"Twoje zdrowie, mała."
Humphrey Bogart

Nowości na stronie

Świat Dryftu. Część 1. Opowieść o złodziejach i trollach
Co w duszy gra - 2020
Kult - Łukasz Orbitowski
Przyjaciele: Spotkanie po latach
Rob Roy - 1995
Amores perros - 2000
Battle Royale - 2000
Sandman. Tom 4. Pora mgieł
Tytus Andronikus - 1999
Historia przemocy - 2005
Berlin. Tom 1. Miasto kamieni
Za młoda by umrzeć? - 1990
Zabójcza broń 3 - 1992
Solo. Tom 2. Ocaleni z chaosu - Oscar Martin
Previous Next Play Pause

akta manniskorPrawdziwi (Äkta människor, sezon 1, 2012)

Nie całkiem odległa przyszłość. W niemal każdym domu jest robot do pomocy. Huboty (tak brzmi nazwa urządzeń) wyglądają jak normalni ludzie, trudno je odróżnić. Jedynym fizycznym wyróżnikiem jest gniazdo serwisowe na karku oraz specyficzny ubiór. Wydają się bardzo ludzcy i to niesie wielkie niebezpieczeństwo z akceptacją, Huboty mają wielu fanów, ale też całkiem duże grono przeciwników. Jako istoty doskonałe budzą podziw i także pożądanie. Seksualne wykorzystywanie jest codziennością, niektórzy się z robotami zaprzyjaźniają, inni zakochują - związki z robotami stają się coraz popularniejsze. Wątek miłosny budzi skojarzenia z Her, który niedawno opisywałem. Podobny bagaż emocji i pytań.
Istnieje w tym świecie też czarny rynek, który oferuje przeprogramowanie Hubotów na istoty bardziej świadome, bardziej ludzkie.. Przeróbki nie zawsze są udane. Ludzie chcą by maszyny przypominały ludzi, a jak zaczynają mieć ludzkie wady, to już tak bardzo się nie podoba.
Prawdziwi poruszają wiele ważnych pytań dotyczących naszej przyszłości. Pytań, na które odpowiedzi nie da się dziś udzielić, ale warto mieć świadomość, że tworzenie ludzkich robotów i sztucznej inteligencji będzie miało konsekwencje, które ciężko przewidzieć.
Twórcy serialu stworzyli ciekawą wizję przyszłości, z świetnie zarysowanymi bohaterami praktycznie bez użycia efektów specjalnych. Liczy się głównie historia, która w wolnym tempie jest nam odsłaniana. Podobało mi się.
Sezon pierwszy oceniam na dziesięć. Dlaczego taki serial nie może powstać u nas?

10

W głównych rolach wystąpili: Andreas Wilson, Lisette Pagler, Pia Halvorsen, Alexander Stocks, Marie Robertson.

Zwiastun

Komentarze

Back to top