"Cóż, nikt nie jest doskonały"
Pół żartem, pół serio

Nowości na stronie

Gnat #4: Rose
Odwilż - sezon 1
Pulp - Ed Brubaker, Sean Phillips
Śmierć na Nilu - 2022
Blacksad. Tom 2. Arktyczni
Zaułek koszmarów - 2021
Łasuch. Powrót - Jeff Lemire
Jeźdźcy sprawiedliwości - 2020
Kartoteka 64 - 2018
Sukcesja - sezon 3
Zakazany Port
Sandman. Tom 10. Przebudzenie
Wydział pościgowy - 1998
Gierek - 2022

przesluchanie

Przesłuchanie - 1982;
- reżyseria: Ryszard Bugajski;
- scenariusz: Ryszard Bugajski, Janusz Dymek;
- wybrana obsada: Krystyna Janda, Adam Ferency, Janusz Gajos, Agnieszka Holland, Anna Romantowska, Bożena Dykiel, Olgierd Łukaszewicz;
- kategoria: dramat, polityczny, film, kino polskie, Złota Palma, Złota Kaczka, ekranizacja.

Tonia, artystka estradowa, zostaje upita a następnie aresztowana przez UB. Kobieta początkowo jest przekonana, że to wszystko pomyłka, że za chwilę ją wypuszczą, ale nic takiego nie ma miejsca. Jest winna, winna znajomości z pewnymi osobami. Winna, tego że prowadziła rozrywkowy tryb życia. Może znacząco wpłynąć na swój los gdy podpisze zeznanie oskarżające jej przyjaciela. Tylko jeden podpis i może wyjdzie na wolność.. może. A co będzie z nim? Jego los i tak jest przesądzony. Jest poważnie oskarżony przez reżim. Być może wielu już podpisało. Tonia odmawia raz, dwa ryzy, cały czas. Jest wielokrotnie przesłuchiwana, ale cały czas twardo stoi po stronie prawdy. Jej postawa może budzić podziw, ale czy zrozumienie? Przesłuchujący ją funkcjonariusze początkowo nie widzą w niej czlowieka, to tylko środek do zdobycia celu, zeznania. Jak wielu przed nią i po niej. Każdy się kiedyś łamie.
Przesłuchanie to film odważny w temacie i w formie. Zrealizowany przez Zespół Filmowy "X" trafił na lata na półkę. Był zbyt odważny i nie mógł być puszczony do kin. NIe w Polsce Ludowej. Podobno też był przyczyną rozwiązania zespołu Wajdy. A może tylko pretekstem?

przesluchanie scena
Ten film i u mnie pólkował przez wiele lat. Widziany kiedyś na studiach przez lata czekał na powtórny seans. Na przypomnienie. Warto było. Ma dwa wielkie atuty. Znakomita rola Krystyny Jandy, a należy tu podkreślić, że nie przepadam za tą aktorką, nagrodzona Złotą Palmą w Cannes w 1990 roku. Drugim atutem jest pewien ponadczasowy wydźwięk. Walka o godność i człowieczeństwo.
Pisząc ten artykuł znalazłem informację, że Przesłuchanie dostało 3 Złote Kaczki - nagrody przyznawane przez miesięcznik Film - szkoda, że to już nie funkcjonuje.

Oceniam na dziewięć.
dziewięć
Poniżej cały film

Komentarze

Back to top