"Nie żałuj, nigdy nie żałuj, że mogłeś coś zrobić w życiu, a tego nie zrobiłeś. Nie zrobiłeś, bo nie mogłeś."
Stanisław Lem

Nowości na stronie

Poranek ściętych głów #1
Gnat #4: Rose
Odwilż - sezon 1
Pulp - Ed Brubaker, Sean Phillips
Śmierć na Nilu - 2022
Blacksad. Tom 2. Arktyczni
Zaułek koszmarów - 2021
Łasuch. Powrót - Jeff Lemire
Jeźdźcy sprawiedliwości - 2020
Kartoteka 64 - 2018
Sukcesja - sezon 3
Zakazany Port
Sandman. Tom 10. Przebudzenie
Wydział pościgowy - 1998

malena

Malena -
2000;
- reżyseria: Giuseppe Tornatore;
- scenariusz: Giuseppe Tornatore;
- wybrana obsada: Monica Bellucci, Giuseppe Sulfaro, Luciano Federico;
- kategoria: dramat, kultowy.

Początek lat czterdziestych, do małego miasteczka wprowadza się piękna Malena, która sprawia, że wszystkim panom szybciej biją serca. Dziewczyna ma męża, ale to nie przeszkadza mężczyznom w fantazjowaniu na jej temat. Wśród zakochanych jest nastoletni Renato. Chłopak jest poważnie zakochany, ale też wie, że u pięknej kobiety nie ma najmniejszych szans. Może to się zmieni jak dorośnie?
Na świecie trwa wojna, która coraz bardziej wpływa na mieszkańców miasteczka. Ginie mąż Maleny, coraz trudniej się żyje, a ludzie stają się coraz bardziej ostrzy w osądach. Kobieta nie ma łatwego życia, ale tak jak wszyscy próbuje przetrwać. Wiele się zmienia, ale Renato jest nadal zakochany.

malena scena
Kiedyś myślałem, że jest to film głównie o miłości nastolatka do starszej kobiety, ale powtórny seans otworzył mi oczy na o wiele ważniejsze aspekty tego tytułu. Opowiada przede wszystkim o ludziach i ich życiowych postawach. Nie ma w tym filmie ani jednej osoby, która posiadałaby kryształowy charakter, ale wszyscy bardzo chętnie oceniają i osądzają innych. W małej społeczności nie ma miejsca na nic co wystaje poza normę. Malena, szaleńczo zakochany Renato muszą spotkać się z odrzuceniem. Jest wiele konfliktów, krzywd, ale na szczęście ludzie nie chcą pamiętać tego co złe. Pamięć ma zadziwiającą skłonność do wyrzucania nieprzyjemnych rzeczy.
Niezmiennie daję dziewięć. Cieszę się, że wróciłem do tej pozycji.
dziewięć
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top