„Słowa mówią to, czego nie pokazują obrazy, obrazy pokazują to, czego słowa nie mówią”

Perry Nodelman

Nowości na stronie

Wiele śmierci Laili Starr
Miki. Szalone przygody
Wielka wyprawa Muppetów - 1979
Parker, Tom 1
Pracownik miesiąca - 2022
Mglisty Billy i Dar Ciemnowidzenia
Biały szum - 2022
Czas wolny w PRL
Terapia bez trzymanki - sezon 1
Cabaret w Rozrywce
Asteriks i Obeliks: Imperium Smoka - 2023
Blondynka - 2022
Skalp - Tom drugi
Bez urazy - 2023

zanim zasne

Zanim zasnę,
(Before I Go to Sleep) - 2014;
- reżyseria: Rowan Joffé;
- scenariusz: Rowan Joffé;
- wybrana obsada: Nicole Kidman, Colin Firth, Mark Strong, Anne-Marie Duff, Adam Levy;
- kategoria: ekranizacja, thriller, dramat.

Christine codziennie budzi się obok obcego mężczyzny. W panice ucieka do łazienki, a tam z karteczek rozwieszonych na ścianie dowiaduje się, że mężczyzna to Ben, jej mąż, a ona sama cierpi na zanik pamięci. Ma czterdzieści lat, ale ostatnich dwudziestu nie pamięta. Ben codziennie opowiada jej o tym jakie prowadzą trudne, ale szczęśliwe życie. Z czasem Christine odkrywa (dzięki swoim, skrytym, nagraniom wideo), że Ben nie zawsze mówi całą prawdę. Skoro kłamie w błahych sprawach to czy można mu ufać? Christine próbuje 'leczyć' swoją niepamięć i każdego dnia drobiazgowo rejestruje wszystkie szczegóły i tuż przed snem robi krótką notatkę wideo.

zanim zasne scena
Kim jesteśmy bez swoich wspomnień? Czy takie życie ma jakiś sens? Przeżywamy każdy dzień tak samo. Bez pamięci jesteśmy obdarci z tożsamości. Przecież nie można się wszystkiego nauczyć w dobę.. a można kogoś pokochać tylko dlatego bo tak jest napisane na kartce papieru?
To trudne pytania, na które ten thriller nie odpowiada. Jego akcja bardziej skupia się wokół 'incydentu', który sprawił iż Christine utraciła pamięć. Poznanie wszystkich okoliczności może pozwolić odblokować umysł i sprawić, że życie będzie bardziej normalne.

Oceniam na sześć
sześć
Poniżej zwiastun

Back to top