"Jesteś tym, co kochasz, a nie tym, co inni kochają w Tobie"
Adaptacja

Nowości na stronie

Lodowy szlak - 2021
Oldboy - 2003
Wyprawa do dżungli - 2021
Pośród lasu.Hill House
Lato '85 - 2020
Opowieści z krypty - sezon 1
Saga Winlandzka Tom 4
Ostatni sprawiedliwy - 1996
Zawód: Dziennikarz - 1994
Jackie Brown - 1997
Aż do piekła - 2016
PTSD. Syndrom stresu pourazowego
Wielkie katastrofy XX wieku
Na rauszu - 2020

joker

Joker - 2019;
- reżyseria: Todd Phillips;
- scenariusz: Todd Phillips, Scott Silver;
- wybrana obsada: Joaquin Phoenix, Robert De Niro, Zazie Beetz, Frances Conroy, Brett Cullen;
- kategoria: dramat, kasowy, kryminał, akcja, unlimited.

Gotham wiele lat przed pojawieniem się Batmana. Miasto zatraca się w biedzie, przemocy, smrodzie. Społeczeństwo jest spolaryzowane - bogaci, w pięknych domach za wysokimi murami i reszta, a wśród nich Ci, którzy są poza systemem. Systemem, który cały czas tnie środki na pomoc społeczną i spycha coraz większą grupę ludzi poza margines. A wśród nich Arthur Fleck - śmieszek, który marzy o karierze komika. Człowiek, który przez całe życie nie zaznał ani grama szczęścia, który nie wierzy w nic, bo nic od życia nie dostał. Człowiek, który coraz mocniej zatraca się w sobie, zamyka na otaczający świat i głębiej zanurza w swoim szaleństwie, które znajduje ujście w przemocy.
Joker jest znakomitą pozycją, która pokazuje jak głęboko może zmienić się człowiek, który jest odrzucany przez wszystkich. To znakomite studium szaleństwa, które powoli otacza nas wszystkich. Pytanie kto tu jest szalony? Arthur, czy może społeczeństwo, które go otacza... świat schodzi na psy, a ludzie zapatrzeni w ekrany liczą na rozrywkę. Dziwnie znajome? Rozejrzyjcie się wokół..

joker scena
Joaquin Phoenix w Jokerze zagrał tak jak nigdy wcześniej. Jego bohater to szaleństwo w czystej postaci, któremu jednak daleko od wizji Joker'a znanych z filmów o Batmanie. Tu Joker jest przede wszystkim chorym, zniszczonym i bardzo samotnym człowiekiem, którego obłęd jest skutkiem odrzucenia przez społeczeństwo (matka, współpracownicy, lekarze).
Film się dobrze sprawdza jako genesis jednego z głównych przeciwników Batmana, ale też świetnie by się sprawdził jako dramat bez komiksowej podpórki. Wydaje mi się, że twórcy niepotrzebnie (lub chłodno kalkulując) scenariusz wbili we fraki komiksowego Jokera.
To takie moje narzekania, które nie zmieniają faktu iż mamy tu znakomity film z oscarową rolą.
Oceniam na dziewięć i lojalnie uprzedzam to bardzo specyficzny, smutny film.
dziewięć
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top