"Tyle roboty a czasu tak mało."
Joker z Batmanie

Nowości na stronie

4 miesiące, 3 tygodnie i 2 dni - 2007
Ziemia swoich synów
Wielka woda - mini
Zasada Trójek - Tomasz Spell
Okko - 4 - Cykl Ognia
Y - Ostatni z mężczyzn: Tom 5
Bez Twarzy - Kas, Dubois
After Life - sezon 2
Hugo (wydanie zbiorcze)
Krew na betonie - 2018
U-571 - 2000
Obywatel Welles - 1999
Żegnaj Laleczko - 1975
Free Guy - 2021

w tajnej sluzbie jej krolewskiej mosci  

W tajnej służbie jej królewskiej mości,
(On Her Majesty's Secret Service) - 1969;
- twórcy: Albert R. Broccoli, Harry Saltzman;
- reżyseria: Peter R. Hunt;
- scenariusz: Richard Maibaum;
- wybrana obsada: George Lazenby, Diana Rigg, Telly Savalas, Bernard Lee,Lois Maxwell, Desmond Llewelyn, Angela Scoular, Ilse Steppat;
- kategoria: sensacyjny, James Bond;

Po rezygnacji Connery'ego twórcy serii musieli znaleźć nowego aktora, albo uśmiercić serię.. Drugi wariant oczywiście nie wchodził w grę. Nie zabija się kury znoszącej złote jajka. Rozpoczęła się wielka akcja poszukiwania nowego Bonda. Co ciekawe Roger Moore i Timothy Dalton odmówili. Obaj chcieli być słynnym agentem, i w końcu byli, ale w Roger miał inne zobowiązania, a Timothy uznał, że 22-latek (tyle ówcześnie miał lat) nie powinien być Bondem. Kandydata do głównej roli znalazł w reklamie czekoladek Peter Hunt. Nowym Bondem został George Lazenby. Zmieniono też scenografa. Nowy Bond miał być skromniejszy i bardziej realizystyczny. Czarnym charakterem został znakomity Telly Savalas.Początek filmu to ratunek pięknej dziewczyny na plaży. Po wyciągnięciu jej z wody 007 walczy z kilkoma oprychami, a po zwycięskiej walce dziewczyna odjeżdża..
Komu innemu by się to nie przytrafiło..
Tu ciekawostka: mocną stroną Georga były walki wręcz.. Tak bardzo to lubił, że nie pozwalał na udział dublerów w tych scenach. Zresztą zdarzało mu się zapominać, że to tylko gra
Dziewczyną jest Hrabina Tracy de Vicenzo a 007, która często wpada w kłopoty. Jeszcze tego samego dnia Bond musi ją kolejny raz ratować. Tym razem grała w kasynie bez pokrycia. Historia kończy się wspólną nocą, po której Tracy znika. Rankiem James zostaje 'zaproszony' na rozmowę z Draco, wpływowego przedsiębiorę, a prywatnie ojca Tracy. Sugeruje, że zięciowi mógłby zdradzić kilka informacji o Blofeldzie, którego próbuje znaleźć MI6.
w tajnej sluzbie jej krolewskiej mosci scena
Po powrocie do Londynu Bonda czeka niemiła rozmowa z M. Agent zostaje odsunięty od śledztwa, a dzięki podstępowi Moneypenny Bond udaje się na urlop (a chciał się zwolnić). Kolejne sceny to urodziny Draco w niezbyt romantycznych okolicznościach i szczere zaangażowanie w relację z Tracy. Draco dotrzymuje słowa i daje Bondowi informacje, które pomagają mu się zbliżyć do Blofelda. To sprawia, że agent wraca do służby i wyrusza jako znawca heraldyki do Szwajcarii, gdzie w górach mieści się, silnie strzeżony ośrodek Blofelda. Rezydencja okazuje się kliniką w której leczy się alergie. Wiele pacjentek i James Bond.. Minusem są pokoje zamykane elektronicznie, ale to nie problem dla Bonda by poznać lepiej pacjentki. Podczas spotkań Bond jest swiadkiem 'leczenia', które polega na hipnozie. Następnego dnia 007 zostaje zdemaskowany, a Blomfeld wyjawia Bondowi swój plan. Chce szantażować ONZ, a pacjentki mają być w pełni streowalnymi agentkami, które rozniosą wirusa na całym świecie.
Bondowi udaje się ucieka z rezydencji na nartach i mamy piękna scenę narciarskiego pościgu. Tak dociera do miasteczka, w którym spotyka Tracy, która przybyła by pomóc ukochanemu. Dalej mamy kolejne etapy ucieczki, i tu na uwagę zasługuje fakt, że auto prowadzi Tracy a nie James ;-).
Skuteczna ucieczka kończy się romantyczną sceną w szopie, podczas której Bond się oświadcza. Ślub ma być końcem jego kariery w wywiadzie.
Następnie mamy kolejny pościg na nartach, który kończy się lawiną i porwaniem Tracy. Ciekawostka. Ekipa filmowa, czy udziale wojska planowała zrobić prawdziwą wielką lawinę, ale pech chciał, że ta wystąpiła samoistnie w nocy przed planowanym kręceniem. W filmie wykorzystano fragmenty dokumentu z udziałem lawiny.
Bond wraca do Londynu i kolejny raz wchodzi w spór z M. Rządy chcą ulec szantażowi Blomfelda a Bond ma się wycofać. Z pomocą przychodzi jednak przyszły teść Draco. Oferuje ludzi i trzy ciężkie helikoptery. To wystarczająca siła by zaatakować klinikę. Atakujący zwyciężyli, a scena kończy się widowiskowym pościgiem za Blomfeldem na torze bobslejowym. Bond oczywiście wygrywa.
Następnie mamy piękną ślubną uroczystość. James mówi tak Tracy i nie wywiadowi. Tą sceną film miał się skończyć, ale się nie skończył. Państwo młodzi odjeżdżają, i chwilę później zostają ostrzelani przez obcy samochód. Blomfeld i jego asystentka jednak żyją.. Nie można tego powiedzieć o Tracy, która ginie w zamachu. James jest totalnie załamany.

To najbardziej romantyczny Bond jakiego widziałem. Agent ma szansę na szczęście w życiu prywatnym.. gdy jest już blisko, ukochana zostaje brutalnie odebrana. Mocny i nieoczekiwany (po wcześniejszych filmach) akcent.

Lazenby na premierę przybył kompletnie w niebondowskim stylu. Zarost i długie włosy sugerowały, że aktor odcina się się od swojej roli. I tak się stało kilka dni później. W jednym z talk show George zapowiedział koniec historii z Bondem. To, delikatnie mówiąc, wkurzyło twórców filmu. Zwłaszcza, że wcześniej ich o tym nie poinformował. Warto tu dodać, że Lazenby miał być Bondem przez kolejne siedem filmów.
Film został przyjęty z mieszanymi uczuciami, a wynik finansowy rozczarowywał. Po latach recenzje były o wiele bardziej pochlebne.
Daję osiem
osiem
Poniżej zwiastun.
Komentarze

Back to top