"Mam krwiaka. - Żeby mieć krwiaka to trzeba mieć mózg"
Przychodzi facet do lekarza

Nowości na stronie

Toń
Dom - Paco Roca
Bosch - sezon 7
Ciemna strona - Tarryn Fisher
Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989

czlowiek ze zlotym pistoletem

Człowiek ze złotym pistoletem,
(The Man with the Golden Gun) - 1974;
- twórcy: Albert R. Broccoli, Harry Saltzman;
- reżyseria: Guy Hamilton;
- scenariusz: Richard Maibaum, Tom Mankiewicz;
- wybrana obsada: Roger Moore, Christopher Lee, Britt Ekland, Maud Adams, Hervé Villechaize, Clifton James, Richard Loo, Soon-Tek Oh, Bernard Lee, Desmond Llewelyn, Lois Maxwell;
- kategoria: sensacyjny, James Bond.

Po sukcesie Żyj i pozwól umrzeć od razu przystąpiono do prac nad kolejną częścią. W końcu nie musiano znów szukać aktora, który zagrałby główną rolę. Scenariusz miał napisać Mankiewicz. I początkowo tak było, ale później zatrudniono także Maibauma. Ostateczny kształt jest wynikiem ich wzajemnych poprawek. Główną rolę antagonistyczną zagrał Christopher Lee, kuzyna Fleminga, który zasłynął jako filmowy wampir. Jego asytentem był mierzący niespełna 120 cm wzrostu Harve Villechaine.
W tej części występują dwie Bondowskie piękności. Obie role przypadły Szwedkom. Britt Ekland (ponoć Broccoli zakochał się w jej krągłościach - wyeksponowane w jednym z poprzednich filmów) oraz Maud Adams. Muzykę ponownie zrobił John Barry, a za kamerą stanął Guy Hamilton.

czlowiek ze zlotym pistoletem scena

Film zaczyna się od sceny polowania. Wynajęty zabójca w specjalnie przygotowanej scenerii ma przeżyć i zabić wroga. Człowiek ze złotym pistoletem wygrywa bez problemu. W ten sposób ćwiczy do konfrontacji z 007.

Bond jest wezwany do M. Tam dowiaduje się iż musi przerwać swoją misję związaną z kryzysem energetycznym i musi na jakiś czas zniknąć. Za jego głowę wyznaczono nagrodę, a do M. trafił złoty pocisk z numerem 007. To dowód na to, że Scaramanga na niego poluje. Bond oczywiście nie udaje się na urlop. Chce dopaść przeciwnika wcześniej. I w tym celu udaje się do Bejrutu gdzie został zamordowany 002. Na miejscu udaje mu się odzyskać kolejną złotą kulę, a scena kończy się bojką z trzema oprychami.
Posiadana kula pozwoli na ustalenie kalibru oraz producenta tej nietypowej broni. Lazar to mały rzemieślnik pracujący w Makau. Na miejscu dowiaduje się jak zbrojmistrz dostarcza broń i pociski klientowi. Kurierem jest Andrea Anders (Maud Adams) - dziewczyna jest oczywiście śledzona przez 007. Gdy tylko nadarza się okazja Bond zmusza (brutal) dziewczynę do wyjawienia informacji o pracodawcy (Scaramanga). Podczas oczekiwaniami na rywala 007 jest świadkiem morderstwa. Ginie specjalista od energii słonecznej. Czyżby Scaramanga miał coś wspólnego z poprzednim śledztwem Bonda? 007 zostaje zaaresztowany i wrzucony na łódź. Pełen złych przeczuć Bond trafia do zamiejscowej, mocno utajnionej siedziby brytyjskiego wywiadu. Podczas narady z szefostwem pada nazwisko milionera, który mógł zlecił zabójstwo specjalisty. Bond chce wykorzystać fakt iż nikt nie wie jak wygląda Scaramanga i chce się pod niego podszyć, wykorzystując fakt, iż zabójca ma trzy sutki.. Bond zamawia u Q potrzebny element.
czlowiek ze zlotym pistoletem scena 2
Plan jest doskonały, ale Bond nie przewidział, że Scaramanga także będzie w siedzibie milionera. Agent zostaje ogłuszony i przewieziony do szkoły karate bogacza. Sprytem udaje mu się pokonać przeciwników i ucieka. Pomaga mu miejscowy agent (ten co go aresztował) i jego dwie córki. Okazuje się że doskolane znają sztuki walki.
Akcja przenosi do kanału, gdzie Bond ucieka motorówką. W tej scenie ponownie pojawia się szeryf Luizjany J. W. Pepper - facet jest na urlopie z żoną.
Scaramanga zabija swojego pracodawcę i przejmuje jego interesy. A Bond w łóżku przeprasza swoją przyjaciółkę. Zabawa zostaje przerwana przez Adams. Z którą to Bond spędza noc, a przyjaciółka zasypia w szafie.
Bond umawia się na spotkanie z Adams, ale na miejscu spotyka Scaramangę. Dziewczyna już nie żyje. Człowiek ze złotym pistoletem wyeliminował kolejną niepotrzebną osobę. Bond przy zwłokach znajduje solex, urządzenie, o które toczy się gra. Po kryjomu daje je Dobranocce (przyjaciółka z szafy), która to chwilę później zostaje porwana. Bond ściga porywaczy, ale niestety bezskutecznie. Warto tu przypomnieć że na czas pościgu pożycza przypadkowe auto... A w nim znany już szeryf.
Scaramanga ucieka autosamolotem.. A w jego bagażniku jest Dobranocka. Na szczęście ma przy sobie nadajnik i Bond może udać się z szybką misją ratunkową.. Cel. Mała wyspa u wybrzeży Chin.
Na miejscu Scaramanga już czeka. Oprowadza Bonda po wyspie, pokazuje niszczycielską siłę broni słonecznej i wyzywa Bonda na pojedynek na pistolety. Jedna złota kula przeciwko sześciu brytyjskim. Zaplecze pojedynku obsługuje wierny pomocnik Scaramangi. Walkę wygrywa oczywiście Bond. Następnie razem z Dobranocką odzyskują solex i uciekają z wybuchającej wyspy. Romantyczna scena zakończenia na statku zostaje na chwilę jeszcze przerwana przez ostatniego wiernego towarzysza Scaramangi.
Premiera filmu miała miejsce w grudniu 1974 roku w Londynie. Podczas promocji podkreślano, że Bond to seria filmów. Chciano w ten sposób przypomnieć, że seria składa się z bardzo udanych produkcji. Było to jednak zaklinanie rzeczywistości. Film niezbyt dobrze się sprzedał. Może to wina sporej konkurencji na ekranach, a może wynika to z faktu, że producenci zbyt często mieli skrajnie różne pomysły. Dodatkowo Saltzman miał ciężką sytuację finansową i musiał sprzedać swoje akcje. Kolejny Bond, o ile powstanie, będzie już bez jego udziału.

Daję siedem.

siedem
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top