"Przeszłość to tylko bajka, którą sobie opowiadamy"
Ona

Nowości na stronie

Dom - Paco Roca
Bosch - sezon 7
Ciemna strona - Tarryn Fisher
Wiedźmin (tom 5): Zatarte wspomnienia
Wyspa Harpera
Ghost Money
Zakonnica w przebraniu w Rozrywce
Świat równoległy - Tomek Michniewicz
Reszta świata, Tom 4: Piekło
Negalyod - Vincent Perriot
Reporter - 1992
DMZ- Strefa Zdemilitaryzowana - Tom 3
Prawo krwi - 1989
Rodzina - Cullen Bunn, Tyler Crook

maska

 

Maska, 
(The Mask) - 1994;
- reżyseria: Chuck Russell;
- scenariusz: Mike Werb;
- wybrana obsada: Jim Carrey, Cameron Diaz, Peter Greene, Peter Riegert, Amy Yasbeck;
- gatunek: komedia, fantasy.


Od jakiegoś czasu staram się zamieszczać też krótkie notki na temat filmów, które nie są nowościami. Filmów, które są kultowe, występują non stop w ramówkach telewizyjnych, a przez swoją pospolitość i łatwodostępność nie wywołują gorących dyskusji.
Maska opowiada o nieudaczniku życiowym, który znajduje tajemniczą maskę pozwalającą na uwolnienie jego skrytej natury. Poczucie humoru, odwagę, a także wyzwolenie ukrytego gniewu. Pozwala również na łatwiejsze kontakty z kobietami. Maska, która de facto zdejmuje codzienną maskę naszego bohatera. Pozwala na odrzucenie wszystkich zasad i robienie tego na co ma się ochotę. Tyle o fabule.
Teraz o Carrey'u. 1994 rok był bardzo owocny dla tego aktora. Pojawiła się Maska, Psi Detektyw, czy też Głupi i Głupszy. Trzy komedie, które wyniosły aktora do wyżyny sławy, ale to (w mojej ocenie) Maska pokazała jego największy talent. Dwie role w jednym filmie. Połączenie dramatu z komedią. Za to Jim'owi należą się brawa.

maska scena
Czymże byłaby Maska bez efektów specjalnych? Jest to umiejętne połączenie scen aktorskich z bardzo dobrą animacją. Efekt końcowy wyszedł bardzo pozytywnie, ale wielka w tym zasługa samego Carrey'a, którego zaangażowanie i plastyczność gry aktorskiej znacznie ułatwiły sprawę animatorom. Przykładem niech będzie fakt, że Carrey nauczył się mówić z wielkimi białymi zębami.. początkowo miały występować tylko w scenach niemych. Zresztą obejrzyjcie to na poniższym filmie.


Maska pomimo upływu 25 lat od powstania jest filmem, który może się podobać. Wiadomo, że obecnie scenariusz wyglądałby inaczej, ale od strony wizualnej film nadal trzyma poziom.
Ostatnia ciekawostka na koniec - Maska miała być horrorem (tak było w komiksie), ale scenariusz dostosowano do komediowych umiejętności Jim'a.

Oceniam na osiem.
osiem
Poniżej zwiastun

Komentarze

Back to top