"- ma pan problem z kobietami
- nie mam problemu z kobietami, one mnie tylko przerażają"
Przepis na miłość

Nowości na stronie

Batman: Przeklęty
Kopalnie króla Salomona - 1985
Mayans M.C - sezon 3
Sandman. Tom 6. Refleksje i przypowieści
Przygoda na rybach - 1997
Nomadland - 2020
Trolle z Troy. Tom 2
Porzucony - Cullen Bunn, Tyler Crook
Od Nerwosolka do Yansa
Batman - 1989
Ostatnie dziecko - Sebastian Fitzek
Line of Duty - sezon 5
Szpieg, który mnie kochał - 1977
Air America - 1990

tytus andronikus

Tytus Andronikus,
(Titus) - 1999;
- reżyseria: Julie Taymor;
- scenariusz: Julie Taymor;
- wybrana obsada: Anthony Hopkins, Jessica Lange, Alan Cumming, Harry Lennix, Colm Feore, Angus Macfadyen, Harry Lennix,
- kategoria: dramat, ekranizacja.

Ostatnio dziwnymi tropami chodzą moje filmowe wybory. Sięgam po pozycje starsze, czasem mniej znany i pozornie totalnie nie w moim guście. Tym razem padło na szekspirowski tekst przeniesiony na ekrany przez Julie Taymor.
Tytus Adronikus - ponoć to najbardziej krwawe dzieło mistrza. Podobno - nie mogę ocenić gdyż twórczość Szekspira znam mocno fragmentarycznie i to często z ekranizacji. Minuta milczenia nad moją ignorancją i przejdźmy do fabuły.

tytus andronikus scena

Tytus Andronikus to zasłużony dowódca rzymskich legionów. Wierny tradycji, honorowi i cesarzowi. Nieskazitelny, aczkolwiek brutalny i konsekwentny wojownik. Z jego opinią liczą się wszyscy, a nawet senat podczas wyboru nowego cezara. Sytuacja wokół Tytusa zaczyna gęstnieć gdy żoną cezara zostaje Tamora - królowa Gotów. Kobieta nienawidzi Tytusa za to, że po zwycięstwie nad jej wojskiej nie okazał łaski i rytualnie zabił jednego z jej synów. Rozpoczyna się krwawa intryga, która nie oszczędza nikogo.
Władza, zemsta, głupota i czyste zło - to czynniki napędzające akcję tej sztuki.

Początkowo byłem sceptyczny do konwencji tego filmu. Starożytność jest przeplatana z współczesnością, a poszczególne elementy kompletnie do siebie nie pasowały. Po chwili dałem się porwać fabule i zrozumiałem, że wymieszanie konwencji nadaje tekstowi uniwersalnego charakteru.

Oceniam na dziewięć. Dlaczego tak wysoko? Bo to jednak Szekspir. Bo znakomita obsada - wielki Anthony Hopkins i znakomita Jessica Lange. No i przede wszystkim znakomite kostiumy i zdjęcia. Miałem wrażenie, że oglądam świetnie zrealizowany spektakl teatralny.

dziewięć
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top