"W porządku, panie DeMille, jestem gotowa na zbliżenie."
Bulwar Zachodzącego Słońca

Nowości na stronie

American Horror Stories - sezon 1
Płaszcz i szpony. Integral I
Viva Maria! - 1965
Ballada o śpiącym lwie - Agata Listoś-Kostrzewa
Lodowy szlak - 2021
Oldboy - 2003
Wyprawa do dżungli - 2021
Pośród lasu.Hill House
Lato '85 - 2020
Opowieści z krypty - sezon 1
Saga Winlandzka Tom 4
Ostatni sprawiedliwy - 1996
Zawód: Dziennikarz - 1994
Jackie Brown - 1997

lekcja marzen

Lekcja marzeń,
(Der Ganz große Traum) - 2011;
- reżyseria: Sebastian Grobler;
- scenariusz: Johanna Stuttmann, Philipp Roth;
- wybrana obsada: Daniel Brühl, Adrian Moore, Theo Trebs, Burghart Klaußner, Justus von Dohnányi,
- kategoria: na faktach, szkoła, dramat, sportowy, film.

Film inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Lata siedemdziesiąte dziewiętnastego wieku. Do jednej z brunszwickich szkół zostaje (w ramach eksperymentu) zatrudniony nauczyciel angielskiego. Większość uczniów i nauczycieli jest przekonana, że to zbędny przedmiot. Angielski nikomu nie jest potrzebny. Jak Niemcy wygrają wojnę to Anglicy będą się uczyć niemieckiego. Inne warianty nie są brane pod uwagę. Szkoła ma wychowywać w duchu niemieckiego, nacjonalistycznego patriotyzmu, a jednym z głównych przedmiotów jest wychowanie fizyczne. Trzeba dobrze wytrenować przyszłych żołnierzy. Pozostałe przedmioty zostają podporządkowane nauce historii i dyscypliny. Uczniowie, przyszli żołnierze, są twardo przygotowywani do bezwarunkowego posłuszeństwa. Nowoprzyjęty nauczyciel widząc opór uczniów wprowadza nietypową formę nauki. Uczy języka za pomocą, nie znanej w Niemczech, gry w piłkę nożną. Uczniowie szybko się przekonują do nowej gry i zasad w niej obowiązujących, ale kadra nauczycielska i część rodziców widzi w tej grze zagrożenie dla niemieckiego ducha.

lekcja marzen scena
Film pokazuje fragment mniej znanej historii. Przypomniał mi, że szkoła i zasady w niej panujące nadal mają olbrzymi wpływ na kreowanie postaw i światopoglądów młodych ludzi. Czasem wystarczy jeden zdolny, zaangażowany nauczyciel...
Przypadkiem obejrzałem dwa filmy pod rząd z Daniel'e Brühl'em. I były to dobre pozycje. Może warto sobie przybliżyć jego filmografię.
Lekcja marzeń dostaje osiem.
osiem
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top