"Nie żałuj, nig­dy nie żałuj, że mogłeś coś zro­bić w życiu, a te­go nie zro­biłeś. Nie zro­biłeś, bo nie mogłeś."
Stanisław Lem

Nowości na stronie

Jeden gniewny człowiek - 2021
Świat Dryftu. Część 1. Opowieść o złodziejach i trollach
Co w duszy gra - 2020
Kult - Łukasz Orbitowski
Przyjaciele: Spotkanie po latach
Rob Roy - 1995
Amores perros - 2000
Battle Royale - 2000
Sandman. Tom 4. Pora mgieł
Tytus Andronikus - 1999
Historia przemocy - 2005
Berlin. Tom 1. Miasto kamieni
Za młoda by umrzeć? - 1990
Zabójcza broń 3 - 1992
Previous Next Play Pause

upgrade

Upgrade - 2018;
- reżyseria: Leigh Whannell;
- scenariusz: Leigh Whannell;
- wybrana obsada: Logan Marshall-Green, Harrison Gilbertson, Betty Gabriel, Benedict Hardie;
- kategoria: science - fiction, akcja.

Bliżej nieokreślona przyszłość, w której stare łączy się z nowym. Są w pełni autonomiczne samochody, policyjne drony, ludzie, którzy wszczepiają sobie implanty by być bardziej ponadprzeciętni. Jest też warstwa, która znamy na co dzień. Spalinowe auta, korki, bałagan na ulicach i ludzie, którzy unikają cyfrowego świata jak tylko mogą. Do tej ostatniej grupy zalicza się Grey znający doskonale nowe technologie, ale też z pełną świadomością unika ich stosowania. Nie lubi autonomicznych aut bo wymagają by nie dotykać kierownicy podczas jazdy. Grey i jego żona mają wypadek komunikacyjny, a następnie zostają napadnięci w niebezpiecznej dzielnicy. Żona zostaje zamordowana, a mężczyzna kompletnie sparaliżowany. Jedyną szansą jest eksperymentalny zabieg, który polega na wszczepieniu mikrokomputera, który zastąpi przerwany rdzeń kręgowy. Operacja się w pełni udaje, Greg wraca do zdrowia, ale implant (Sten) zaczyna rozmawiać z nosicielem. Na wyraźną prośbę Grega potrafi również sterować autonomicznie jego ciałem. Ten element znacząco ułatwia walkę.

upgrade scena
Upgrade to niskobudżetowa produkcja z bardzo dobrym pomysłem. Wykonanie daje wiele do życzenia. Można czepiać się montażu, zdjęć i kompletnego ignorowania fizyki, ale idea towarzysząca filmowi zasługuje na uwagę. Jak będziemy ewoluować? Jaka będzie przyszłość? Kto wygra roboty, czy ludzie? A może nie da się ich odróżnić. Ludzie chcą być robotami, a sztuczna inteligencja chciałaby mieć ciało.. a może kilka ciał.
Scenariusz to największy atut produkcji. Jestem przekonany, że film zrobiony na jego podstawie w Hollywood okazałby się wielkim hitem, który mógłby być zaliczany do klasyki kina science - fiction.
Upgrade to film niszowy, film, któremu wiele można zaliczyć, a w obecnym zalewie bylejakości pozytywnie się wyróżnia.
Oceniam na słabe osiem. Notę podnosi genialne zakończenie.
osiem
Poniżej zwiastun

 

 

Komentarze

Back to top