"Jeśli chcesz rozśmieszyć Boga, opowiedz mu o twoich planach na przyszłość."
Woody Allen

Nowości na stronie

Gnat #4: Rose
Odwilż - sezon 1
Pulp - Ed Brubaker, Sean Phillips
Śmierć na Nilu - 2022
Blacksad. Tom 2. Arktyczni
Zaułek koszmarów - 2021
Łasuch. Powrót - Jeff Lemire
Jeźdźcy sprawiedliwości - 2020
Kartoteka 64 - 2018
Sukcesja - sezon 3
Zakazany Port
Sandman. Tom 10. Przebudzenie
Wydział pościgowy - 1998
Gierek - 2022

tajne zrodlo

Tajne źródło,
(Mark Felt: The Man Who Brought Down the White House) - 2017;
- reżyseria: Peter Landesman;
- scenariusz: Peter Landesman;
- wybrana obsada: Liam Neeson, Maika Monroe, Diane Lane, Tony Goldwyn, Kate Walsh, Josh Lucas;
- kategoria: dramat, biograficzny, polityczny, Watergate, media.

Przypadek sprawia, że ostatnio oglądam filmy z Liam'em Neeson'em. Może pora nadrobić pełną filmografię? Poważnie nad tym pomyślę.
Aferę Watergate kojarzą chyba wszyscy. Nie każdy kojarzy dokładny kontekst i skutki, ale większość ludzi wie, że coś takiego miało miejsce. Olbrzymi polityczny skandal, który sprawił, że amerykański prezydent (Nixon) musiał ustąpić ze stanowiska. Niewiele brakowało by sprawa została skutecznie zamieciona pod dywan przez służby. Nie stało się tak bo media miały dostęp do informatora (Głębokie Gardło), któremu zależało na tym by prawda ujrzała światło dzienne. Nagłośnienie Watergate wywołało szereg politycznych konsekwencji, o których finale już wspomniałem.

tajne zrodlo scena
Głębokim Gardłem był Mark Felt - zastępca dyrektora FBI. I to właśnie o nim opowiada ten film. Co ważne: prawdę o swojej roli w nagłośnieniu Watergate Felt wyznał dopiero w 2005 roku. Historycznie Felt'a można nazwać amerykańskim bohaterem, ale pobudki którymi się kierował nie były już tak klarowne. Felt miał uraz do Nixon'a, za brak nominacji na szefa FBI. Ponadto Felt obawiał się zbytniego podporządkowania biura prezydentowi. FBI po Hoower'ze miało zbyt wiele cennych informacji.
Tajne źródło to sprawnie nakręcony film biograficzny, w którym brakuje wybitności. Najmocniejszą stroną produkcji jest Liam Neeson - ten aktor w takich filmach pokazuje swój talent.
Oceniam na mocne siedem.
siedem
Poniżej zwiastun.

Komentarze

Back to top