„Życie jest jak pudełko czekoladek. Nigdy nie wiesz, co ci się trafi.”
Forrest Gump

goonies

Goonies,
(The Goonies) - 1985;
- reżyseria: Richard Donner;
- scenariusz: Chris Columbus;
- wybrana obsada: Sean Astin, Josh Brolin, Jeff Cohen, Corey Feldman, Joe Pantoliano, Anne Ramsey, John Matuszak;
- kategoria: familijny, komedia, przygodowy, kultowy, kasowy.

Jako dzieciak uwielbiałem ten film i ciężko mi zliczyć ile razy to widziałem. Po wielu lat postanowiłem sobie przybliżyć ten tytuł i sprawdzić czy nadal budzi takie same emocje?

Koniec lata, grupa dzieciaków (bardzo zróżnicowane charaktery i zachowania) trafia na ślad wielkiego skarbu, który był w posiadaniu legendarnego pirata - Jednookiego Willy'ego. Oczywiście śmiało podążają za wskazówkami, ale przypadkiem (no niestety przypadkiem) ich działania krzyżują się z planami miejscowej grupy przestępczej. I tu zaliczyłem pierwszy zgrzyt. Dlaczego relacja młodych i bandytów ma tak losowy charakter? Kiedyś mi to nie przeszkadzało, ale współcześnie mocno mnie to razi. Takich wpadek, niedoskonałości fabularnych jest więcej. Można się tego czepiać, ale dzieciaki pewnie ich nawet nie wyłapią.

goonies scena
Kolejny element, który trochę mnie zaskoczył to obecność dziewczyn w 'drużynie'. Nie żeby mi przeszkadzały, ale kompletnie o tym nie pamiętałem. Byłem przekonany, że to typowo 'męski' wypad. To dowód na to, że pamięć to jednak mam wybiórczą.
Wielokrotnie na tym blogu pisałem, że nie jestem fanem remake'ów, ale myślę, że ten film w nowej odsłonie mógłby zyskać. Obecnie fani popkultury zachwycają się latami osiemdziesiątymi, a ten tytuł mógłby je należycie wyeksponować. Te rowerki, plakaty, czasopisma, ubrania i przede wszystkim muzyka.
Podczas seansu zwróciłem uwagę na jeszcze jedno. Ten film ma sporo popkulturowych odniesień. Najbardziej oczywiste to Indiana Jones czy James Bond.

Goonies, po latach, nadal mnie bawią i pomimo wielu wad zasługują na wysoką notę. Ósemka.
osiem

Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top