"Uwielbiam zapach napalmu o poranku."
Czas Apokalipsy

nedznicy serial

Nędznicy,
(Les Misérables) - 2018;
- twórcy: Andrew Davies;
- BBC, mini serial, 2018;
- wybrana obsada: Lily Collins, Dominic West, David Oyelowo, Adeel Akhtar, Emma Fielding, Olivia Colman, Ellie Bamber, David Bradley, Erin Kellyman, Archie Madekwe;
- kategoria: ekranizacja, serial, dramat, kostiumowy, BAFTA.

Serialowa ekranizacja słynnej powieści Victor'a Hugo, której (wstyd) niestety nie czytałem.
Historia Jeana Valjeana (w tej roli świetny West), byłego skazańca, który po wieloletniej odsiadce próbuje odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Popełnił w życiu wiele błędów, ale kara, którą za nie dostał nie była adekwatna. Jean zawsze był niesprawiedliwie traktowany przez los. Zresztą nie tylko on. Wiele osób, które Jean spotyka w swoim życiu żyją w nędzy. Próbują się z dna wydostać, ale za każdym razem bagno wciąga ich bardziej. Bez dobrego urodzenia nic w życiu spotkać dobrego nie może. Wszyscy są nędznikami, robakami. Niezależnie od swoich czynów. Znajdą się ludzie, instytucje, które przypomną gdzie jest ich miejsce.. w rynsztoku, w więzieniu, na dnie.
To dokładnie odwrotnie niż teraz się nam mówi... teraz ponoć każdy może odnieść sukces... być zwycięzcą.. liczy się praca, dobra wola i świat stoi otworem... czy tak jest w rzeczywistości?

nedznicy serial scena
Nędznicy od BBC są serialem, który całkowicie wciąga. Na ekranie widzimy znakomitych aktorów (Colman, West, Ellie Bamber) a poszczególne sceny zachwycają poziomem realizacji. Tu nie chodzi tylko o kostiumy, charakteryzacje i szerokie plany. Te składowe tworzą świat, który zachwyca realizmem. Wiem, że znajdą się malkontenci, którzy wytkną niedoskonałości, ale ja ich nie widzę, a raczej nie zwracam na nie uwagi. W tej ekranizacji wszystko mi współgrało, a z odcinka na odcinek (jest ich tylko sześć) coraz trudniej było mi opuszczać wykreowany świat. Nabrałem też ochoty by poznać literacki oryginał.
Oceniam na dziesięć.

dziesięć
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top