Ułatwienia dostępu

Płonący wieżowiec - 1974

plonacy wiezowiec

Płonący wieżowiec,
(The Towering Inferno) - 1974;
- reżyseria: Irwin Allen, John Guillermin;
- scenariusz: Stirling Silliphant;
- wybrana obsada: Steve McQueen, Paul Newman, Fred Astaire, Faye Dunaway, William Holden, Jennifer Jones, O.J. Simpson, Robert Vaughn, Richard Chamberlain;
- kategoria: katastroficzny, ekranizacja, Oscar, Złoty Glob, kasowy.

Film został wprowadzony do kin po tragicznym pożarze wieżowca w brazylijskim Sao Paulo. Spięcie instalacji elektrycznej i brak wyjść ewakuacyjnych sprawiły, że zginęło blisko dwieście osób. Scenariusz powstał na podstawie dwóch książek (The Glass Inferno, The Tower). Nazwa wieżowca występującego w filmie to połączenie to The Glass Tower (połączenie tytułów wspomnianych książek).
Płonący wieżowiec to trzygodzinne widowisko, w którym ściera się dwóch bohaterów. Z jednej strony mamy Doug Roberts (Newman), architekt projektujący najwyższy budynek w mieście. W dniu otwarcia budynku Doug zauważa, że wiele elementów (w tym instalacja elektryczna) zostało wykonanych niezgodnie z jego projektem. Inwestor zbyt ochoczo ciął koszty. Próbuje przekonać właściciela budynku o potrzebie kontroli i dokonaniu niezbędnych napraw nienależycie wykonanej roboty. Próbuje, ale decyzja o uroczystym przyjęciu z okazji otwarcia już zapadła. Od pierwszych minut wiemy, że pożar jest kwestią czasu. I tu na ekrany wkracza komendant straży pożarnej Michael O'Hallorhan (McQueen), który dowodzi akcją gaszenia wieżowca. Obaj panowie wykazują się nie lada odwagą, ale cały czas widzimy, że jest pomiędzy nimi pewna rywalizacja. Strażak wielokrotnie wspomina, że budynki są źle projektowane i że nie da się skutecznie gasić pożaru powyżej siódmego piętra.

plonacy wiezowiec scena
Płonąca pułapka to znakomite efekty specjalne, wartka akcja, patos i niepotrzebne kłótnie pomiędzy głównymi bohaterami. Podczas fabuły wiele osób ginie, ale najważniejsze, że kot zostaje uratowany... ufff. ;)
To pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów porządnego kina katastroficznego. Poza tym Newman, McQueen, Astaire i Chamberlain na jednym ekranie.
Film otrzymał trzy Oscary (montaż, zdjęcia, piosenka)
Oceniam na osiem.

osiem
Poniżej zwiastun