"Nie żałuj, nig­dy nie żałuj, że mogłeś coś zro­bić w życiu, a te­go nie zro­biłeś. Nie zro­biłeś, bo nie mogłeś."
Stanisław Lem

podejrzani

 

Podejrzani,
(The Usual Suspects) - 1995;
- reżyseria: Bryan Singer;
- scenariusz: Christopher McQuarrie;
- wybrana obsada: Kevin Spacey, Gabriel Byrne, Pete Postlethwaite, Kevin Pollak, Chazz Palminteri, Stephen Baldwin, Michelle Clunie, Ron Gilbert;
- gatunek: kryminał, thriller.

Ten film jest przykładem na to, że czasem warto wracać do obejrzanych tytułów. Powtórny seans może mocno zweryfikować naszą ocenę. Filmweb twierdzi, że Podejrzanych widziałem w 2011 roku i oceniłem na całe sześć. Nie pamiętałem tego seansu więc dałem szanse tytułowi jeszcze raz.
Zaczyna się od bzdurnego policyjnego przesłuchania. Jakiś napad i grupa podejrzanych osób. Nie łączy ich nic. Nie pracowali z sobą, nie są winni napadu, nawet nie wyglądają podobnie. Spotkanie na komisariacie jest początkiem ich wspólnej pracy. Wspólne napady idą niezwykle gładko, aż natrafiają na człowieka, który chce ich wykorzystać do bardzo niebezpiecznej pracy. Najprawdopodobniej ktoś podczas napadu zginie, ale grupa nie ma wyboru. Przeciwnik jest potężny i bardzo niebezpieczny. Ciekawostką jest fakt, że nikt go nie widział, ale legendę znają wszyscy. Kim jest Keyser Soze?

podejrzani scena
Podejrzani to bardzo oryginalny thriller, z niebanalnym zakończeniem. Dodatkowo na uznanie zasługuje świetna gra aktorska. Zwłaszcza Kevin'a Spacey'a - słusznie dostał za ten film Oscara. Wiem, że obecnie nie można mówić dobrze o Kevin'ie, ale uważam, że jest znakomitym aktorem.
Podejrzani dostają ósemkę. Brak teraz tak dobrego kina.
osiem
Poniżej zwiastun
Komentarze

Back to top