"Po­wie­działbym, że piękna, wie­czna i ro­man­tyczna jest tyl­ko miłość... niespełniona. "
Woody Allen

Nowości na stronie

Poranek ściętych głów #1
Gnat #4: Rose
Odwilż - sezon 1
Pulp - Ed Brubaker, Sean Phillips
Śmierć na Nilu - 2022
Blacksad. Tom 2. Arktyczni
Zaułek koszmarów - 2021
Łasuch. Powrót - Jeff Lemire
Jeźdźcy sprawiedliwości - 2020
Kartoteka 64 - 2018
Sukcesja - sezon 3
Zakazany Port
Sandman. Tom 10. Przebudzenie
Wydział pościgowy - 1998

memento

Memento - 2000;
- reżyseria: Christopher Nolan;
- scenariusz: Christopher Nolan;
- wybrana obsada: Guy Pearce, Carrie-Anne Moss, Joe Pantoliano, Jorja Fox;
- kategoria: kryminał, film, thriller.

Ostatnio mam potrzebę przypominania sobie filmów, które widziałem wiele lat temu. Z jednej strony pragnę sobie przypomnieć fabułę, ale też pewnie chodzi o przywołanie pewnych emocji, które towarzyszyły pierwszym seansom. Mam w sobie takie, nie dające się usunąć, uczucie, że moja pamięć nie działa jak należy, że umykają mi fragmenty rozmów, że się powtarzam - czasem wiele elementów się zlewa. Może też dlatego piszę tego bloga - by utrwalać swoje wspomnienia, przeżycia.

memento scena
Leonard ma problem z pamięcią, od czasu napadu jego pamięć krótkotrwała praktycznie nie istnieje. Codziennie się budzi zdezorientowany. Nie wie gdzie jest, i czym się zajmuje. To mocno utrudnia znalezienie mordercy jego żony. Aby oszczędzić część wspomnień i w miarę normalnie funkcjonować Leonard ma kilka patentów. Prowadzi dziennik, robi zdjęcia napotkanym osobom, a najważniejsze informacje tatuuje sobie na ciele (obecnie może prowadziłby bloga). Dzięki tym zabiegom każdy kolejny dzień przybliża go do celu. A co się stanie gdy Leonard osiągnie cel?

Memento to drugi film Nolana i widzimy w nim jak reżysera pasjonuje kwestia pamięci i czasu. To taki delikatny wstęp do późniejszej twórczości.
Memento ma kilka mocnych stron: dobry scenariusz, bardzo dobre wykonanie i znakomita rola Guy'a Pearce'go. Myślę, że to wystarczające powody by powrócić do tego tytułu.
Oceniam na osiem
osiem
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top