"Dla ciebie jestem ateistą, dla Boga – konstruktywną opozycją."
Woody Allen

Nowości na stronie

Przerażające choroby i zabójcze terapie, czyli historia medycyny, jakiej nie znałeś
W głębi lasu - miniserial
Powrót do Edenu - Paco Roca
Y - Ostatni z mężczyzn: Tom Pierwszy
Fantomas - 1964
Uncharted - 2022
Okko - 3 - Cykl Powietrza
Granica zbrodni - sezon 1
Indyjska włóczęga
Dom Saddama - miniserial
Blacksad. Tom 3. Czerwona dusza
Trom - miniserial
Jeden Strzał - 2021
Pies - 2022

benedetta

Benedetta - 2021;
- reżyseria: Paul Verhoeven;
- scenariusz: David Birke, Paul Verhoeven;
- wybrana obsada: Virginie Efira, Charlotte Rampling, Daphné Patakia, Lambert Wilson, Olivier Rabourdin, Louise Chevillotte;
- kategoria: film, biograficzny, dramat, historyczny, kościół.

Siedemnasty wiek. Kilkuletnia Benedette zostaje powierzona Bogu i oddana do zakonu. To takie podziękowanie rodziców za to, że przeżyła poród. Kilkanaście lat później siostra Benedette zaczyna mieć wizje, podczas których rozmawia z Jezusem. W późniejszym czasie wizje zostają uzupełnione o stygmaty. Siostra Benedette jest bardzo bogobojna, ale ma też drugie oblicze. Oprócz wizji z Jezusem ma też całkiem bogate fantazje seksualne, a niektóre z nich chętnie realizuje z jedną zakonnic. W tle mamy zarazę i wewnętrzne spory kościelne o rząd dusz. Kim tak naprawdę jest Benedetta? Błogosławionym cudem czy też oszustką cynicznie wykorzystującą naiwność wiernych? Film nie daje w tej materii jednoznacznej odpowiedzi, ale wskazuje, że oszustów i cyników w strukturach kościoła jest więcej. Liczą się wpływy do kościelnej kasy a wśród zwierzchników kościoła w cenie jest też wygodne życie. Jak to mówią: złote a skromne.

benedetta scena
Film Verhoeven'a to ciekawy obraz siedemnastowiecznej Europy i struktur kościelnych. Współcześnie wiele się zmieniło, ale religie nadal przyciągają osoby, które lubią władzę i wpływy. Z jednej strony jest to film religijny, ale z drugiej ostro punktuje patologie występujące wśród zakonników.
W filmie jest sporo scen erotycznych - w mojej ocenie trochę za dużo - skupienie się na cielesnościach sprawia, że może umykać głębszy sens obrazu. Niektórzy twierdzą, że to film o cyckach i niczym więcej.
Oceniam na siedem.

siedem
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top