"Nigdy nie byłem miły, ale postaram się być uroczy"
Kill Bill

obywatel jones

Obywatel Jones,
(Mr jones) - 2019;
- reżyseria: Agnieszka Holland;
- scenariusz: Andrea Serdaru-Barbul;
- wybrana obsada: James Norton, Vanessa Kirby, Peter Sarsgaard, Joseph Mawle, Kenneth Cranham, Krzysztof Pieczyński
- kategoria: thriller, polityczny.

Lata trzydzieste dwudziestego wieku, młody dziennikach Gareth Jones marzy o przeprowadzeniu wywiadu z wielkim Stalinem. Gospodarka rosyjska wydaje się być idealną. Plany są realizowane z nadwyżką, a deklaracje polityczne i relacje korespondentów z Moskwy wskazują, że skala sukcesu powinna zawstydzać zachodnie władze. Gareth po przybyciu do stolicy Rosji jest przekonany, ze faktycznie tak jest. Przepych, imprezy i wszechogarniająca radość z sukcesu. Szybko jednak się okazuje, że wolność dziennikarza w badaniu tematu jest mocno ograniczona. Jones ucieka z Moskwy i udaje się na Ukrainę. Rzeczywistość, którą tam zastaje rażąco różni się od tego co usłyszał w Moskwie. Kraj umiera z głodu.

obywatel jones scena
Holland zmierzyła się z wielkim tematem, o którym wielu wydaje się zapominać. Historycy mogą się spierać czy Wielki Głód na Ukrainie to wynik nieudolnej gospodarki czy też świadome działanie Stalina. Reżyserka jasno opowiada się za wersją o celowości działań. Tak wielka katastrofa musiała mieć architekta. Nie to jednak jest głównym tematem filmu. Historia Garetha Jones'a (postać prawdziwa) pokazuje nam jak działa język propagandy i przypomina, że często polityczny interes jest ważniejszy od prawdy. Nie wszyscy na prawdę są gotowi, a czasem brak odważnych, którzy o prawdzie będą pisać. Dobór tematu i scenariusz to mocne atuty filmu. Gorzej sprawa ma się z realizacją. W mojej ocenie nie bez powodu ten film jest największym przegranym tegorocznego Berlinale - miały być nagrody i uznanie - a pozostała cisza.. może temat głodu na Ukrainie nadal jest tematem zakazanym?
Mr Jones - dostaje słabe siedem. Notę podnoszę za umiejętne (niektórzy twierdzą, że zbędne) włączenie w historię pisarza George'a Orwell'a.
siedem
Poniżej zwiastun.


Ciekawostka - część zdjęć kręcono w Katowicach.

Komentarze

Back to top