"Nie żałuj, nig­dy nie żałuj, że mogłeś coś zro­bić w życiu, a te­go nie zro­biłeś. Nie zro­biłeś, bo nie mogłeś."
Stanisław Lem

bez sladu

Bez śladu,
(Keepers) - 2018;
- reżyseria: Kristoffer Nyholm;
- scenariusz: Joe Bone, Celyn Jones;
- wybrana obsada: Gerard Butler, Peter Mullan, Connor Swindells, Søren Malling, Ólafur Darri Ólafsson;
- kategoria: thriller, brytyjskie.

Inspirowany prawdziwymi wydarzeniami. Należy dodać, że bardzo luźno. Faktem jest, że w 1900 roku zaginęło trzech latarników, którzy pełnili służbę w latarni na wyspie Eilan Mor. Pozabijali się? Potopili? A może uciekli? Co się wydarzyło podczas ich służby jest owiane (chyba na zawsze) tajemnicą.

Fabuła rozpoczyna się bardzo wolno. Trzech latarników przygotowuje się do wyruszenia do pracy w latarni, która mieści się na malutkiej wyspie. Pomimo ciężkiej pracy powiązanej z odcięciem od świata ich praca nie jest zbyt dobrze wynagradzana, ale mężczyźni mają poczucie obowiązku i uczciwie wykonywanej pracy.

bez sladu scena
Po jednej z niespokojnych nocy latarnicy znajdują rozbitka. Podczas próby pomocy ocalały rzuca się z pięściami i zostaje zamordowany. O co tak brutalnie walczył? Czy sytuacja odebrała mu rozum czy też w skrzyni znajdującej się obok jest coś cennego? Zasady postępowania z odnalezionymi rzeczami są jasne, ale ciekawość jest dużo większa..
Niebawem na wyspę przypływają 'przyjaciele' zamordowanego. Dopytują o ładunek.. Latarnicy kłamią, ale nie są w tym zbyt biegli. Mężczyźni próbują odzyskać skrzynię.
Bez śladu to mroczny thriller, w którym akcja ustępuje miejsca klimatowi. Odosobnienie połączone z tragicznymi wydarzeniami odbija trwałe piętno na bohaterach filmu. Już nie ma powrotu do tego co było kiedyś.
Zaintrygował mnie ten film. Realizacyjnie jest przeciętny, ale sama idea i klimat mają swój urok. I kolejny raz napiszę - to mogło być o niebo lepsze. Twórcom, w mojej ocenie, brakło doprecyzowania jakie kino chcą robić? Więc się miotają pomiędzy thrillerem a kinem psychologicznym. Szkoda trochę. Finał nijak pasuje do większości fabuły.
Oceniam na siedem minus. Mam spory niedosyt.
siedem
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top