Ułatwienia dostępu

Przymierze - 2023

przymierze

Przymierze,
(Guy Ritchie's The Covenant) - 2023;
- reżyseria: Guy Ritchie;
- scenariusz: Ivan Atkinson, Marn Davies,
- wybrana obsada: Jake Gyllenhaal, Alexander Ludwig, Antony Starr, Emily Beecham, Dar Salim;
- kategoria: thriller, film, na faktach, akcja.

Afganistan. Amerykański konwój wojskowy wpada w zasadzkę. Większość załogi zostaje zabita przez Talibów, ale sierżantowi Kinley'owi i jego tłumaczowi udaje się uciec. Teraz muszą pokonać ponad sto kilometrów na obcej, górzystej ziemi. Utrudnienia? Talibowie, którzy robią wszystko by ich dopaść oraz fakt, że Kinley większość drogi był nieprzytomny. To że przeżyli jest zasługą determinacji jego tłumacza.
Gdy w końcu trafiają do bezpiecznej bazy Kinley dostaje fachową pomoc i lot do domu. A tłumacz? Musi się ukrywać przez Talibami. Miał obiecaną wizę, ale amerykańskie procedury są bardzo wolne. Za wolne by miał szanse na przeżycie.

przymierze scena
Ten film przypomina, że obecność wojsk amerykańskich na afgańskiej ziemi w znacznej mierze opierała się na współpracy z lokalnymi tłumaczami i ludźmi, którzy uwierzyli, że Afganistan nie musi być władaniem radykałów.
Wszystko się zmieniło gdy wojska amerykańskie opuściły ten kraj. Szybko, nieskładnie i jakby zapomnieli o tych, którzy ryzykowali życiem by im pomagać. Obecnie Afganistan znów jest we władaniu Talibów.

Oceniam na osiem. Trochę za dużo patosu, ale historia warta obejrzenia.
osiem
Poniżej zwiastun.