"W porządku, panie DeMille, jestem gotowa na zbliżenie."
Bulwar Zachodzącego Słońca

ucieczka z piekła plakatUcieczka z piekła
(Sin Nombre, reżyseria Cary Fukunaga, 2009)
Jakiś czas temu pisałem o trudnej sytuacji w Meksyku, sytuacji, która z roku na rok staje się coraz smutniejsza. Całe pokolenia są ofiarami wojny gangów i beznadziei otaczającego świata. Wiele dzieci w miastach ginie z rąk rówieśników. Mogą przetrwać tylko najsilniejsi. Sąsiednie Stany Zjednoczone są dla wielu Meksykanów rajem, do którego pragną uciec. Jest to bardzo kosztowna i niebezpieczna wędrówka.. niewielu się uda dotrzeć do kresu.. już pomijam fakt, że raj rzadko jest przychylny dla nowych mieszkańców.
O takiej ucieczce opowiada Sin Nombre.. opowiada sugestywnie.. intensywnie, niemal hipnotyzuje, ale robi to bez hollywoodzkiego moralizowania. Tylko opowiada historię. Mocna i wstrząsająca rzecz.
Pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy próbują poznać otaczający świat.
W głównych rolach: Edgar Flores, Paulina Gaitan.
Oceniam na dziewięć. Polecam.

 

9

 

 

Zwiastun

PS- niedługo dostanie się do Stanów Zjednoczonych będzie jeszcze trudniejsze. Amerykanie budują nafaszerowany kamerami i czujnikami mur, który ma "chronić" ich granice przed niepożądanymi gośćmi. Jeszcze tylko karabinów automatycznych brakuje. Podejrzewam, że mimo muru handel bronią będzie kwitł w najlepsze. Historia uczy nas, że takie mury przynoszą więcej złego niż pożytku. To już kiedyś było.

Komentarze

Back to top