"Gdy się śmiejesz świat się śmieje z Tobą
Gdy płaczesz płaczesz sama"
Oldboy - 2003

Nowości na stronie

Monty Python i Święty Grall - 1975
TOP GUN: MAVERICK - 2022
Przerażające choroby i zabójcze terapie, czyli historia medycyny, jakiej nie znałeś
W głębi lasu - miniserial
Powrót do Edenu - Paco Roca
Y - Ostatni z mężczyzn: Tom Pierwszy
Fantomas - 1964
Uncharted - 2022
Okko - 3 - Cykl Powietrza
Granica zbrodni - sezon 1
Indyjska włóczęga
Dom Saddama - miniserial
Blacksad. Tom 3. Czerwona dusza
Trom - miniserial

prawo ulicy s 4

Prawo ulicy,
(The Wire);
- twórcy: David Simon;
- HBO, sezon 4, 2006;
- wybrana obsada: Dominic West, John Doman, Deirdre Lovejoy, Wendell Pierce, Lance Reddick, Sonja Sohn, Seth Gilliam, Domenick Lombardozzi, Clarke Peters, Michael Kenneth Williams, Jim True-Frost, Frankie Faison, Corey Parker Robinson, J.D. Williams, Chad Coleman, Jamie Hector, Aidan Gillen, Robert Wisdom, Andre Royo, Maestro Harrell, Julito McCullum, Tristan Mack Wilds;
- kategoria: dramat, kryminał.

Szybko mi idzie nadrabianie tego serialu. Czwarty sezon to mocny zwrot w tematyce serialu. Oczywiście nadal mamy narkotyki na rogach, problemy pomiędzy dilerami, kampanię wyborczą (i zmiana na fotelu burmistrza) i skomplikowane relacje pomiędzy władzą a policją, ale na pierwszy plan wysuwa się problem, który w poprzednich sezonach był praktycznie nieobecny. Mowa o szeroko rozumianej edukacji. Szkoły publiczne, podobnie jak policja, są rozliczane wg statystyk. Uczniowie płynnie mają zdawać kolejne egzaminy i na trwale opuszczać placówki. Liczy się tylko to.. a czy czegoś się nauczyli? Kogo to obchodzi. System jest nastawiony na wyniki, a nie na ucznia. Uczeń ma się tylko pojawiać w szkole raz na miesiąc - to wystarczy by dostać subwencję. Detektyw Roland 'Prez' Pryzbylewski, który po opuszczeniu policji zostaje nauczycielem, próbuje walczyć z systemem, ale też szybko do niego dociera, że to walka z wiatrakami. System wymaga gruntownej reformy. Czy nowy burmistrz da radę?

prawo ulicy s 4 scena
Dzieciaki uczą się nie tylko w szkole, ale także (a może przede wszystkim) na ulicy. Otoczenie niejako wtłacza ich w świat narkotyków. To znany sposób na zarabianie pieniędzy, a innych perspektyw brak. Baltimore to miasto upadłe. Nie ma tu miejsca na marzenia o innym życiu. Zresztą jak może być dobrze w mieście skoro elity są skorumpowane i zdemoralizowane. Jak to mówią - Ryba psuje się od głowy. Czy nowej władzy starczy sił i woli na zmianę? Tego się dowiemy w piątym sezonie. Czwarty ma otwarte zakończenie. Mam tylko nadzieję, że piąty sezon nie rozczaruje i sprawnie domknie wszystkie wątki.
Sezon przedostatni odebrałem jako bardziej dołujący, pesymistyczny. To bardzo dojrzała fabuła, która stawia słuszną diagnozę amerykańskiemu społeczeństwu, ale jednocześnie nie proponuje prostych rozwiązań.
Oceniam na dziesięć.

dziesięc
Ciekawostka: Agnieszka Holland reżyserowała 3 epizody tego serialu (po jednym w sezonach 3-5).

Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top