"Atrapy rozmów prowadzone palcem po ekranie"
Horyzont - Jakub Małecki

Nowości na stronie

American Horror Stories - sezon 1
Płaszcz i szpony. Integral I
Viva Maria! - 1965
Ballada o śpiącym lwie - Agata Listoś-Kostrzewa
Lodowy szlak - 2021
Oldboy - 2003
Wyprawa do dżungli - 2021
Pośród lasu.Hill House
Lato '85 - 2020
Opowieści z krypty - sezon 1
Saga Winlandzka Tom 4
Ostatni sprawiedliwy - 1996
Zawód: Dziennikarz - 1994
Jackie Brown - 1997

slumdog milioner z ulicy

 

Slumdog. Milioner z ulicy,
(Slumdog Millionaire) - 2008;
- reżyseria: Danny Boyle;
- scenariusz: Simon Beaufoy;
- wybrana obsada: Dev Patel, Freida Pinto, Madhur Mittal, Anil Kapoor, Saurabh Shukla, Irrfan Khan;
- kategoria: Oscar, dramat.

Rzadko oglądam w telewizji filmy, o których tu nie pisałem. Przeważnie staram się fabuły oglądać bez reklam, bez zbędnego przedłużania. W minione święto miałem okazję obejrzeć Slumdog'a. Byłem przekonany, że kiedyś o tym filmie pisałem, ale chyba było to na moim poprzednim blogu. To się dobrze złożyło bo miałem okazję odświeżyć sobie ten tytuł.
Jamal bierze udział w Indyjskiej wersji programu Milionerzy. Wychowany w slumsach chłopak bezbłędnie odpowiada na wszystkie pytania. Skąd półanalfabeta zna odpowiedzi na nietypowe i niełatwe pytania? Wątpliwości rozwiewa opowieść Jamala. Każde z pytań odnosiło się do jego trudnego życia. Odpowiedzi, utrwalone traumatycznymi przeżyciami, były zakorzenione głęboko w pamięci. Boyle pokazuje nam Indie pełne skrajności. Olbrzymia bieda przeplata się z bogactwem. Wykształcenie z analfabetyzmem, zło z umiarkowanym dobrem.

slumdog milioner z ulicy scena
Slumdog to film, który pomimo pozytywnego wydźwięku budzi we mnie mieszane uczucia (kolejny raz to piszę). Są niesamowite zdjęcia, znakomita gra aktorska, niezły scenariusz i świat, który w swej kontrastowości wydaje się być fantazją twórców. Niestety tak nie jest. Po drugiej stronie mamy jednak wady. Największą z nich jest prowadzenie fabuły typowo pod nagrody. Trzeba przyznać, że to się udało. Film zdobył aż osiem Oscarów. Razić też może nadmierna ilość szczęścia/przypadku, które sprawiają, że Jamal nadal żyje. Największy minus to cukierkowe i nadmiernie romantyczne zakończenie. O tańcu w finale może nie będę wspominać.
Obraz Boyle'a oceniam na osiem.
osiem
Poniżej zwiastun

 

Komentarze

Back to top