"W porządku, panie DeMille, jestem gotowa na zbliżenie."
Bulwar Zachodzącego Słońca

Nowości na stronie

Toń
Dom - Paco Roca
Bosch - sezon 7
Ciemna strona - Tarryn Fisher
Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989

tabu s 1

Tabu,
(Taboo) - 2017
-sezon 1, BBC, HBO;
- twórcy: Steven Knight, Chips Hardy (ojciec Toma);
- wybrana obsada: Tom Hardy, Jessie Buckley, Stephen Graham, Michael Kelly, Jonathan Pryce, Oona Chaplin, David Hayman;
- kategoria: dramat, brytyjskie;

Londyn, początek dziewiętnastego wieku. Do miasta powraca uznany za zmarłego James Delaney (Hardy). Jego nieoczekiwany powrót mocno komplikuje interesy wielkiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Chodzi sporny kawałek ziemi, który może okazać się kluczowy po podpisaniu pokoju z powstającymi Stanami Zjednoczonymi. James jednak nie zamierza ziemi sprzedawać, a umierać też nie ma zamiaru. Okazuje się, że młody Delaney to nie tylko awanturnik, ale także bardzo dobry strateg, który umiejętnie lawiruje pomiędzy Kompanią, Koroną a Amerykanami. Wszystkich zwodzi po cichu realizując swoje cele. Co go napędza? Czy to pragnienie zemsty, sprawiedliwości? Po pierwszych epizodach wierzyłem, że James ma klarowne motywacje, ale im dalej w fabułę tym dusza Delaney'a staje się ciemniejsza, bardziej nieodgadniona.

tabu s 1 scena
Pierwszy sezon Tabu składa się z ośmiu odcinków, które fabularnie potrafią zaskoczyć. Jest zagadka kryminalna, ziemia, którą chcą zdobyć wszyscy, niejasne powiązania pomiędzy wszystkimi bohaterami oraz ich działanie, które pozbawione jest jakichkolwiek skrupułów. Scenariusz to element, który wyróżnia ten tytuł w zalewie tandety, ale też nie największy. W mojej ocenie serial zasługuje na uwagę ze względu na świetny klimat i dobrą grę aktorską. Hardy jak zwykle zagrał świetnie, ale na słowo uznania zasługuje też Jonathan Pryce. Jego postać to prawdziwy wulkan emocji - przeważnie złych, ale czy ma to znaczenie?
Na koniec słodko-gorzka wiadomość - jest zapowiedziany drugi sezon (z trzech planowanych), ale zdjęcia mają się rozpocząć dopiero w 2020 roku.
Oceniam na dziewięć.
dziewięć
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top