"Dlaczego upadamy, Bruce? Po to, żeby nauczyć się, jak wstawać"
Batman: Początek

Nowości na stronie

Wrzaskun, tom 1. Piękna i brzydal
Chip i Dale: Brygada RR - 2022
Ambulans - 2022
Metronom. Wydanie zbiorcze
Batman Noir - Długie Halloween
Miki i kraina Pradawnych
Pięć tysięcy kilometrów na sekundę
Head Lopper & Wyspa albo Plaga Bestii
Piękna ciemność
Poranek ściętych głów #2
100 Naboi: Brat Lono
Bękart - Max de Radiguès
Skarb Mikołajka - 2021
Lśniące dziewczyny - miniserial

benedetta

Benedetta - 2021;
- reżyseria: Paul Verhoeven;
- scenariusz: David Birke, Paul Verhoeven;
- wybrana obsada: Virginie Efira, Charlotte Rampling, Daphné Patakia, Lambert Wilson, Olivier Rabourdin, Louise Chevillotte;
- kategoria: film, biograficzny, dramat, historyczny, kościół.

Siedemnasty wiek. Kilkuletnia Benedette zostaje powierzona Bogu i oddana do zakonu. To takie podziękowanie rodziców za to, że przeżyła poród. Kilkanaście lat później siostra Benedette zaczyna mieć wizje, podczas których rozmawia z Jezusem. W późniejszym czasie wizje zostają uzupełnione o stygmaty. Siostra Benedette jest bardzo bogobojna, ale ma też drugie oblicze. Oprócz wizji z Jezusem ma też całkiem bogate fantazje seksualne, a niektóre z nich chętnie realizuje z jedną zakonnic. W tle mamy zarazę i wewnętrzne spory kościelne o rząd dusz. Kim tak naprawdę jest Benedetta? Błogosławionym cudem czy też oszustką cynicznie wykorzystującą naiwność wiernych? Film nie daje w tej materii jednoznacznej odpowiedzi, ale wskazuje, że oszustów i cyników w strukturach kościoła jest więcej. Liczą się wpływy do kościelnej kasy a wśród zwierzchników kościoła w cenie jest też wygodne życie. Jak to mówią: złote a skromne.

benedetta scena
Film Verhoeven'a to ciekawy obraz siedemnastowiecznej Europy i struktur kościelnych. Współcześnie wiele się zmieniło, ale religie nadal przyciągają osoby, które lubią władzę i wpływy. Z jednej strony jest to film religijny, ale z drugiej ostro punktuje patologie występujące wśród zakonników.
W filmie jest sporo scen erotycznych - w mojej ocenie trochę za dużo - skupienie się na cielesnościach sprawia, że może umykać głębszy sens obrazu. Niektórzy twierdzą, że to film o cyckach i niczym więcej.
Oceniam na siedem.

siedem
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top