"Prawda to za mało, ludzie zasługują na więcej..."
Mroczny Rycerz

Nowości na stronie

Sala samobójców. Hejter - 2020
Kruk - Czorny Woron nie śpi - sezon 2
Szansa - 1979
Złodziej życia - 2004
Luca - 2021
Prosta historia - 1999
Dubler - 1977
Mysia Straż - Jesień 1152 - Tomy 1 i 2
Miasto kłamstw - 2018
Labirynt - Thiago Souto
Fun Home: Tragikomiks rodzinny  - Alison Bechdel
Służąca - 2016
Outsider - mini seria
Przebudzenie - Scott Snyder, Sean Murphy

memento

Memento - 2000;
- reżyseria: Christopher Nolan;
- scenariusz: Christopher Nolan;
- wybrana obsada: Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano, Jorja Fox;
- kategoria: kryminał, film, thriller.

Ostatnio mam potrzebę przypominania sobie filmów, które widziałem wiele lat temu. Z jednej strony pragnę sobie przypomnieć fabułę, ale też pewnie chodzi o przywołanie pewnych emocji, które towarzyszyły pierwszym seansom. Mam w sobie takie, nie dające się usunąć, uczucie, że moja pamięć nie działa jak należy, że umykają mi fragmenty rozmów, że się powtarzam - czasem wiele elementów się zlewa. Może też dlatego piszę tego bloga - by utrwalać swoje wspomnienia, przeżycia.

memento scena
Leonard ma problem z pamięcią, od czasu napadu jego pamięć krótkotrwała praktycznie nie istnieje. Codziennie się budzi zdezorientowany. Nie wie gdzie jest, i czym się zajmuje. To mocno utrudnia znalezienie mordercy jego żony. Aby oszczędzić część wspomnień i w miarę normalnie funkcjonować Leonard ma kilka patentów. Prowadzi dziennik, robi zdjęcia napotkanym osobom, a najważniejsze informacje tatuuje sobie na ciele (obecnie może prowadziłby bloga). Dzięki tym zabiegom każdy kolejny dzień przybliża go do celu. A co się stanie gdy Leonard osiągnie cel?

Memento to drugi film Nolana i widzimy w nim jak reżysera pasjonuje kwestia pamięci i czasu. To taki delikatny wstęp do późniejszej twórczości.
Memento ma kilka mocnych stron: dobry scenariusz, bardzo dobre wykonanie i znakomita rola Guy'a Pearce'go. Myślę, że to wystarczające powody by powrócić do tego tytułu.
Oceniam na osiem
osiem
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top