"W porządku, panie DeMille, jestem gotowa na zbliżenie."
Bulwar Zachodzącego Słońca

Nowości na stronie

Sandman. Tom 7. Ulotne życia
Hawaii Five-0 - sezon 8
Wieczna miłość - 1994
Dom pokuty
Kingsajz - 1987
Pacjent - Timothe Le Boucher
Carnivale - sezon 1
Wiedźmun. Tom 1. Słodki zapach potwora o zmierzchu
Apartament - 1996
Nauczycielka angielskiego - 2013
Tom Strong, Tom 1
Czerwona nota - 2021
Spider-Man. Bez drogi do domu - 2021
Pax. Droga do domu - Sara Pennypacker

prawo ulicy s 4

Prawo ulicy,
(The Wire);
- twórcy: David Simon;
- HBO, sezon 4, 2006;
- wybrana obsada: Dominic West, John Doman, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Domenick Lombardozzi, Clarke Peters, Michael Kenneth Williams, Jim True-Frost, Frankie Faison, Corey Parker Robinson, J.D. Williams, Chad Coleman, Jamie Hector, Aidan Gillen, Robert Wisdom, Andre Royo, Maestro Harrell, Julito McCullum, Tristan Mack Wilds;
- kategoria: dramat, kryminał.

Szybko mi idzie nadrabianie tego serialu. Czwarty sezon to mocny zwrot w tematyce serialu. Oczywiście nadal mamy narkotyki na rogach, problemy pomiędzy dilerami, kampanię wyborczą (i zmiana na fotelu burmistrza) i skomplikowane relacje pomiędzy władzą a policją, ale na pierwszy plan wysuwa się problem, który w poprzednich sezonach był praktycznie nieobecny. Mowa o szeroko rozumianej edukacji. Szkoły publiczne, podobnie jak policja, są rozliczane wg statystyk. Uczniowie płynnie mają zdawać kolejne egzaminy i na trwale opuszczać placówki. Liczy się tylko to.. a czy czegoś się nauczyli? Kogo to obchodzi. System jest nastawiony na wyniki, a nie na ucznia. Uczeń ma się tylko pojawiać w szkole raz na miesiąc - to wystarczy by dostać subwencję. Detektyw Roland 'Prez' Pryzbylewski, który po opuszczeniu policji zostaje nauczycielem, próbuje walczyć z systemem, ale też szybko do niego dociera, że to walka z wiatrakami. System wymaga gruntownej reformy. Czy nowy burmistrz da radę?

prawo ulicy s 4 scena
Dzieciaki uczą się nie tylko w szkole, ale także (a może przede wszystkim) na ulicy. Otoczenie niejako wtłacza ich w świat narkotyków. To znany sposób na zarabianie pieniędzy, a innych perspektyw brak. Baltimore to miasto upadłe. Nie ma tu miejsca na marzenia o innym życiu. Zresztą jak może być dobrze w mieście skoro elity są skorumpowane i zdemoralizowane. Jak to mówią - Ryba psuje się od głowy. Czy nowej władzy starczy sił i woli na zmianę? Tego się dowiemy w piątym sezonie. Czwarty ma otwarte zakończenie. Mam tylko nadzieję, że piąty sezon nie rozczaruje i sprawnie domknie wszystkie wątki.
Sezon przedostatni odebrałem jako bardziej dołujący, pesymistyczny. To bardzo dojrzała fabuła, która stawia słuszną diagnozę amerykańskiemu społeczeństwu, ale jednocześnie nie proponuje prostych rozwiązań.
Oceniam na dziesięć.

dziesięc
Ciekawostka: Agnieszka Holland reżyserowała 3 epizody tego serialu (po jednym w sezonach 3-5).

Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top