"Ja jestem człowiek spokojny, ale do czasu aż się zdenerwuję"
Kogel-mogel II

Nowości na stronie

Szansa - 1979
Złodziej życia - 2004
Luca - 2021
Prosta historia - 1999
Dubler - 1977
Mysia Straż - Jesień 1152 - Tomy 1 i 2
Miasto kłamstw - 2018
Labirynt - Thiago Souto
Fun Home: Tragikomiks rodzinny  - Alison Bechdel
Służąca - 2016
Outsider - mini seria
Przebudzenie - Scott Snyder, Sean Murphy
Kajko i Kokosz - Złota Kolekcja. Tom 1
As w potrzasku - 1951

dziecinne pytania

Dziecinne pytania - 1981;
- reżyseria: Janusz Zaorski;
- scenariusz: Tomasz Zygadło;
- wybrana obsada: Adam Ferency, Zbigniew Zapasiewicz, Krzysztof Zaleski, Andrzej Seweryn, Gustaw Holoubek, Halina Łabonarska, Gabriela Kownacka;
- kategoria: kino polskie, Kino Moralnego Niepokoju, dramat, obyczajowy.

Kiedyś miałem w planach napisanie pracy magisterskiej o Kinie Moralnego Niepokoju. Z magisterki w tym temacie niewiele wyszło, ale pewien sentyment do tego nurtu w polskiej kinematografii pozostał. Sentyment, który nie ma nic wspólnego z konkretami. Niestety większość tytułów pamiętem jak przez mgłę lub wcale. Cały czas stoję na stanowisku iż pisanie o filmach, książkach pozwala mi lepiej jej utrwalić w pamięci.

dziecinne pytania scena
Misia poznajemy w więziennej celi. Czas tu spędzony jest dla niego okazją do wspomnień swojej młodości i swoich decyzji. Miś jest architektem, a raczej był - obecnie jest poszukjącym pracy. W czasach studenckich brał udział w projektowaniu nowoczesnego osiedla. Miało być i przedszkole i kino i ogólnie wszystko na światowym poziomie. Tyle z planów. Rzeczywistość jest o wiele bardziej przyziemna. Każde etapy budowy to kolejne cięcia i z ambitnych planów zostają powoli wycinnane poszczególne elementy. Wszyscy się na to godzą (przecież jest potrzeba mieszkań), ale nie Miś. On nadal wierzy w ideały, ale rzeczywistość coraz bardziej go dociska do ziemi. Nie inaczej jest w życiu prywatnym. Wszechobecne 'kompromisy' są dla Misia przytłaczające. Marzy, a ludzie wokół chcą normalnie żyć. Ile kosztuje normalność? To tylko kwestia pewnego dostosowania, pewnych kompromisów i zakceptowania przeciętności. Szklane domy (tak ma się nazywać to osiedle) są ułudą w społeczeństwie, w którym brakuje podstawowych wygód.
Dziecinne pytania to kino, które nadal może działać na odbiorcę. W zasadzie to współcześnie zyskuje na nowo na aktualności. Do tego dochodzi dobra rola Ferencego. Warto.
Daję osiem.

osiem
Film można obejrzeć na 35mm.online

Komentarze

Back to top