"Jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, opowiedz mu o twoich planach na przyszłość."
Woody Allen

Nowości na stronie

Sandman. Tom 7. Ulotne życia
Hawaii Five-0 - sezon 8
Wieczna miłość - 1994
Dom pokuty
Kingsajz - 1987
Pacjent - Timothe Le Boucher
Carnivale - sezon 1
Wiedźmun. Tom 1. Słodki zapach potwora o zmierzchu
Apartament - 1996
Nauczycielka angielskiego - 2013
Tom Strong, Tom 1
Czerwona nota - 2021
Spider-Man. Bez drogi do domu - 2021
Pax. Droga do domu - Sara Pennypacker

kingsajz

Kingsajz - 1987;
- reżyseria: Juliusz Machulski;
- scenariusz: Juliusz Machulski / Jolanta Hartwig-Sosnowska;
- wybrana obsada: Jacek Chmielnik, Jerzy Stuhr, Katarzyna Figura, Grzegorz Heromiński, Joachim Lamża, Maciej Kozłowski, Jan Machulski, Liza Machulska, Witold Pyrkosz;
- kategoria: film, kino polskie, komedia, kultowe, Złote Kaczki, Złote Lwy, Kadr;

Powoli, aczkolwiek systematycznie są poddawane rekonstrukcji cyfrowej kultowe polskie produkcje. To dobra okazja by niektóre z nich sobie odświeżyć.
Kingsajz, to tytuł, który dażę sporym sentymentem bo za dzieciaka uwielbiałem go oglądać.
Gdzieś w podziemiach jednego z warszawskich budynków znajduje się zapomniane pomieszczenie gdzie żyją krasnoludki. Są rządzone twardą ręką przez Kilkujadka (w tej roli świetny Stuhr), który stara się by władza miała monopol na podróże do świata dużych (Kingsajz). Tam mogą trafić tylko zaufane jednostki, które zrealizują powierzone im zadania a następnie bez wahania wrócą do miniaturowego świata. Uciekinierów i zdrajców musi spotkać odpowiednia kara. Głównym bohaterem filmu jest Olo, krasnoludek, który uciekł z Szuflandii i za pomocą odkrycia przyjaciela żyje w dużym świecie. Kiedyś wynalazca Adaś odkrył, że regularne picie Polo Cockty sprawia, że krasnoludki się nie kurczą i mogą niezależnie od Kilkujadka funkcjonować w dużym świecie. Najnowszy wynalazek Adasia jest o wiele bardziej ważny. To mikstura pozwalająca się powiększać w dowolnym momencie. Za taką wywrotową dzialalność Adasia czeka śmierć. Tylko szybka i zdecydowana pomoc Ola może powstrzymać Kilkujadka.

kingsajzs scena
Nie wiem po co piszę o fabule skoro większość z czytających zna ją na pamięć? ;)
Doskonale zdaję sobie sprawę z mankamentów tej produkcji, ale też staram się pamiętać o mocnych stronach, a tych nie brakuje. Całkiem dobre aktorstwo - tu błyszczy Jerzy Stuhr, Jacek Chmielnik oraz Kasia Figura. To dzięki nim dobrze rozpisane dialogi zapadają w pamięci. Pamiętam, że wiele z nich wśród moich znajomych miało status kultowych. Niezapominajmy o znakomitej scenografii. Można powiedzieć, że obecnie można ją zrobić lepiej, ale nie zapominajmy, że film w powstał w schyłkowym PRL'u kiedy to na wiele rzeczy brakowało środków. Jak jesteśmy przy scenografii to nie można pominąć erotycznej sceny z udziałem Chmielnika i Figury (Krasnoludek wspinający się po krągłościach Kasi). Ta scena została nagrodzona Złotą Kaczką - 50-lecia miesięcznika Film.
Na koniec rzecz, której jako dziecko nie rozumiałem. Kingsajz ma całkiem mocny polityczny wydźwięk. Każda dyktatura musi kiedyś upaść. Wolność należy się każdej jednostce. Pytanie co jest za otwartymi za drzwiami? Może się zdażyć, że będą kolejne bariery.
Ponowny seans dał mi sporo satysfakcji i jestem przekonany, że jeszcze do tego filmu wrócę. Ten sentyment.
Oceniam na osiem.
osiem
Wśród jednych z recenzji spotkałem się z określeniem, że to polski przedstawiciel Kina Nowej Przygody. Coś w tym jest.

Poniżej zwiastun - nieoficjalny
https://www.youtube.com/watch?v=jCJ7pHxKlEM

Komentarze

Back to top