"To nie tak, że boję się um­rzeć. Po pros­tu nie chciałbym być w pob­liżu, kiedy to się stanie."
Woody Alleny

Nowości na stronie

Gnat #4: Rose
Odwilż - sezon 1
Pulp - Ed Brubaker, Sean Phillips
Śmierć na Nilu - 2022
Blacksad. Tom 2. Arktyczni
Zaułek koszmarów - 2021
Łasuch. Powrót - Jeff Lemire
Jeźdźcy sprawiedliwości - 2020
Kartoteka 64 - 2018
Sukcesja - sezon 3
Zakazany Port
Sandman. Tom 10. Przebudzenie
Wydział pościgowy - 1998
Gierek - 2022

kleopatra

Kleopatra,
(Cleopatra) - 1963;
- reżyseria: Joseph L. Mankiewicz;
- scenariusz: Joseph L. Mankiewicz;
- wybrana obsada: Elizabeth Taylor, Richard Burton, Rex Harrison, Pamela Brown, George Cole, Kenneth Haigh, Martin Landau, Roddy McDowall;
- kategoria: biograficzny, melodramat, historyczny, Oscar (4), kultowy, film.

Za ten tytuł zabierałem się od dłuższego czasu, jednak długość skutecznie mnie zniechęcała (produkcja ma ponad 4 godziny). W końcu się udało poznać, a w zasadzie przypomnieć ten tytuł.
Historię Kleopatry każdy trochę zna. Legendarna królowa Egiptu o ponadprzeciętnej urodzie, która rozkochała w sobie Juliusza Cezara, a następnie Marka Antoniusza. Mężów, kochanków miała więcej, ale Ci zostali w tej superprodukcji pominięci. Doskonały zabieg, który sprawił, że historia jest bardziej klarowna, a sama Kleopatra jest przedstawiona w pozytywny sposób.
Nie będę się rozpisywał o fabule i jej niuansach, wolę przypomnieć okoliczności powstania filmu.

kleopatra scena
Lata pięćdziesiąte to gwałtowny rozwój telewizji. Mały odbiornik w każdym domu stał się bezpośrednią konkurencją dla kinowych produkcji. Aby z tym walczyć w Hollywood zaczęły powstawać produkcje, które zaskakiwały rozmachem. Szeroki ekran, kolor i olbrzymie plany miały zapewnić wrażenia dostępne tylko w kinie. Plan był dobry, ale te produkcje miały też olbrzymie budżety, które niekoniecznie musiały się zwrócić. Sama Kleopatra o mało nie doprowadziła 20th Century Fox do bankructwa.
Wystarczy powiedzieć, że Elizabeth Taylor zaśpiewała za rolę w tym filmie milion dolarów (ponoć żartem) i tyle dostała (plus 6 milionów w innych opłatach). Do legend należą też opowieści o jej kostiumach do tego filmu. Na potrzeby zdjęć Taylor aż 65 razy zmieniała kostium, a jedna z sukienek była z prawdziwego złota. Pierwotnie film był wyceniony na 2 miliony dolarów, ale ostatecznie budżet produkcji wyniósł około 44 milionów dolarów. W latach sześćdziesiątych to była astronomiczna kwota (obecnie to około 300 milionów). Pewnie nie bez znaczenia był fakt, iż pracownicy włoskiego studia filmowego (Cinecitta) chętnie 'pożyczali' rekwizyty i sprzęt.
Kleopatra zdobyła aż 4 Oscary - zdjęcia, scenografia, kostiumy oraz efekty specjalne.
Czterogodzinny seans oceniam na mocne osiem.
osiem
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top