"Dlaczego upadamy, Bruce? Po to, żeby nauczyć się, jak wstawać"
Batman: Początek

Nowości na stronie

Toń
Dom - Paco Roca
Bosch - sezon 7
Ciemna strona - Tarryn Fisher
Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989

slynny najazd niedzwiedzi na sycylie

Słynny najazd niedźwiedzi na Sycylię,
(La fameuse invasion des ours en Sicile) - 2019;
- reżyseria: Lorenzo Mattotti;
- scenariusz: Thomas Bidegain, Jean-Luc Fromental;
- kategoria: animacja, adaptacja, Pathe, europejskie.

Ostatnia animacja obejrzana w 2020 roku. Ogólnie to ten rok u mnie nie należał do animacji - zaledwie kilka obejrzanych tytułów (aż 4). Może ten rok będzie łaskawszy i nie mam tu na myśli nowych produkcji.

Istnieją sobie dwa światy. Świat niedźwiedzi żyjących sobie spokojnie w górach. I świat ludzi rezydujących w dolinie. Oba światy wzajemnie się nie znają - żyją obok w zasadzie sobie nie szkodząc. Sytuacja się zmienia gdy niedźwiedzie postanawiają zejść w doliny. Oczywiście w pokojowych warunkach. Pytanie czy ludzie o tym wiedzą? A jeśli wiedzą to co zrobią z tą wiedzą?

slynny najazd niedzwiedzi na sycylie scena
I takie pytanie? O czym jest ta animacja? Porusza kilka ciekawych tematów. Jest tu miłość rodzicielska, jest współistnienie dwóch totalnie różnych światów, ale też przede wszystkim to opowieść o władzy. Władzy, która zmienia. Niektórzy jej pragną za wszelką cenę, a inni dla niej są w stanie poświęcić wszystko. Czasem władza jest w rękach osób, które do niej nie dorosły. Można też patrzeć na tą fabułę przez pryzmat konfliktu pomiędzy naturą a człowiekiem, ale w moim odbiorze ten wątek nie dominuje.
Fabularnie i stylistycznie ta animacja zaskakuje. Czuć w niej pewną świeżość i oryginalność. Może nie jesteśmy skazani tylko na animacje Disney'a/Pixar'a?
Oceniam na osiem.
osiem
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top