Delisle;
- Wydawnictwo: Kultura Gniewu - 2018;
- kategoria: komiks.

Wiedzieliście że Korea Północna to miejsce w którym produkuje się animacje na rynek zachodni? To nie jest tak, że produkują całość, ale wiele firm zachodnich zleca Koreańczykom rysowanie kadrów. Niby jest reżim, niby blokady, ale jest też tania siła robocza. Autor Pjongjang'u był na zleceniu w Korei Północnej gdzie miał nadzorować pracę nad jedną z animacji. Delisle spędził w Pjongjang'u dwa miesiące, a swoje obserwacje i przemyślenia zamknął w formie komiksu. Prostej kresce towarzyszą całkiem trafne komentarze, które układają się ciekawy/osobisty obraz państwa. Widzimy, że kraj dla 'turystów' jest dostępny tylko pod opieką towarzyszy i tylko w określonych miejscach, a czasem też w godzinach. Nie można pozwolić by obcokrajowcy pałętali się bez celu po ulicach.

 

Czytaj więcej

Skład główny, Tom 1 - Regis Loisel, Jean-Louis Tripp

Szymon Szostok

 

sklad glowny t 1

Skład główny,
(Magasin Général);
- autorzy: Regis Loisel, Jean-Louis Tripp;
- seria: Skład główny, tom 1;
- wydawnictwo: Ongrys, 2017;
- kategoria: komiks.

Mała osada gdzieś w Quebecu. Felix prowadzi skład główny, czyli jedyny sklep w okolicy. W zasadzie to prowadził, album zaczyna się od jego śmierci, ale to nie przeszkadza Felixowi prowadzić narracji. Skład główny jest teraz na głowie jego żony. Kobieta jest przerażona nową sytuacją, ale wie, że wielu mieszkańców liczy na regularne dostawy niezbędnych towarów. I tak Marie prowadzi spokojne, aczkolwiek pracowite życie. Dzień za dniem... a wszystkie takie same ich rytm wyznaczają pory roku. Tak jest do momentu aż pojawia się zimową porą obcy. Mężczyzna z wielkiego świata wprowadza powiew świeżości do społeczności. Pokazuje też, że życie może 'smakować' inaczej. Serge ma wielki wpływ na miejscowych, ale to niekoniecznie podoba się mężczyznom, którzy wiosną wrócą do osady.

 

Czytaj więcej

Krótka historia jednego zdjęcia - Jakub Kuza

Szymon Szostok

krotka historia jednego zdjecia

Krótka historia jednego zdjęcia,  
- autor: Jakub Kuza;
- wydawnictwo: Znak - 2019;
- kategoria: historia, album.

Pokazane zdjęcia nie zawsze są bardzo znane, ale są świetnym wytrychem do opowiadania o osobach, wydarzeniach ukazanych na fotografiach. W ten sposób możemy poznać wiele historycznych ciekawostek. Myślę że to największy atut albumu. Notki dotyczące zdjęć często kończą się humorystycznym akcentem. W mojej ocenie jest w nim trochę za dużo polskich akcentów, a niektóre zdjęcia/tematy wydają się nie pasować do koncepcji, ale rozumiem, że autor nie chciał powielać innych, zagranicznych publikacji. Szkoda, że album nie jest wydany w większym formacie i na lepszym papierze. Mały format sprawia, że zdjęcia są drukowane na dwóch stronach, w miejscu łączenia są mało widoczne.

 

Czytaj więcej

Baśnie (Tom 16): Superdrużyna

Szymon Szostok

basnie t 16 superdruzyna
Superdrużyna,
- seria: Baśnie (Tom 16),
- autorzy: Bill Willingham, Terry Moore, Eric Shanower,  Mark Buckingham;
- Wydawnictwo: Egmont Polska, 2016;
- kategoria: komiks.

Nie należy czytać komiksów bo to nie jest prawdziwe życie.. Z drugiej jednak strony.. Mogą być inspiracją do działania. Pinokio, wielki fan komiksów uważa że tylko superdrużyna nieustraszonych bohaterów może pokonać Pana Mrocznego.. Oczywiście początkowo dostaną łomot, ale finalnie może uda się wygrać. Może... Baśniowcy w Przystani przygotowują się do walki według planu Pinokia. Cóż innego mogą zrobić? Lepiej taki plan niż żaden.
Dodatkowo przybywa Król Północy, ojciec Bigby'ego. Jego obowiązkiem jest likwidacja potworów - musi zgładzić jednego ze swoich wnuków. Sprawy kolejny raz się komplikują..
W tym samym czasie gdzieś, ale nie wiadomo gdzie.. W biurach małpka Bufkin chce zostać królem.. Był wielki czyn więc musi być i nagroda.. Tak piszą w książkach.. Niektórzy za dużo czytają... ;-)

 

Czytaj więcej

Człowiek nietoperz - Jo Nesbø

Szymon Szostok

czlowiek nietoperz

Człowiek nietoperz,
(Flaggermusmannen)
- autor: Jo Nesbø;
- seria: Ślady zbrodni;
- cykl: Harry Hole (tom 1); 
- kategoria: thriller/sensacja/kryminał; 
- Wydawnictwo Dolnośląskie, 2012.

Przygodę z Harry'm Hole zacząłem niemal od końca. Przeczytałem nowe tytuły , w których słynny detektyw jest już po przejściach. W końcu udało mi się poznać jego początki.
Harry przyjeżdża do Australii by pomóc w śledztwie w sprawie brutalnego morderstwa kobiety. Jego wizyta ma w sumie kurtuazyjny charakter, ale Hole szybko się zaprzyjaźnia i poznaje klimat tego obcego mu kulturowo kraju. Harry poznaje kulturę, ludzi, a sprawa nie daje się rozwiązać, Hole zaczyna podejrzewać, że ktoś coś przed nim ukrywa. Chyba będzie musiał solidnie potrząsnąć miejscowymi bandziorami.. może to przybliży go do prawdy?

 

Czytaj więcej

Zastrzelić, zadźgać i otruć czyli historia morderstwa - Jonathan J. Moore

Szymon Szostok

zasstrzelic zadzgac i otruc

Zastrzelić, zadźgać i otruć czyli historia morderstwa,
(Shot, Stabbed & Poisoned);
- autor: Jonathan J. Moore;
- wydawnictwo: Znak Horyzont- 2019;
- kategoria: historia, literatura faktu.

Po lekturze Powiesić, wybebeszyć, poćwiartować wiedziałem, że kolejną pozycję Moora też przeczytam.
Tym razem autor opowiada o różnych przypadkach likwidacji niewygodnych osób. Mordowano zarówno polityków, działaczy społecznych, niewygodnych świadków, ale także osoby sławne. Każdy taki mord zmieniał historię. Czasem zmiana była kosmetyczna, ale też czasem jedno zabójstwo sprawiało, że świat stawał w ogniu. Tak było między innymi w 1914 roku. Z książki Moora najprawdopodobniej nie poznacie nowych morderstw na zamówienie, ale jestem przekonany, że najsłynniejsze sprawy odsłonią przed czytelnikiem niekoniecznie znane okoliczności. Poza dobrym doborem rycin i fotografii to najmocniejsza strona książki.

 

Czytaj więcej