"Jest się bardziej autentycznym, im bardziej się przypomina to, o czym się marzyło."
Wszystko o mojej matce

Nowości na stronie

Dom pokuty
Kingsajz - 1987
Pacjent - Timothe Le Boucher
Carnivale - sezon 1
Wiedźmun. Tom 1. Słodki zapach potwora o zmierzchu
Apartament - 1996
Nauczycielka angielskiego - 2013
Tom Strong, Tom 1
Czerwona nota - 2021
Spider-Man. Bez drogi do domu - 2021
Pax. Droga do domu - Sara Pennypacker
Małe kobietki - 2019
Zemsta Hrabiego Skarbka
Najmro. Kocha, kradnie, szanuje - 2021

batman 1989

Batman - 1989;
- reżyseria: Tim Burton;
- scenariusz: Sam Hamm, Warren Skaaren;
- wybrana obsada: Michael Keaton, Jack Nicholson, Kim Basinger, Robert Wuhl, Pat Hingle, Billy Dee Williams, Michael Gough;
- kategoria: Oscar, DC Comics, akcja, science fiction, Batman, kasowy, kultowy.

Ostatnio znów natrafiłem na ankietę dotyczącą Batmana. Który aktor najlepiej się wcielił w tą rolę? I tak sobie pomyślałem, że dawno już nie widziałem Batmana z 1989 roku. Może po powtórnym seansie uznam, że Keaton był najlepszy?
Fabuła powinna być wszystkim znana? W mieście pojawia się nowy przestępca, który terroryzuje mieszkańców. To Jack Napier, który po wypadku w zakładach chemicznych zmienia swoje działanie. Detronizuje mafijnego bossa i wprowadza własne szalone rządy. Policja, w znacznej mierze skorumpowana, jest bezradna i jedynym ratunkiem jest tajemniczy Batman. Może w końcu ludzie zaczną wierzyć, że jest po właściwej stronie? Po stronie Batmana jest komisarz Gordon oraz młoda fotoreporterka, która romansuje z Bruce'm Wayne'm.

batman 1989 scena
Seans wywołał u mnie lawinę wspomnień i kilka przemyśleń. Zawsze byłem fanem tego filmu i, przede wszystkim, Batmana - chciałem mieć takie gadżety jak on. Od premiery obrazu minęło ponad trzydzieści lat i niestety film nie w pełni wytrzymał próbę czasu. Scenografia (Oscar) i klimat nadal zachwycają, ale zabawki Nietoperza rażą odpustową taniochą. Takie to byle jakie. Jedynie pojazdy mają nadal niepowtarzalny styl. Aktorsko jest bardzo dobrze, aczkolwiek nierówno. W pełni zachwyca Nicholson - jego postać jest pełna sprzeczności i wewnętrznego szaleństwa, ale w fabule zbyt mało miejsca poświęcono na etap przejścia. Był Jack Napier a jest Joker. Na plus oczywiście jest Kim Basinger jako Vicky Vale - idealnie dopasowana do roli.. natomiast mieszane uczucia budzi Keaton. Jako Bruce Wayne wypadł naprawdę dobrze, ale jako Batman mocno średnio. Może to wina słabego kostiumu i fatalnej choreografii walk, ale miałem wrażenie iż Robocop był bardziej żwawy.
batman 1989 scena2
Pomimo wad Batman dostaje mocne osiem
osiem
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top