Dziecinne pytania - 1981;
- reżyseria: Janusz Zaorski;
- scenariusz: Tomasz Zygadło;
- wybrana obsada: Adam Ferency, Zbigniew Zapasiewicz, Krzysztof Zaleski, Andrzej Seweryn, Gustaw Holoubek, Halina Łabonarska, Gabriela Kownacka;
- kategoria: kino polskie, Kino Moralnego Niepokoju, dramat, obyczajowy.
Kiedyś miałem w planach napisanie pracy magisterskiej o Kinie Moralnego Niepokoju. Z magisterki w tym temacie niewiele wyszło, ale pewien sentyment do tego nurtu w polskiej kinematografii pozostał. Sentyment, który nie ma nic wspólnego z konkretami. Niestety większość tytułów pamiętem jak przez mgłę lub wcale. Cały czas stoję na stanowisku iż pisanie o filmach, książkach pozwala mi lepiej jej utrwalić w pamięci.
Misia poznajemy w więziennej celi. Czas tu spędzony jest dla niego okazją do wspomnień swojej młodości i swoich decyzji. Miś jest architektem, a raczej był - obecnie jest poszukjącym pracy. W czasach studenckich brał udział w projektowaniu nowoczesnego osiedla. Miało być i przedszkole i kino i ogólnie wszystko na światowym poziomie. Tyle z planów. Rzeczywistość jest o wiele bardziej przyziemna. Każde etapy budowy to kolejne cięcia i z ambitnych planów zostają powoli wycinnane poszczególne elementy. Wszyscy się na to godzą (przecież jest potrzeba mieszkań), ale nie Miś. On nadal wierzy w ideały, ale rzeczywistość coraz bardziej go dociska do ziemi. Nie inaczej jest w życiu prywatnym. Wszechobecne 'kompromisy' są dla Misia przytłaczające. Marzy, a ludzie wokół chcą normalnie żyć. Ile kosztuje normalność? To tylko kwestia pewnego dostosowania, pewnych kompromisów i zakceptowania przeciętności. Szklane domy (tak ma się nazywać to osiedle) są ułudą w społeczeństwie, w którym brakuje podstawowych wygód.
Dziecinne pytania to kino, które nadal może działać na odbiorcę. W zasadzie to współcześnie zyskuje na nowo na aktualności. Do tego dochodzi dobra rola Ferencego. Warto.
Daję osiem.
Film można obejrzeć na 35mm.online