"Tyle roboty a czasu tak mało."
Joker z Batmanie

Nowości na stronie

4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni - 2007
Ziemia swoich synów
Wielka woda - mini
Zasada Trójek - Tomasz Spell
Okko - 4 - Cykl Ognia
Y - Ostatni z mężczyzn: Tom 5
Bez Twarzy - Kas, Dubois
After Life - sezon 2
Hugo (wydanie zbiorcze)
Krew na betonie - 2018
U-571 - 2000
Obywatel Welles - 1999
Żegnaj Laleczko - 1975
Free Guy - 2021

za mloda by umrzec

Za młoda by umrzeć?
(Too Young to Die?) - 1990;
- reżyseria: Robert Markowitz;
- scenariusz: David Hill, George Rubino; 
- wybrana obsada: Juliette Lewis, Brad Pitt, Alan Fudge, Michael O'Keefe;
- kategoria: dramat, kryminał, sądowy.

Jeśli ona jest winna zbrodni to winne jest społeczeństwo

Amanda zostaje aresztowana i sądzona za brutalne zabójstwo. Najprawdopodobniej dziewczynie skończy w komorze gazowej.. niby w USA to standard. To teraz powiedzmy ile Amanda ma lat. Zbrodnię popełniła mając niespełna piętnaście lat. To praktycznie dziecko. Dlaczego zabiła? Czy była zła od urodzenia? A może nigdy nikt się nią należycie nie opiekował. Ojczym zmuszał do seksu, a matka wyrzuciła z domu. Następnie porzucił ją szybko poślubiony sąsiad. Dziewczyna wylądowała na ulicy gdzie wpadła w sidła kolejnego nieodpowiedniego mężczyzny, który postanowił zarabiać na jej młodym ciele. Amanda w swoim życiu nie spotkała nikogo kto nauczyłby ją życia. Kto by jej nie wykorzystywał, nie porzucił. Gdzie było państwo? Państwo i społeczeństwo miało coś innego na głowie, ale teraz, poprzez sąd, przypominają sobie o istnieniu Amandy i chcą ja skazać na śmierć. Po przecież zabiła. Jest wina musi być kara. Takich Amand są dziesiątki. Dzieciaki, które wpadły w złe kręgi i zabiły i teraz muszą zapłacić za to życiem.

za mloda by umrzec scena
Za młoda by umrzeć? podejmuje ważny temat. Czy można sądzić nieletnich jak dorosłych, a jeśli tak, to czy można ich skazywać na najwyższy wymiar kary? To nie jest dyskusja nad zasadnością kary śmierci. Jej nikt nie kwestionuje (o dziwo). Twórcy pytają tylko o to czy dzieci można zabijać?
Fabuła nie jest specjalnie porywająca - z tej historii można było więcej wyciągnąć. Na uznanie zasługuje świetna rola Lewis.

Oceniam na siedem.
siedem
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top