"Jest się bardziej autentycznym, im bardziej się przypomina to, o czym się marzyło."
Wszystko o mojej matce

Nowości na stronie

American Horror Stories - sezon 1
Płaszcz i szpony. Integral I
Viva Maria! - 1965
Ballada o śpiącym lwie - Agata Listoś-Kostrzewa
Lodowy szlak - 2021
Oldboy - 2003
Wyprawa do dżungli - 2021
Pośród lasu.Hill House
Lato '85 - 2020
Opowieści z krypty - sezon 1
Saga Winlandzka Tom 4
Ostatni sprawiedliwy - 1996
Zawód: Dziennikarz - 1994
Jackie Brown - 1997

niewygodna prawda

Niewygodna prawda,
(Truth) - 2015;
- reżyseria: James Vanderbilt;
- scenariusz: James Vanderbilt; 
- wybrana obsada: Cate Blanchett, Robert Redford, Topher Grace, Dennis Quaid, Elisabeth Moss, Stacy Keach;
- kategoria: CBS, media, na faktach, dramat, biograficzny.

Podczas drugiej kampanii prezydenckiej George'a W. Busha stacja CBS decyduje się na emisję materiału dotyczącego wątpliwości wokół przebiegu służby wojskowej prezydenta. Publikacja rozpętuje piekło, ale nie takie jakiego się spodziewali. Pozostałe media nie podłapują sprawy, ale wszyscy zaczynają się skupiać na tym czy w latach siedemdziesiątych mogła być użyta czcionka, którą użyto w dokumentach. Następnie jest próba (skuteczna) dyskredytowania dziennikarzy i samej stacji. Mówi się o wszystkim tylko nie o samej służbie wojskowej prezydenta. CBS pod naciskiem wycofuje się z materiały o rozpoczyna wewnętrzny audyt, który ma znaleźć winnego (kozła ofiarnego) całej tej sprawy. O służbie prezydenta nadal ani słowa.

niewygodna prawda scena
Ta sprawa to znakomity przykład na to, że prawdziwe dziennikarstwo śledcze umarło. Większość wielkich redakcji należy do dużych grup kapitałowych, które starają się nikomu nie podpadać. Liczy się biznes. Informacja też jest towarem. W obecnych czasach odkrycie Watergate mogłoby nie mieć miejsca. Nikt by nie ryzykował tak ostrego materiału. Mogłoby to się negatywnie odbić na finansach spółek. Poza tym od razu zdyskredytowano by dziennikarzy mówiąc, że działają z politycznych pobudek. Prawda? A kogo to obchodzi jak ma się kredyty do spłacenia.
Temat podjęty w tym filmie jest bardzo ważny, ale poziom realizacji niezbyt przypadł mi do gustu. Napięcie związane z odkrywaniem prawdy zostało przytłumione niezbyt udanymi patetycznymi scenami. Twórcy zbyt mocno próbują 'ustawiać' widza. Jakby wątpili w jego inteligencję. To nie poziom Spotlight
Oceniam na siedem plus. Z powodu podjętego tematu jest oczko więcej niż powinno być.

siedem

Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top