"Atrapy rozmów prowadzone palcem po ekranie"
Horyzont - Jakub Małecki

Nowości na stronie

Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989
Rodzina - Cullen Bunn, Tyler Crook
Jeden gniewny człowiek - 2021
Świat Dryftu. Część 1. Opowieść o złodziejach i trollach
Co w duszy gra - 2020

jack ryan s 1

Jack Ryan,
(Tom Clancy’s Jack Ryan); 
- Amazon, sezon 1, 2018,
- twórcy: Carlton Cuse, Graham Roland;
- wybrana obsada: John Krasinski, Abbie Cornish, Wendell Pierce, Ali Suliman, Dina Shihabi, Noomi Rapace, Michael Kelly, Marie-Josée Croze, Timothy Hutton.
- kategoria: akcja, dramat, ekranizacja, Jack Ryan.

Ekranizacja powieści Tom'a Clancy'ego. Ryan to analityk pracujący dla CIA. Ma dobre, wojskowe wykształcenie, ale jego największym talentem jest umysł, który potrafi łączyć skrawki informacji w prawdopodobne scenariusze wydarzeń. Analizując przelewy międzybankowe natrafia na nieprawidłowość, która może oznaczać istnienie nieznanej komórki terrorystycznej. Szefostwo początkowo sceptycznie podchodzi do rewelacji Ryan'a, ale szybko przekonują się, że niebezpieczeństwa nie można bagatelizować, a szejk Suleiman coraz pewniej walczy ze światem zachodu.

jack ryan s 1 scena
Bardzo sceptycznie podchodziłem do tego serialu. Z jednej strony wiara, że Jack Ryan jest tylko jeden (Ford), a z drugiej byłem zrażony poziomem współczesnych seriali. Jest ich za wiele, a poziom realizacji daje wiele do życzenia. W produkcji Amazon wszystko stoi na wysokim poziomie. Mamy wiele lokacji, dużą ilość akcji i scenariusz, który w ogólnych zarysach trzyma się kupy. Na plus też trzeba zaliczyć sporo detali, które uwiarygadniają fabułę jednocześnie pokazując skomplikowanie współczesnego świata. Wymienię tylko kilka wątków: wykorzystanie gier komputerowych do rozmów, ataki dronów, współpraca z podejrzanymi typami, obozy uchodźców, przemyt ludzi, niebezpieczeństwo ataku biologicznego. Na koniec najważniejszy detal. Rozmowy nie są prowadzone tylko po angielsku.
Nie sądziłem, że ten serial aż tak mnie wciągnie. Oczywiście dostrzegam też wady produkcji (cały wywiad oparty na jednym człowieku), ale to nie serial historyczny tylko akcji, tu musi być jednostkowy bohater. Nie zapominajmy, że to serial fikcyjny a nie dokumentalny.
Jest to kolejna produkcja Amazonu na niezłym poziomie.
Oceniam na słabe osiem i czekam na kolejne sezony.
osiem
Poniżej zwiastun

 

 

Komentarze

Back to top